متن مصاحبه با رسول دانیال زاده در ارتباط با طرحهای توسعه در صنعت فولاد از نگاه بخش خصوصی

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

سوال : مفهوم توسعه از منظر شما چیست ؟

رسول دانیال زاده : لفظ توسعه مفهومی کلان و جهان شمول است و بطور کلی همه شئونات و ابعاد زندگی بشر را در بر میگیرد . بشر از ابتدای تعاملات اجتماعی و با افزایش سطح دانش و فهم خود ، به دنبال بهبود کیفیت و وضعیت زندگی روزمره اش بوده و این مطالبه تا به امروز استمرار داشته و خواهد داشت و هر روزه ابعاد جدیدی به خود میگیرد . با نگاهی گذرا به تاریخ میبینیم همه کشورها ، مسیر توسعه را بطور اجتناب ناپذیر و با تقدم و تاخر طی کرده اند . اما بعد از رنسانس که انقلابی عظیم در همه عرصه های فرهنگی و اجتماعی در اروپا بود ، این مسیر ، رشد شتابانی بخود گرفت ، بویژه که در پی رنسانس اروپا ، جهان با انقلاب صنعتی و انقلابهای فکری روبرو شد . موج انقلاب صنعتی همه کشورها را گرفت. برخی کشورها زودتر در گیر الزامات جدید تکنولوژی های روز شدند و برخی دیرتر ، اما آنها که این حرکت را استمرار بخشیدند و خود را با آن وفق دادند ، نسبت به کشورهایی که درک درستی از آن نداشتند ، برتری یافتند . اصولا روند توسعه کشورها متاثر از فاکتورهای متعددی از جمله حمایت دولتهای مستقر و فرهنگ عمومی جامعه بوده است و چنانچه این عوامل جمع نمی شدند ، حرکتهای توسعه ای ابتر میماندند . بطور نمونه در کشورمان ایران ، میرزا تقی خان امیر کبیر با درک عمیق از این الزام ، حرکتهایی را در مسیر توسعه در همه ابعاد انجام داد ولی تلاشهایش ، به همین دلایلی که عرض کردم ، ناقص ماند و مورد حمایت واقع نشد . یکی از وجوه جدی مفهوم کلان توسعه ، بحث توسعه اقتصادی است . عاملی که با رشد روزافزون تکنولوژی و فناورهای نوین ، برتری های صاحبان آن را برخ میکشد و فضای رقابتی جدیدی را رقم زده است . همین مفهوم یعنی توسعه اقتصادی یکی از معیارهای قطب بندی در جهان بوده و کشورها را به پیشرفته و عقب مانده یا توسعه یافته ، توسعه نیافته و در حال توسعه تقسیم کرده است . بنابراین با این توضیحات ، در پاسخ سوال شما باید عرض کنم ؛ توسعه ضرورت و الزامی جدی و اجتناب ناپذیر در جهت نیل به رفاه و آسایش بیشتر مردم است .

سوال : توسعه اقتصادی را چگونه تعریف میکنید؟

دانیال زاده : وقتی سخن از توسعه اقتصادی به میان میآید باید به ارزش بالادستیِ عدالت اجتماعی هم توجه کرد . شاید بتوان گفت این دو واژه هم راستای هم هستند . اگر ایجاد اشتغال و افزایش ثروت و رفاه مردم جامعه و ریشه‌کنی فقر را اهداف توسعه اقتصادی بدانیم ، اینها همان هایی هستند که عدالت اجتماعی بدنبال آن است . شاید بتوان گفت توسعه اقتصادی یکی از ابزارهای تحقق عدالت اجتماعی است . ذکر این نکته هم خالی از لطف نیست که تفاوت ظریفی بین توسعه اقتصادی و رشد اقتصادی وجود دارد . توسعه اقتصادی به دلیل وابستگی آن به انسان، پدیده‌ای کیفی است و حد و مرز و سقف مشخصی نباید برای آن متصور بود . در حالیکه رشد اقتصادی، مفهومی کمّی است و شیوه سنجش و اندازه گیری متفاوتی دارد .

 از یک سو توسعه اقتصادی مقوله ای است که ناظر بر افزایش ظرفیت‌های تولیدی  شامل ظرفیت‌های فیزیکی ، منابع انسانی و اجتماعی است . تغییر نگرش ، حرکت رو به جلو و پویایی مستمر که از الزامات توسعه اقتصادی است منجر به تحول در نهادهای اجتماعی خواهد شد و این تحولات بصورت پیوسته ترکیب تولید و سهم نسبی نهادها را در فرآیندهای تولید متاثر خواهد کرد که میبایست برنامه ریزی های کلان و قوانین و مقررات ، متناسب با این تحولات بروز رسانی شود . تسلط بر دانش فنی و تکنولوژی های روز در اینجا بعنوان ابزاری جدی و کمکی ، نقش آفرینی میکنند .

