یک روزنامه کویتی مدعی شد دو پهپاد اسرائیلی برخاسته از قره‌باغ که در شمال کشور مخفی شده بودند، در عملیات ترور دانشمند هسته‌ای کشورمان نقش داشتند.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

روزنامه الجریده چاپ کویت به نقل از یک منبع مطلع مدعی شد عملیات ترور با استفاده از دو پهپاد اسرائیلی انجام شده است که از فراز دریای خزر وارد ایران شدند. این تردید وجود دارد که پهپادها از پایگاه‌های جمهوری آذربایجان برخاسته‌اند یا اینکه در بحبوحه جنگ قره‌باغ میان آذربایجان و ارمنستان وارد حریم ایران و مدتی مخفی شده بودند.

این منبع ناشناس با وجود پیشرفت‌های جمهوری اسلامی ایران در حوزه راداری ادعا کرد: برخی پهپادها از رصد رادارهای ایران مخفی می‌مانند و ممکن است این دو پهپاد از خلأ موجود برای نفوذ به داخل ایران استفاده کرده باشند.

وی ادعا کرد: وزارت اطلاعات پس از اطلاع از ورود پهپادها به حریم هوایی ایران، به همه ازجمله محافظان شخصیت‌هایی که به منطقه دماوند و آبسرد که محسن فخری‌زاده در آنجا شهید شد، تردد می‌کنند هشدار داده بود.

الجریده نوشت: در این عملیات ترور یکی ‌از مظنونان حمله تروریستی بازداشت شده، اما هیچ‌یک از هم‌دستانش را نمی‌شناخته است.

اظهار نظر مقام سابق سیا درباره عملیات پهپادهای اسرائیلی

این در حالی است که بروس ریدل، مقام سابق سیا و پژوهشگر موسسه بروکینگز، مدعی است تل‌آویو توانایی فوق‌العاده‌ای در حمله به افراد در خاک دشمن دارد و از روابط نزدیک خود با کشورهای همسایه ایران مانند آذربایجان برای نظارت و استخدام جاسوس استفاده می کند.

شمخانی: هیچ فردی در صحنه ترور حضور نداشت

روز گذشته، علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی در حاشیه مراسم خاکسپاری شهید  فخری‌زاده با اشاره به اینکه پیش از این، عملیات‌های فراوانی علیه شهید فخری‌زاده انجام شده بود که ناکام مانده بود، گفت: دستگاه‌ها و سیستم‌های اطلاعاتی به این اطلاعات رسیدند که ایشان هدف است و قرار است در همین نقطه‌ای که به شهادت رسید، اقدامی علیه ایشان صورت بگیرد و تقویت لازم هم در ارتباط با حفاظت انجام شد ولی دشمن در این ترور از سبک و شیوه کاملاً جدید، حرفه‌ای و تخصصی استفاده کرد و بعد از ۲۰ سال متاسفانه موفق شد.

شمخانی افزود: متاسفانه عملیات، عملیات بسیار پیچیده‌ای بود و با بکارگیری تجهیزات الکترونیکی رخ داد. هیچ فردی در صحنه حضور نداشت؛ اما سرنخ‌هایی وجود دارد. حتماً منافقین در این اتفاق نقش داشتند؛ حتما عنصر جنایتکار این امر رژیم صهیونیستی و موساد است.

یگان ترور «کیدون» موساد پشت پرده ترور  شهید فخری‌زاده

متعاقب این اقدام تروریستی، روزنامه‌های اسرائیلی و اروپایی مملو از گزارش‌هایی شد که با کمک داده‌های اطلاعاتی به بیرون درز کرده و تایید می‌کرد یگان ترور «کیدون» وابسته به موساد فهرستی برای انجام عملیات ترور در اختیار دارد که در راس آنها سید حسن نصرالله، شخصیت‌های وابسته به جریان‌های فلسطینی، عراقی و یمنی و فرماندهان سپاه پاسداران و دانشمندان هسته‌ای ایران قرار دارند.

فعال شدن تیربار اتوماتیک در صحنه ترور

یک روز پس از حادثه ترور ناجوانمردانه شهید فخری زاده، خبرگزاری فارس به جزئیاتی از این عملیات تروریستی دست پیدا کرد. بنابر این گزارش، ماشین ضدگلوله حامل شهید محسن فخری زاده و همسر وی، صبح جمعه به همراه ۳ ماشین تیم حفاظت از شهر رستم کلای مازندران به سمت آبسرد دماوند حرکت می‌کند. ماشین پیشرو تیم حفاظت چند کیلومتر مانده به محل حادثه، اسکورت را برای چک و خنثی محل مقصد ترک می‌کند.

در همین لحظات، صدای ناشی از اصابت چند گلوله به ماشین، موجب جلب توجه دکتر فخری‌زاده و متوقف کردن ماشین می‌شود. فخری‌زاده به تصور اینکه صدا ناشی از برخورد با مانع خارجی یا اشکال در موتور خودرو بوده از ماشین پیاده می‌شود. در همین لحظه از خودرو نیسانی که در فاصله ۱۵۰ متری ماشین شهید متوقف بوده، از یک دستگاه تیربار اتوماتیک کنترل از راه دور، شلیک‌های متعددی به سمت شهید صورت می‌گیرد. دو گلوله به پهلو و یک گلوله به پشت شهید برخورد می‌کند که منجر به قطع نخاع وی می‌گردد. در این اثنا سرتیم حفاظت بدن خود را حائل پیکر شهید می‌کند و چند تیر نیز به بدن وی اصابت می‌کند. لحظاتی بعد همان نیسان متوقف شده نیز منفجر می‌شود. پیکر مجروح شهید به درمانگاه و از آنجا با هلی‌کوپتر به بیمارستانی در تهران منتقل می‌شود که متاسفانه بعد از مدتی به شهادت می‌رسد.

در این عملیات که حدود ۳ دقیقه طول کشیده است، هیچ عامل انسانی در محل ترور حضور نداشته و تیراندازی‌ها تنها توسط سلاح خودکار انجام شده است و به جز محافظ شهید که مجروح می‌شود، هیچ فرد دیگری در این حادثه آسیب نمی‌بیند. در همین رابطه بررسی هویت مالک خودروی نیسان، نشان دهنده خروج وی در ۸ آبان ماه سال جاری از کشور است.