مصوبه مجلس برای رفع تحریم‌هاست

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

کیهان : جلسه علنی مجلس شورای اسلامی دیروز به ریاست محمدباقر قالیباف آغاز شد و مهم‌ترین دستور جلسه آن در مورد طرح دو فوریتی «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران» بود. همچنین لازم به ذکر است که دیروز مجلس در دو نوبت صبح و عصر جلسه داشت.

«ابوالفضل عمویی» سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی دیروز در جلسه علنی مجلس و در توضیح طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران اظهار داشت: این طرح در تاریخ 1399/9/9 با اصلاحات لازم در عنوان و متن به تصویب کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس رسید.

وی افزود: طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران چند هدف را دنبال می‌کند که هدف اول باز شدن قفل‌هایی است که بر صنعت هسته‌ای کشور وارد شده و احیای این برنامه پیگیری هدف‌های شهدایی مانند شهید فخری‌زاده، شهید شهریاری و سایر شهدای هسته‌ای کشور است. برنامه هسته‌ای کشور بایستی طبق نیازهای کشورمان پیش رفته و انتظار داریم بعد از تصویب این طرح تقویت شده و توسعه پیدا کند و روند آن سرعت

داشته باشد.

وی درباره هدف دوم این طرح خاطرنشان کرد: مقابله با تحریم‌هایی که از سوی کشورهای غربی به جمهوری اسلامی اعمال می‌شود دیگر هدف این طرح است که باید این اقدام آنان را هزینه‌مند کنیم؛ تحریم علیه ملت ایران رفتار بی‌هزینه‌ای نخواهد بود ضمن اینکه تغییر محاسبات دشمنان هدف طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها است و بایستی به نحوی پیش برویم که نه فقط اعمال تحریم را برای آنها هزینه‌مند کنیم بلکه تخریب امنیت مردم و کشتن شهدای دانشمندمان و مقام سیاسی معاون وزیر دفاع رفتار بی‌هزینه‌ای نخواهد بود.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: دشمنان فکر نکنند که اگر دست به اقدام ‌تروریستی بزنند بدون پاسخ خواهد بود بخشی از پاسخ مجازات قطعی آنها در خارج از این مجلس و در دستگاه‌های امنیتی و نظامی پیگیری خواهد شد که البته این مطالبه مجلس است اما وظیفه مجلس آن است که راه این شهدا برای احیای برنامه هسته‌ای و مسیر پیشرفت و توسعه کشور تقویت شود.

وی گفت:‌ برای این هدف‌ها طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران طراحی شده است و تلاش می‌‌کنیم رفتار و محاسبه غلط دشمنان را که هزینه‌هایی برای تأمین زندگی مردم با اعمال تحریم‌ها تحمیل کرده‌اند بدون پاسخ بماند.

وی گفت: محاسبات غلط دشمن بایستی تغییر کند و مجلس می‌داند که با تمرکز بر برنامه هسته‌ای و ایجاد محدودیت‌ برای بازرسی‌هایی که مبنایی ندارد و توازن در توافقات قبلی از بین رفته است و سؤال در مورد مبنای این بازرسی‌ها وجود دارد که بایستی به این توازن و بی‌توازنی و عدم توازن پاسخ داده شود. ‌در کمیسیون امنیت ملی بعد از بحث و گفت‌وگو درباره ابعاد مختلف این طرح و شنیدن نظرات کارشناسی موضوع را دنبال کرده و موادی را در این طرح در نظر

گرفته‌ایم.

فرصت دو ماهه هم زیاد است

در جریان بررسی این طرح، مطابق روند همیشگی مجلس نمایندگان مخالف و موافق طرح به اظهارنظر پرداختند. نکته جالب توجه این است که نمایندگان مخالف طرح عمدتاً با ماده 6 طرح مخالف بودند که زمان سه ماهه برای اروپا و آمریکا برای عمل به تعهداتشان زیاد‌ است.

«محمدرضا صباغیان» نماینده مهریز در مجلس در جریان بررسی طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران و در مخالفت با این طرح اظهار داشت: ما در موضوع برجام همه تعهدات خود را عملی کرده و طرف مقابل به هیچ تعهدی عمل نکرده است که این موضوع اعتراف مسئولان کشورمان هم است و حتی طرف مقابل هم چنین اعترافی را داشته است.