از سوی دیگر رشد اقتصادی بعنوان عاملی کمّی ناظر بر افزایش تولید کشور در یک سال خاص در مقایسه با مقدار آن ، در سال پایه است . توجه به افزایش تولید ناخالص ملی و همچنین تولید ناخالص داخلی از اهم نکات مطروحه در بحث رشد اقتصادی است که میبایست از مسیر  ‌افزایش به‌کارگیری نهاده‌هایی همچون سرمایه یا منابع انسانی کارآمد و آموزش دیده ، افزایش بهره وری عوامل تولید بمنظور کارآیی بهتر اقتصاد و توجه جدی در به‌کارگیری ظرفیت‌های احتمالی خالی در اقتصاد، حاصل آید .

سوال: با این توضیحات ، از نگاه شما بعنوان یک صنعتگر و کارآفرین ، کدام یک از شاخص های توسعه اقتصادی نیازمند توجه جدی تر است؟

دانیال زاده : این سوال شما ، باز هم یک سوال کلی است . شاخص های توسعه ، تعدد و گوناگونی زیادی دارد که بهتر است اهل فن و کارشناسان مربوطه راجع به اهمیت و تاثیرگذاری آنها بر اقتصاد کلان کشور نظر بدهند اما برای اینکه پاسخی به این سوال هم داده باشم باید عرض کنم به همه این شاخص ها همچون ؛ شاخص برابری قدرت خرید ، درآمد پایدار ، نقش آفرینی زنان ، درآمد سرانه ، توسعه انسانی و استقلال ملی فکر کرده ام . اما برای اینجانب بعنوان یک صنعتگر و کارآفرین آنچه که بیش از همه و روز به روز مهمتر جلوه میکند بحث استقلال ملی است . همین تک شاخص ، دنیایی از انگیزه و انرژی برای هر فعال اقتصادی و صنعتی ایجاد میکند . اجازه دهید در تکمیل این سوال و سوال قبلی شما این نکته را هم اضافه کنم که تحقق عدالت اجتماعی آروزی من ، توسعه اقتصادی دغدغه من و رشد اقتصادی ابزاری مرتبط با صنعت و حرفه من است که آن را رصد میکنم .

سوال : مسیر بحث را به جای خوبی رساندید لطفا جایگاه توسعه و طرحهای توسعه ایی  را در کسب و کار خود تبیین نمایید .

رسول دانیال زاده : خوب ، اینجانب سالهاست که در صنعت فولاد مشغول فعالیت هستم . مسیری که در این سالها طی کرده ام قصه درازی دارد که شاید از حوصله این مصاحبه خارج باشد. اما اجمالاً مرتبط با سوالتان ، همانطور که در مصاحبه دیگری اشاره داشتم ، عرض میکنم ؛ در ابتدای جوانی کارگاهی کوچک در آبعلی با 80 نفر نیروی کار در همین حوزه تاسیس نمودم و در ادامه ، این مجموعه را به سمنان منتقل و آن را به یکی از قطبهای جدّی تولید لوله و پرفیل در کشور تبدیل نمودم . طرح توسعه تولید انواع ورقهای گاوانیزه و رنگی اقدام دیگری بود که در سمنان به ثمر نشست و هم اکنون در حال بهره برداری است . ظرفیت تولید شرکت کارخانجات نورد و لوله سمنان 1 میلیون و 100 هزار تن در سال میباشد. از سال 1382 در شهرک صنعتی رشت هم مجتمع فولاد گیلان ، با دو خط تولید محصولات نورد گرم با ظرفیت سالانه 2.5 میلیون تن و نورد سرد با ظرفیت سالانه 500 هزارتن ، راه اندازی و به بهره برداری رسید . از سوی دیگر با خرید سهام عمده فولاد کاویان در اهواز و با اتکا به توان نیروهای متخصص ایرانی و اعمال اصلاحات مدیریتی لازم ، زنجیره تولید کلیه حلقه های بخش نورد محصولات فولادی را تکمیل نمودم . ظرفیت تولید فولاد کاویان هم سالانه 1 میلیون و 150 هزار تن انواع پلیتهای فولادی است . در مجموع این شرکتها هم اکنون بعنوان بزرگترین گروه تولیدی فولاد کشور در بخش خصوصی شناخته میشوند . ذکر این نکته ضروریست که همه اینها از فضل خدای بزرگ است و به قول مرحوم پدرم که میگفت ؛ هر چه به دست آوردی مال تو نیست بلکه نوبت توست ، باور دارم این هم نوبت من است که یادگاری ماندگار برای جوانان این مرز و بوم خواهد بود .

