تسنیم/ معاون وزیر خارجه سابق آمریکا و عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده این کشور در مذاکرات منجر به توافق هسته‌ای اعلام کرد که حتی در صورت بازگشت احتمالی آمریکا به برجام، تعامل با ایران درباره این توافق بسیار دشوار خواهد بود.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

«وندی شرمن» در مصاحبه با شبکه رادیویی «پابلیک رادیو اینترنشنال» اعلام کرد جو بایدن –که رسانه‌های آمریکایی وی را پیروز انتخابات رئیس‌جمهور آینده آمریکا اعلام کرده‌اند- کار سختی برای تعامل با ایران درباره برجام خواهد داشت.

شرمن که خود تجربه حضور در مذاکرات هسته‌ای طولانی که در نهایت منجربه شکل‌گیری برجام شد را در کارنامه دارد، در خصوص اینکه دولت جدید آمریکا در صورت بازگشت به برجام چگونه با ایران تعامل خواهد کرد، اظهار داشت: ما اکنون در سال 2016 نیستیم، بلکه تقریباً وارد سال 2021 شده‌ایم. اوضاع خیلی تغییر کرده است. اگرچه متحدان اروپایی ما و همچنین روسیه و چین طی این سال‌ها برجام را زنده نگاه داشته‌اند، اما باید اذعان کنیم که این توافق تا حدی از هم گسیخته شده است.

وی افزود: اگرچه ایران اعلام کرده که اقداماتش در مسیر کاهش تعهدات هسته‌ای داوطلبانه‌اش ذیل برجام بازگشت‌پذیر است، اما باز هم باید تأکید کنم که ما در موقعیت قبلی قرار نداریم. بنابراین کار دشواری پیش رو خواهیم داشت. به نظر من بهتر است که بایدن و تیم دیپلماسی او ابتدا کار را از طریق مذاکره با متحدان اروپایی‌مان و سپس با روسیه  چین آغاز کنند تا ببینند که از چه مسیری می‌توان کار را بهتر پیش برد.

شرمن در پاسخ به این سؤالی درباره موضع مقامات جمهوری اسلامی ایران مبنی بر اینکه آمریکا باید خسارات خروج از برجام را جبران کند و اینکه این خسارات چگونه قابل جبران خواهد بود، گفت: آنچه درباره مذاکره‌کنندگان ایرانی می‌دانم این است که آنها خیلی سرسخت هستند  و تا جایی که ممکن باشد، خواسته‌هایشان را قبل از مذاکره با دولت جدید آمریکا مطرح خواهند کرد. باید تا جایی که می‌توانیم در مذاکره اهرم فشار در اختیار داشته باشیم. مطمئنم که رئیس‌جمهور منتخب، تیمی باکفایت و توانمند را برای این کار انتخاب خواهد کرد.

معاون وزیر خارجه سابق آمریکا درباره تهدیدهای اخیر مقامات دولت ترامپ مبنی بر اینکه طی دو ماه آینده تحریم‌های جدیدی را علیه ایران اعمال خواهند کرد تا کار دولت جدید برای بازگشت به برجام بسیار سخت شود نیز اعلام کرد: دولت ترامپ هر کاری خواهد کرد تا شرایط برای دولت جدید سخت شود. اما فکر می‌کنم که تغییری در تحریم‌های اساسی اتفاق نخواهد افتاد. در واقع بسیاری از تحریم‌ها مشابه همان تحریم‌های قبلی خواهند بود و تنها نامشان عوض خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: تحریم‌ها نه موجب بازگشت ایران به پای میز مذاکره شدند و نه رفتار این کشور در منطقه را تغییر دادند. از این رو دولت بایدن-هریس باید موقعیت فعلی را به‌دقت بررسی کند. رئیس‌جمهور منتخب اعلام کرده که می‌خواهد با مذاکرات بازگردد و آسیب‌های وارد شده [به برجام] را جبران کند. تفاوت رئیس‌جمهور منتخب با ترامپ این است که او تیمی باکفایت و توانمند تشکیل خواهد داد؛ تیمی که اخیراً اعلام شده 500 کارشناس توانمند که کار خود را به‌خوبی بلدند، در آن عضویت دارند.