وی افزود: کشورهای اروپایی و آمریکا با سیاست هویج و چماق خیلی خوب در حال مدیریت ما هستند؛ از یک طرف آمریکا تحریم‌هایی که باید انجام دهد با شدت دنبال می‌کند و از طرف دیگر اروپایی‌ها هم دل ما را به وعده‌ها خوش می‌کنند و ما هم متأسفانه در مسیر آنان حرکت می‌کنیم.

صباغیان گفت: به‌نظرم فرصت دو ماهه هم برای اروپاییان زیاد است و بایستی از فردا اجرای این طرح را عملیاتی کنیم و به آمریکا و اروپا بگوییم که اگر تحریم‌ها را لغو کردید که هیچ و اگر لغو نکردید تمام برنامه هسته‌ای که حق ماست و قانون و منطق هم می‌گوید. مجلس هم پشت دولت است و همراه اوست که اگر این کار را کنیم مطمئن باشیم آمریکا ظرف 20 روز تجدیدنظر کرده است. باید یک هدف را پیش بگیریم و مقابل آمریکا ایستاده و از حق طبیعی خود استفاده کنیم و نبایستی استخاره بگیریم و قطعا پشت رهبری ایستاده و حتما آمریکا و اروپا کوتاه خواهند آمد.

«ابراهیم عزیزی» عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در مخالفت با طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها، ضمن تبریک و تسلیت شهادت محسن فخری‌زاده دانشمند اصلی کشورمان اظهار داشت: این طرح از همه زوایا مورد بررسی قرار گرفت؛ طرح بسیار خوبی است و می‌تواند تامین‌کننده نیاز همه باشد اما ما معتقد هستیم که باید غنای این طرح را بیشتر کنیم. ما باید تلاش کنیم که آخرین پایگاه‌ها و امکان‌های نفوذ دشمن را از آنها بگیریم، این طرح با همه خوبی‌هایش نیازمند تجدیدنظر در ماده 6 است.

وی عنوان کرد: حدود ۷ سال فرصت و مجال به دشمن دادیم و مهلت‌هایی که از ابعاد مختلف داده شد چه دستاوردی برای ما داشت و چه اتفاق مثبتی برای این ملت افتاد؟ تشدید تحریم‌های فلج‌کننده در همین ایام بیشترین فشار اقتصادی به کشور ما وارد کرد و به دلیل همین مجال و مهلتی بود که به دشمن دادیم، عدم صداقت آژانس در نظارت‌ها و گزارش‌هایی که داده حکایت از این می‌کند که تغذیه سرویس‌های جاسوسی قطعاً یکی از اهداف دشمن است.

وی تصریح کرد: مفاد همه بندهای طرح به جز ماده ۶ خوب است، ماده ۶ را اصلاح کنیم و بدون دادن زمان به سرویس‌های جاسوسی و دشمنان پیام محکم و انقلابی مجلس را به همه جهانیان صادر کنیم.

تصویب طرح با رای قاطع 251 نماینده

نهایتا پس از استماع نظرات موافقان و مخالفان طرح، کلیات طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران با ۲۵۱ رای موافق به تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی رسید.

«محمدباقر قالیباف» رئیس مجلس شورای اسلامی بعد از تصویب کلیات طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران اظهار داشت:‌ با تصویب کلیات این طرح مجلس این پیغام را به دشمنان ایران اسلامی داد که بازی یک طرفه پایان پیدا کرده است.

مطابق روال نمایندگان مجلس پس از تصویب کلیات طرح مذکور به بررسی جزییات آن خواهند پرداخت.

طرح اقدام راهبری برای لغو تحریم‌ها 9 ماده دارد که دولت مکلف است برای لغو تحریم‌ها غنی‌سازی 20 درصدی را عملیاتی کرده و سازمان انرژی اتمی‌هم استفاده از سانتریفیوژ‌های نسل

6 و 8 و همچنین ساخت راکتور آب سنگین شبیه رآکتور سابق اراک، ساخت کارخانه اورانیوم فلزی را در دستور کارش قرار دهد.

