رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس دهم گفت: اگر فقط بحث احیای برجام مطرح باشد تصمیم کشور در این مورد مشخص است؛ همواره مسئولین مختلف کشور اعلام کرده اند اگر آمریکا به برجام برگردد ایران هم به برجام بر می گردد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

حشمت الله فلاحت پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس دهم، در رابطه با آینده برجام گفت: اعتقاد من بر این است که هر آنچه که در زمان ترامپ در رابطه با برجام شکل گرفت هم به منافع آمریکا و هم به منافع ایران، لطمه زد. این حرکت بخشی از یک جانبه گرایی ترامپ بود که رفته رفته موجب شد موضعی منفی در دنیا در خصوص ترامپ شکل بگیرد. به غیر از ۱۲۴۸ تحریم ۹۱۵ تحریم برداشته شده بود اما بعد از ترامپ علاوه بر اینکه تحریم های گذشته احیا شد ۷۰۰ تحریم تازه تحت عنوان تحریم های ترامپ اضافه شد، این وضعیتی قابل دفاع نیست. 

او افزود: ۴ سال در زمان ترامپ خود او و جریان محافظه کار آمریکا و طیف راست اروپا و دو لابی صهیونیست ها و مرتجعین منطقه علاوه بر اینکه خود برجام را مورد حمله قرار می دادند، دو عامل دیگر را مطرح می کردند که امروز آن دو مورد را به عنوان انتظار از بایدن مطرح می کنند، همین مساله فضا را کمی سنگین می کند.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس دهم اضافه کرد: به نظر من اولین گام ایرانیان این باشد که چندان خوشبینانه به قضیه نگاه نکنند. چون این سیاست ها یک طرفه نیست و طرف مقابل ما آمریکا است و احتمال دارد، دموکرات‌ها به سیاست های تحریمی ادامه بدهند. از طرفی گزینه نظامی از روی میز برداشته شده وترامپ سعی کرد از این گزینه استفاده کند ولی موفق نشد بنابراین به این نتیجه رسید که نمی تواند، موفقیتی قابل پیش بینی کسب کند.

او با اشاره به توافق هسته ای عنوان کرد: موضوع تنها در اصل مناسبات قابل بررسی است اگر بایدن اصل برجام را احیا کند، می توان در مراحل دیگر در رابطه با هر موضوعی همچون مناسبات موجود، گفتگوهای جدیدی صورت بگیرد یا نگیرد. من عقیده دارم باید مثل تیتر و لید روی این موضوع کار کرد.

فلاحت پیشه خاطرنشان کرد: باید سرنوشت برجام را از سرنوشت مذاکره با آمریکا جدا کرد. برجام یک رژیم منع اشاعه بین المللی بود و همه قدرت ها و همه سازمان های قدرتمند دنیا به این نتیجه رسیدند که برجام باید امضا شود و همگان ثمره آن را دیدند. ایران ضمن ادامه دادن برنامه خود بازرسی های مطمئنی را پذیرفت، همانطور که جزو سیاست کشورمان بود که به سمت ساخت بمب نرود و اغنای جهانی در این رابطه شکل گرفت. همچنین در هر طرف، در رابطه با چالش های دیگر بهانه زدایی شده بود. فرجه های زمانی برجام مشخص است و فقط باید تاخیرها و تعلیق ها را مشخص کرد.

او افزود: در روابط ایران و آمریکا به اندازه ای چالش وجود دارد که نمی توانند به راحتی وارد مذاکره شوند اما همینکه با ورود بایدن از گسترش چالش و بحران جلوگیری می شود، مثبت است. اما اینکه  دو طرف وارد تنش زدایی شوند این مساله ای خارج از برجام و مربوط به بعد از برجام است و مساله مذاکرات ایران و آمریکا و ورود به تنش زدایی مساله ای پسابرجامی است.

فلاحت پیشه تاکید کرد: به نظر من ایرانی ها نباید وارد این اشتباه شوند، تنها مساله ما امروز برجام است و باید همه اطرافیان برجام گرد هم آیند تا این توافق احیا شود. هر گونه تلاش برای کشاندن مسائل پسا برجامی به پیش از برجام به ضرر رژیم برجام است.

او اضافه کرد: من عقیده دارم اگر فقط بحث احیای برجام مطرح باشد، تصمیم کشور در این مورد مشخص است. همواره مسئولین مختلف کشور اعلام کرده اند اگر آمریکا به برجام برگردد ایران هم به برجام برمی گردد و این ربطی به مذاکره ندارد. تصمیمات کشور و مقوله های کلان، در شورای عالی امنیت ملی اتخاذ می شود  اما تکلیف ایران در آنجا هم مشخص است و با برداشته شدن تحریم ها و احیای برجام، ایران آماده اجرای تعهدات خود می شود که این طبیعی است. اما درباره مذاکره، جمهوری اسلامی هنوز راهبردی ندارد.