وزیر خارجه یمن گفت: استفاده مستمر و تکراری ریاض از کارت "مقابله با نفوذ ایران" در یمن دیگر هیچ کس از جمله بسیاری از کشورهایی را که در ابتدای تشکیل ائتلاف متجاوز سعودی - اماراتی از آن حمایت کردند و در آن شرکت و از آن خارج شدند یا فقط در حد نام در آن شرکت دارند فریب نمی‌دهد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:


به گزارش رسانه‌های یمن، «هشام شرف» روز چهارشنبه اظهارات اخیر سفیر عربستان در اردن درباره یمن را تلاش رسانه‌ای نظام سعودی برای جلب توجه همزمان دولت بعدی آمریکا و قلدرانی که تا ۲۰ ژانویه در کاخ سفید حکمرانی می‌کنند، دانست، افزود:  ائتلاف متجاوز به رهبری عربستان از ابتدای شروع جنگ یمن بارها مدعی توقیف قاچاق سلاح از ایران به یمن شده است اما آن‌ها قادر به اثبات صحت ادعاهای خود نیستند. 

وی با توصیه به رهبران عربستان مبنی بر اینکه به اشتباهات خود در تهاجم وحشیانه به یمن اعتراف کنند، افزود:  یمن از هیچ منبعی دستور نمی‌گیرد و به هیچ قدرت منطقه‌ای یا بین المللی وابسته نیست و حکام ریاض برای اینکه به عنوان یک دولت ادامه دهند باید از این سیاست که در امور داخلی مردم یمن دخالت کنند، فاصله بگیرند. 

وزیر خارجه یمن بیان کرد که ریاض و حاکمان آن باید از این حقیقت که یمن تصمیم گرفته مستقل باشد آگاه باشند و از حمایت نظامی، مالی و سیاسی از رئیس جمهور معزول و دولتی که با تجمل و اشرافی گری در هتل‌های ریاض و سایر پایتخت‌ها با هزینه خون شهروندان بی‌گناه یمن زندگی می‌کند، دست بردارد.  

وی با ابراز تعجب از اظهارات حاکمان و دیپلمات‌های ریاض مبنی بر نگرانی هایشان درباره امنیت و ثبات منطقه، گفت: امنیت و ثبات منطقه نیازمند آن است که صلح، همزیستی مسالمت آمیز و گشاده رویی بر روی کشورهای همسایه و جست و جوی راه‌های تقویت و توسعه روابط دوجانبه با آن‌ها جایگزین صحبت‌های بی‌اساس در باره تهدید کشورهای منطقه از سوی ایران شود.    

هشام شرف افزود: حاکمان ریاض باید از تهران بیاموزند که با هدف تحکیم ثبات در منطقه خلیج فارس و حفظ امنیت و ثبات این منطقه "طرح صلح هرمز " را ارائه کرد و خواستار امنیت و آرامش در منطقه شد.  

وزیر خارجه یمن اظهار داشت: آنچه در مصاحبه سفیر عربستان سعودی با خبرگزاری «اسپوتنیک» روسیه بیان شد، تلاش ناموفق برای نشان دادن اینکه ریاض می‌تواند به عنوان یک پلیس در شبه جزیره عربستان و خلیج فارس برای اجرای سیاست‌ها و دستورالعمل‌های دولت آمریکا و کشورهای متحد واشنگتن در ناتو نقش آفرینی کند. 

وی خاطرنشان کرد: تنها توفیقی که نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان طی ۶ سال گذشته علیه مردم یمن به دست آورده است، استفاده از جدیدترین سلاح‌های نظامی آمریکایی و غربی از جمله سلاح‌های ممنوعه برای کشتن زنان، کودکان و کهنسالان یمنی و از بین بردن زیرساخت‌های این کشور و ایجاد بزرگترین فاجعه انسانی در عصر گفت و گو می‌باشد. 