پایان بازی یکطرفه

 «محمدباقر قالیباف» رئیس مجلس شورای اسلامی بعد از تصویب تمامی جزئیات (9 ماده) طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران اظهار داشت: از نمایندگان مجلس که در 2 جلسه امروز [ صبح و عصر] مصوبات مهمی ‌درباره طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها داشتند تشکر می‌کنم. مجلس این فرصت را برای مجموعه هسته‌ای کشور در ابعاد تحقیقات و صنعتی فراهم آورد.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: چند سالی است که می‌بینیم ایران تعهدات یکطرفه را بر اساس برجام اجرا کرده است ولی طرف‌های غربی به تعهدات‌شان پایبند نبوده و به هیچ‌کدام از آنها عمل نکردند. تعهدات غربی‌ها در قبال ایران در برجام پابرجا بوده و هیچ‌کدام از آنها اجرا نشده است.

وی افزود: امروز مجلس شورای اسلامی این تصمیم را گرفت که به جاده‌ای که یکطرفه بوده است پایان دهد. البته این فرصت برای غربی‌ها فراهم است که اگر به تعهدات‌شان در برجام عمل کنند بر اساس طرح اقدام راهبردی فرصت لازم را دارند. این در حالی است که آنها نه تنها به تعهدات‌شان در قبال ایران عمل نکردند بلکه مشاهده کردیم با خرابکاری در نطنز به صنعت هسته‌ای ایران آسیب وارد کردند و با کارهای  ‌تروریستی که اتفاق افتاد و حتی حاضر به محکوم کردن این اقدام نشدند منجر به شهادت شهید فخری‌زاده شدند.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: امیدواریم که با این تصمیم قاطع بتوانیم رفع تحریم کرده و غربی‌ها هم مطمئن باشند تا زمانی که به تعهدات‌شان در قبال جمهوری اسلامی عمل نکنند ما اجرای طرح اقدام راهبردی را پیش خواهیم برد. ولی اگر به تعهدات‌شان عمل کردند بر اساس ماده 7 طرح مذکور امکان مذاکره وجود دارد.

قالیباف در پایان اظهار امیدواری کرد که بتوانیم رفع تحریم کرده و سختی‌های مردم را با پیگیری آن از این مسیر برطرف کنیم.

فرصت خوبی برای دستگاه دیپلماسی کشور

«حجت‌الاسلام سید محمود نبویان»، نماینده تهران، عصر دیروز در نشست خبری بررسی طرح اقدام راهبردی مجلس برای رفع تحریم‌ها که در خبرگزاری فارس برگزار شد، گفت: دغدغه اصلی این طرح، تامین نیازمندی‌های جدی ملت در ابعاد گوناگون بود که از عهده دانشمندان خودمان برمی‌آید.

وی هدف دوم طرح مجلس را رفع تحریم‌ها دانست و تصریح کرد: این طرح، ابزار مهمی ‌در دست تیم دیپلماسی ایران خواهد بود تا با استفاده از آن به طرف مقابل فشار بیاورند تا تحریم‌ها لغو شود. در طرح مجلس، پیش‌بینی شده که در صورت استنکاف از اجرای این قانون، ذیل قانون مجازات اسلامی قرار گیرند.بر اساس مصوبه دیروز مجلس، رئیس‌جمهور و مقامات و مدیران مربوط و دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط موظف شدند ۷ گام تا بازیابی مجدد توان هسته‌ای اجرا کنند.

طرح مذکور به‌عنوان اهرمی ‌برای لغو تحریم‌ها و احقاق حقوق برجامی ایران تصویب شده است، اما نکته قابل تأمل اینجاست که برخی دولتمردان و رسانه‌ها و فعالین مدعی اصلاحات، به طرح مجلس حمله کردند.

در همین رابطه علی ربیعی، سخنگوی دولت با‌ اشاره به مصوبه مجلس تحت عنوان اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها، گفت:«به‌نظر دولت موضوع از اختیارات شورای عالی امنیت ملی است و مسئولیت این مصوبات بر اساس اصل ۱۷۶ قانون اساسی فرا قو‌ه‌ای است و هیچ قوه‌ای نمی‌تواند فارغ از این چارچوب عمل کند و مجلس نمی‌تواند وارد این حوزه شود و قطعاً شورای نگهبان به این موضوع و مصلحت ملی توجه خواهد کرد.»

