عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه ایران در همکاری‌ها و روابط خارجی بر اساس منافع ملی تصمیم می‌گیرد گفت:‌ آمریکایی‌ها از این موضوع ناراحت هستند چرا که می‌خواهند ایران همواره میان زمین و آسمان باقی بماند.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

«فداحسین ملکی» روز جمعه در گفت و گو با ایرنا درباره سند همکاری‌های ایران وچین اظهار کرد: این یک واقعیت است که جمهوری اسلامی ایران به لحاظ موقعیت ممتازی که از نظر استراتژیک در منطقه دارد باید با کشورهای همسایه و منطقه مراودات تجاری، اقتصادی، سیاسی و حتی دفاعی داشته باشد و این خواسته جمهوری اسلامی ایران است و بر همین اساس هم عمل می‌کند.

نماینده مردم زاهدان روابط ایران و چین را یک رابطه تاریخی توصیف کرد و افزود: سند همکاری‌های ایران و چین یک سند راهبردی است که چشم‌انداز همکاری‌های دو کشور را مشخص می‌کند و می‌تواند تحرک خوبی به همکاری‌های دو کشور در زمینه‌های تجاری، سیاسی و اقتصادی بدهد.

وی با بیان اینکه چین بعنوان یک کشور قدرتمند تجاری و اقتصادی به جمهوری اسلامی نیاز دارد، گفت: این تصور که در این سند امتیازات یکجانبه ای داده شده باشد، تحلیل درستی نیست و قطعاً منافع جمهوری اسلامی ایران خیلی بیشتر از آنچه که برخی عنوان می‌کنند، می‌تواند در این سند دیده شود.

مالکی با اشاره به حوزه‌های تجاری، اقتصادی، سیاسی و بخش انرژی، نفت که در سند جامع همکاری ایران و چین ذکر شده خاطرنشان کرد: اینها مباحثی است که باید جزء به جزء و بند به بند میان دو کشور مورد توجه قرار گیرد و دستگاه‌های ذیربط هر دو کشور باید براساس نیازهایی که دارند توافقات و قراردادها را در چارچوب آن تدوین و تنظیم کنند.

وی در مورد اینکه برخی از منتقدان، امضای چنین سندی را موجب استیلای چین بر اقتصاد و صنعت کشور تلقی می‌کنند، اظهار کرد: این نگاه درستی نیست و مطرح کردن چنین سخنانی بی‌انصافی است و نباید چنین تصوری از امضای سند «برنامه همکاری جامع ایران و چین» داشته باشیم.

 چیزی از غرب عایدمان نشد

این دیپلمات پیشین درخصوص این موضوع که ممکن است امضای این سند راه را برای همکاری و سرمایه‌گذاری ایران با کشورهای دیگر مسدود کند، بیان کرد: واقعیت این است که ما سالیان سال هر چه داشتیم را در سبد غربی‌ها گذاشته‌ایم اما چیزی عایدمان نشده است.

مالکی یادآورشد: چین یک کشور قدرتمند تجاری و اقتصادی است و ما با این کشور مراودات تجاری با این کشور برقرار می‌کنیم و به هیچ عنوان حتی یک وجب از خاک بنادر چابهار، قشم یا کیش را که برخی مطرح می‌کنند به چینی‌ها واگذار نمی‌شود.

وی ادامه داد: مگر ما اکنون در مورد بندر چابهار با هند قرارداد نبستیم؟ هند در حال حاضر در این بندر کارهای خدماتی انجام می‌دهد. در همان چارچوب با چین هم همکاری می‌کنیم.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اضافه کرد: باید بپذیریم که آمریکایی‌ها و سایر کشورهای غربی با شنیدن این موضوع، موضع گرفته و ناراحت هستند. امضای سند همکاری ایران با چین ارتباطی به غربی‌ها ندارد. آنها دلشان می‌خواهد که جمهوری اسلامی برای انجام هر اقدامی از آنها اجازه بگیرد.

مالکی عنوان کرد: ما درباره روابط خارجی کشور، براساس منافع و مصالح ملی ایران تصمیم می‌گیریم و مجلس شورای اسلامی هم در این زمینه بسیار هوشیار است. ملت یقین داشته باشند که خدای نکرده کوچکترین بهانه‌ای به دست کسی نمی‌دهیم که شایعاتی که در این زمینه مطرح شده، عملی شود و به هیچ عنوان منافع جمهوری اسلامی ایران به خطر نمی‌افتد.

وی درباره مخالفت کشورهای غربی با امضای سند همکاری ایران و چین به سابقه چند سال اخیر غربی‌ها و بدعهدی‌های آنها اشاره کرد و افزود: وقتی چین از ما نفت خریداری می‌کند چرا با آنها قرارداد نبندیم تا موظف شوند که به عنوان مثال در طول سال یک میلیون بشکه از ما نفت خریداری کنند؟

 آمریکا می‌خواهد ایران همواره بین آسمان و زمین باشد/ چرا کسی از حجم گسترده روابط چین با اروپا و غرب چیزی نمی‌گوید

این نماینده مجلس یازدهم تصریح کرد: بنابراین ما چه تحریم باشیم و چه نباشیم با آنها قرارداد می‌بندیم. آمریکایی‌ها از این موضوع ناراحت هستند چرا که می‌خواهند ایران همواره میان زمین و آسمان باقی بماند بنابراین ما باید این کار را انجام دهیم.

مالکی خاطرنشان کرد: چگونه است که غربی‌ها از اینکه چین با اروپا بیش از ۵۰۰ میلیارد دلار تبادلات تجاری دارد، اظهار ناراحتی نمی‌کنند اما موقعی که چین می‌خواهد با ایران مبادله تجاری انجام دهد، موضع می‌گیرند و ناراحت می‌شوند؟ اروپایی‌ها حجم هنگفت کالایی که چین به اروپا و آمریکا می‌فرستد را نادیده می‌گیرند و آن را وابستگی برای اروپایی‌ها نمی‌دانند اما موقعی که ایران می‌خواهد با چین قرارداد ببندد می‌گویند چین، ایران را وابسته کرد.

وی با تاکید بر اینکه ایران بر اساس منابع ملی و مصالح خود با هر کسی بخواهد همکاری می کند،‌ گفت: این سند خطوط کلی را مشخص می کند و به نوعی چشم‌انداز همکاریها را ترسیم کرده است و دستگاه‌های اجرایی دو کشور هستند باید هر چه سریع‌تر موارد مختلف آن را در حوزه‌های تجاری، اقتصادی و سایر موارد مشخص کنند.

 امضای سند شکست غربی‌ها در مراودات با ایران است

مالکی درباره اینکه آیا امضای این معاهده با چین به معنی شکست راهبرد رابطه با غرب است، عنوان کرد: ما باید امضای این سند همکاری را به معنای شکست غربی‌ها در مراودات با ایران، عدم شناخت کافی از ایران و ملت ایران و ظرفیت‌های جمهوری اسلامی ایران تلقی کنیم.