شرف گفت: طی ۶ سال تجاوز تحت عنوان بازگرداندن دولت قانونی که هیچ پایه و اساسی ندارد، عربستان و امارات به تمام اشکال نسبت به محاصره و از بین بردن اقتصاد و بی‌ارزش کردن پول ملی همراه با رویکرد گرسنه کردن مردم و توقیف کشتی‌های مملو از مشتقات نفتی و گاز مایع و همچنین بستن فرودگاه بین‌المللی صنعا به توصیه دولت فراری و هتل نشین «منصور هادی» برای فشار بر صنعا و سرمایه گذاری در سایر مناطق یمن به نفع حاکمان خود اقدام کردند.  

وی با بیان اینکه مردم یمن ذاتاً متمدن و صلح جو هستند و فقط با کسانی که با آن‌ها جنگ دارند و سرزمینشان را اشغال و یا در امور داخلی آن‌ها دخالت می‌کنند، جنگ می‌کنند، افزود:  مردم یمن در تلاشند تا به آرزوهای قانونی خود برسند و مهمترین آن‌ها پایان حمله نظامی، رفع محاصره و عقب نشینی همه نیروهای خارجی و مزدوران وفادار به کشورهای متجاوز از تمام مناطق و جزایر یمن است. 

وزیر خارجه یمن با اشاره به اینکه مردم این کشور در زمانی که هواپیماهای عربستان در حال کشتن آن‌ها هستند و بر اثر حملات ائتلاف متجاوز و محاصره وحشیانه آن‌ها با بدترین فاجعه انسانی مواجه هستند، نظام عربستان به دروغ به جهانیان اعلام می‌کند که در حال کمک به مردم یمن است، افزود:  مردم یمن، یک ملت آزاده است و به مجموعه کمک‌های دروغینی که نظام عربستان به جهانیان اعلام می‌کند نیازی ندارد.  

وی از ریاض خواست تا از مانورهای سیاسی و حرکات سفیران خود در اینجا و آنجا دست بردارد و به سوی صلح عادلانه گام بردارد و درک کند که صلح برای شجاعان است و امتیازاتی برای آن در تاریخ ذکر شده است. 

شرف اظهار داشت: تمدن و تاریخ صنعا هنوز دست خود را به سوی صلح عادلانه و دستیابی به یک توافق جامع که همه یمنی‌ها را شامل شود،  دراز می‌کند و از تلاش‌های «مارتین گریفیتس» نماینده ویژه سازمان ملل برای پایان دادن به جنگ، رفع محاصره و دستیابی به اصلاحات و بهبود امور اقتصادی یمن به گونه‌ای که به مردم و نیروهای سیاسی یمن امکان دهد با استفاده از حق مشروع خود آینده خود را به شکل دموکراتیک و آزاد انتخاب کنند و به بازسازی و سرمایه گذاری در زمینه‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی، بهداشتی،  آموزشی و تدوین و اجرای برنامه‌های توسعه پایدار بپردازند. 

«نایف بن بندر السدیری» سفیر عربستان در اردن که کشورش به حمایت از برخی گروه‌های تروریستی منطقه متهم است روز دوشنبه در مصاحبه با خبرگزاری اردن در اظهاراتی مضحک مدعی شد که در صورت خروج و کناره گیری نیروهای ائتلاف از جنگ یمن، نیروهای غربی برای مقابله با گروه‌های تروریستی از جمله القاعده و داعش وارد یمن خواهند شد.  

وی افزود:  امروز جامعه بین المللی درک کرده است که حمایت از تلاش‌های ائتلاف به رهبری عربستان در جنگ یمن برای مبارزه با گروه‌های تروریستی از جمله القاعده و داعش ضروری است. 

این دپیلمات سعودی مدعی شد که انصارالله با رد درخواست انجام گفت و گوی سیاسی و به چالش کشیدن تصمیمات سازمان ملل و شورای امنیت، جنگ را مطابق آنچه تهران به آن‌ها دیکته می‌کند، ادامه دهد. 

وی مدعی شد که درصورت خروج نیروهای ائتلاف عربی از یمن ممکن است زمینه ورود مستقیم نیروهای قدرت‌های غربی به بهانه نبرد با گروههای تروریستی یمن و جلوگیری از نفوذ ایران فراهم شود.