از همان ابتدا دغدغه توسعه همواره ملازم اینجانب بوده است . وقتی سخن از توسعه و الزامات آن به میان میآید هر فعال اقتصادی یا تولید کننده ایی میبایست به سهم خود ، حرکتی در صحنه عمل رقم بزند . باور داشتم میتوانم و این باور به وظیفه تبدیل شد . میبایست در سطح نازل تر از حوزه کلان کشور ، یعنی بخش صنعت فولاد ، کاری میکردم که به فضل خدا تاکنون دست آوردهای این مسیر ، منجر به افزایش ظرفیتهای تولید در کشور شده است . هر کسب‌وکاری  برای رشد و بقا خود میباید همواره طرحی برای توسعه داشته باشد . اینکه رقم تولید مناسب و محصول با کیفیت و بازار فروش مکفی دارید، کفایت نمیکند. باید همیشه رو به جلو حرکت کرد . یکی از مهم‌ترین عوامل در موفقیت طرح‌های توسعه ایی ، شناخت کافی و صحیح از فضای عمومی کشور و نیاز بازار میباشد .

سوال : علاوه بر این موارد آیا هنوز هم به فکر توسعه هستید و طرح در دست اجرا دارید ؟

رسول دانیال زاده : فکر توسعه واقعاِ واقعاً از من جدا نبوده و نیست . تیمی که از سالها قبل برای همین منظور جمع کردم جزو لاینفک مجموعه های تولیدی تحت مدیریت اینجانب شده اند . در مجتمع فولاد گیلان طرح توسعه تولید ورقهای گالوانیزه در حال نصب و راه اندازی ماشین آلات است و تلاش داریم چنانچه مابقی تجهیزات از گمرک ترخیص شود ، تا پایان سال جاری آن را به بهره برداری برسانیم . ظرفیت این طرح سالانه 150 هزار تن انواع ورقهای گالوانیزه با ضریب اشتغال 700 نفر است . در فولاد کاویان هم به دنبال تولید پلیتهای با عرض 2 متر هستیم که طراحی های لازم با اتکا به نیروهای داخلی انجام پذیرفته که ان شاالله بخش زیادی از نیاز داخلی به این محصولات را مرتفع خواهد کرد . در شرکت کارخانجات نورد و لوله سمنان هم چندین طرح توسعه ایی در دستور کار میباشد . یکی از آنها احداث کارخانه تولید ورق های نورد سرد فولادی است که ضمن تکمیل زنجیره تولید این کارخانه ، تامین کننده بخش زیادی از نیازهای مارکت شمال و شمال شرق کشور خواهد بود. در همین شرکت طرح تولید انواع لوله و مقاطع فلزی گالوانیزه با طول 12 متر هم در حال پیگیری است . جالب است بدانید نمونه این کارخانه در خاور میانه وجود ندارد و تا آنجاییکه مطلع هستم چینی ها تا دو ماه دیگر اولین نمونه آن را در کشور خود خواهند ساخت . از دیگر موارد ، تولید ورقهای گالوانیزه با پوشش TOC است که سازگار با محیط زیست بوده و در حال بررسی های اولیه است .  

سوال : با تشکر از فرصتی که اختصاص دادید . چنانچه بعنوان جمع بندی نکته ای مدّ نظر دارید بفرمایید.

رسول دانیال زاده : مرسی مرسی از شما بابت زمانی که اختصاص دادید . اما لازم است در پایان عرض کنم ؛ اینکه کشور تحت شدیدترین تحریمهای ناجوانمردانه قرار گرفته مسئولیت هر فردی بویژه ، تولیدکنندگان را سنگین تر نموده است . امروز دغدغه همه مسئولین بویژه مقام معظم رهبری ناظر بر همین فضاست . تاکید معظم له بر رونق و جهش تولید بعنوان پادزهر تحریمها ، نشان از درایت و درک درست ایشان از وضعیت موجود است که امید داریم ما هم بعنوان فعالین بخش خصوصی ، سهم و دین خود را بخوبی ایفا نمائیم .