سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با بیان این‌که این کشور با هم پیمانان، شرکا و اعضای کنگره درباره ایران مذاکره می‌کند، گفت که تصمیم نداریم مسائل مذاکراتی را علنی کنیم.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به گزارش ایلنا، «ند پرایس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با بیان این‌که این کشور با هم پیمانان، شرکا و اعضای کنگره درباره ایران مذاکره می‌کند، گفت که تصمیم نداریم مسائل مذاکراتی را علنی کنیم.
وی در پاسخ به پرسشی در خصوص گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی بر آغاز تولید اورانیوم فلزی در ایران و همچنین چشم‌انداز کاهش شمار بازرسان آژانس در این کشور، گفت که اظهارنظر مقام‌های ایرانی در این خصوص را شنیدیم ولی موضع ما این است که از علنی کردن مسائل مذاکراتی خودداری کنیم. تصمیم ندارم بخشی از آنچه روی میز است را منتشر کنم چرا که در حال رایزنی با هم‌پیمانان، شرکا و اعضای کنگره هستیم.
پرایس افزود که پیشنهاد ما مبنی بر این‌که اگر ایران به طور کامل به تعهدات برجامی خود بازگردد، آمریکا هم آماده پیمودن مسیر دیپلماسی است، همچنان روی میز قرار دارد.


اسرائیل از موضع برجامی بایدن استقبال کرد

نشریه صهیونیستی تایمز آف اسرائیل با استقبال از سخنان بایدن نوشت: جو بایدن ریاست جمهوری ایالات متحده در گفتگو با سی.بی.سی گفت پیش از آنکه ایران برنامه غنی‌سازی اورانیوم خود را متوقف کند، دولت وی با رفع تحریم‌ها موافقت نخواهد کرد، ایران می‌بایست گام اول را در از سرگیری رعایت تعهدات خود طبق قرارداد هسته‌ای بردارد.

در این مصاحبه که غروب یکشنبه پخش خواهد شد، بایدن در پاسخ به این سؤال که آیا به تقاضای ایران در رفع تحریم پیش از آغاز مذاکرات تن خواهد داد، گفت «نه.».

در پرسش‌‌های بعدی، باز با اصرار از بایدن پرسیده شد آیا ایران ناچار خواهد بود اول غنی‌سازی را متوقف سازد، و او سر را به علامت پاسخ مثبت پایین آورد.«گیلاد اردان» سفیر اسرائیل در آمریکا، در گفتگو با کانال ۱۲ تلویزیون اسرائیل، از پاسخ بایدن تقدیر کرد و گفت «به گمان من، این نشانه ای بسیار بسیار مثبت است».

سفیر اسرائیل از دولت بایدن خواست امتیازات حاصل از تحریم‌های ترامپ را از دست ندهد.اردان گفت در هفته‌های آینده، مذاکراتی میان شوراهای امنیت ملی اسرائیل و آمریکا برگزار خواهد شد و ما مسیر مشترکی برای گام‌های آتی خواهیم یافت.