تسنیم/ سخنگوی کمیسیون برنامه وبودجه مجلس جزئیات جلسه عصر امروز این کمیسیون با نوبخت درباره بودجه سال ۹۹ را تشریح کرد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

محمد مهدی مفتح، سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با اشاره به جلسه عصر امروز کمیسیون متبوعش، گفت: محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه میهمان اعضای کمیسیون بود.
وی با بیان اینکه در این جلسه آقای نوبخت گزارشی از میزان اجرایی شدن و تحقق بودجه سال 99 به نمایندگان ارائه کرد، افزود: این  گزارش از این لحاظ که چه میزان از منابع درآمدی در سال 99 محقق و در بخش هزینه‌ها تخصیص یافته، بسیار حائز اهمیت بود.
سخنگوی کمیسیون برنامه و و بودجه مجلس با تاکید بر اینکه طبق برنامه ریزی‌های انجام شده قرار است در جلسات بعدی به بررسی بودجه سال 1400 پرداخته شود، ادامه داد: کمیسیون برنامه و و بودجه مجلس با توجه به وظیفه قانونی خود مبنی بر نظارت بر روند اجرای بودجه سالیانه تلاش می‌کند تا در همین ابتدای سال درباره فرایند اجرا با حضور سازمان برنامه و بودجه و انجام بحث‌های لازم به یک اشتراک نظر نسبت به اجرای احکام بودجه  برسد.
مفتح با بیان اینکه در این جلسه پیشنهاداتی نیز از سوی نمایندگان برای نظارت بر اجرای لایحه بودجه 1400 مطرح شد، اضافه کرد: یکی از پیشنهادات مطروحه در این نشست رسیدگی‌های ماهانه نسبت به اجرای تمام مصوبات بودجه بود که البته باید مشخص شود این موضوع قابلیت اجرا دارد یا خیر، خزانه کل کشور گزارشی درباره میزان درآمدها و هزینه ها به صورت ماهیانه در اختیار کمیسیون برنامه و بودجه قرار می‌دهد اما احکامی در بودجه است که باید میزان پیشرفت اجرایی آنها طی هر ماه بررسی شود.
وی در تشریح فایده بررسی ماهانه برخی از احکام لایحه بودجه، بیان کرد: این شیوه باعث می‌شود تا در پایان سال به یک باره شاهد نباشیم که برخی احکام بودجه در طول سال هیچگونه عملکردی نداشته است.
نماینده تویسرکان در مجلس، اظهار داشت: مقرر شد در جلسات بعدی کمیسیون برنامه و بودجه پیشنهاد مذکور برای بررسی لایحه بودجه و به طور کلی نظارت بر میزان عملیاتی شدن و اجرای مصوبات لایحه بودجه 1400 بحث و گفت‌وگو شود.