سایت حامی ‌دولت اعتماد آنلاین نیز در گزارشی با عنوان «مجلس مدعی معیشت، معیشتِ مردم را هدف گرفت» نوشت:«مصوبه مجلس یازدهم که هدف نهایی آن لغو اجرای پروتکل الحاقی است، در همان ساعات اولیه تأثیر خود را روی بازار‌ها گذاشته و قیمت دلار را تا کانال ۲۶ هزار تومان بالا برده است. مجلس یازدهم با شعارهای پرطمطراق حمایت از معیشت مردم روی کار آمده اما در چند ماهی که از فعالیت آن می‌گذرد، نه تنها هیچ اقدامی در راستای این شعار خود نکرده بلکه با مصوبه دیروز، عملاً معیشت مردم را به‌طور مستقیم بیش از پیش به خطر انداخته است.»

همچنین حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، نماینده سابق مجلس در واکنش به تصویب کلیات طرح «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها» گفت:«در شرایطی که روح برجام در حال احیاء است و اروپایی‌ها و حتی آمریکا دنبال احیای برجام هستند، این طرح تا حد زیادی بهانه دست مثلث پمپئو، نتانیاهو و بن‌سلمان می‌دهد تا از بین دو مسیری که در آینده وجود دارد مسیر دلخواهشان را تقویت کنند.»

فلاحت پیشه افزود:«این طرح زمینه کاهش تحریم‌ها را از بین می‌برد».

چرا ناراحتید؟!

همان‌طور که دولتمردان و رسانه‌های زنجیره‌ای بارها اذعان کرده‌اند، برجام هیچ دستاوردی برای کشورمان نداشته و از روز امضای توافق تاکنون صرفا به اجرای یکطرفه تعهدات از سوی ایران خلاصه شده است.  

برهمین اساس طرح «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها» دقیقاً با هدف احیای حقوق ایران در برجام و اهرمی ‌برای لغو تحریم‌هاست. بنابراین عصبانیت و هجمه به مجلس برای تصویب چنین طرحی از سوی دولتمردان و رسانه‌های زنجیره‌ای، جای تعجب دارد.

سؤال اینجاست که چرا برخی دولتمردان و فعالین مدعی اصلاحات از اهرم فشار ایران برای لغو تحریم‌ها ناراحت هستند؟!

مشکوک

این ناراحتی و عصبانیت کاملاً مشکوک است، چرا که این آمریکا و‌ تروئیکای اروپایی است که باید از طرح اخیر مجلس عصبانی و ناراحت باشد. این طرح به طرف بدعهد و بی‌عمل این پیام را می‌دهد که اجرای یکطرفه تعهدات دیگر امکان‌پذیر نیست.

به نفع معیشت مردم

اعضای اروپایی برجام از روز امضای توافق تاکنون به هیچ عنوان به تعهدات برجامی خود عمل نکرده و در واکنش به عهدشکنی آمریکا نیز صرفا به ابراز تأسف بسنده کرده‌اند.

در سال‌های اخیر این ادراک در طرف غربی ایجاد شده که دولت روحانی تحت هیچ شرایطی از برجام خارج نشده و تعهدات خود را همچنان یکطرفه در چارچوب برجام ادامه می‌دهد.

پیش از این وب‌سایت رادیو فرانسه-  مهرماه 92 - در گزارشی نوشت:«ارزیابی غرب از دولت روحانی، تعامل با فروشنده بدهکار و مشتاقی است که خود را ناگزیر از فروش حقوق ملی می‌بیند. بر پایه این جمع‌بندی اگر خریدار صبور باشد، شرایط فروشنده را دشوارتر می‌کند و در همان حال قیمت فروش را کمتر خواهد کرد»!

تجربه ثابت کرده است که آمریکا و ‌تروئیکای اروپا فقط زبان زور را می‌فهمد. بنابراین اتفاقا طرح مجلس در راستای حمایت و بهبود معیشت مردم است.

متأسفانه طیف مدعی اصلاحات اصرار دارد تا معیشت مردم را گروگان بگیرد. این طیف در اقدامی مسبوق به سابقه تنها چند ساعت پس از تصویب طرح مجلس مدعی شد که التهابات بازار ناشی از طرح مذکور است!

این قبیل رفتارهای مشکوک و تأمل‌برانگیز طرف عهدشکن را به ادامه بی‌عملی و گستاخی تشویق می‌کند. چرا که بیش از پیش به اطمینان می‌رسد که حامیان برجام معیشت مردم را به گروگان گرفته و دولت نیز تحت هر شرایطی تعهدات خود را یکطرفه و بدون چشمداشت ادامه می‌دهد.