فرمانده نیروهای تروریستی آمریکا در منطقه (سنتکام) گفت واشنگتن از اقدام ایران در به‌کارگیری متحدان خود در منطقه به خصوص در عراق نگران است.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به نقل از فارس، کنث مک‌کنزی (فرمانده نیروهای تروریست آمریکایی در منطقه غرب آسیا) مدعی شد در صورتی که ایران حمایت خود از گروه‌های شبه‌نظامی در عراق را متوقف نکند، حملات آنها در عراق ادامه خواهد یافت.

وی در ادامه گفت چارچوب خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان مشخص شده و این طرح از اول ماه می اجرا خواهد شد.

مک‌کنزی اضافه کرد: «حضور نظامی آمریکا در افغانستان محدود و برای حمایت از سفارت آمریکا در کابل خواهد بود.»

فرمانده نیروهای مرکزی اضافه کرد: «ما هوشیار هستیم که وارد اقدامات تحریک‌آمیز ایران به دلیل اقداماتش در خلیج (فارس) نشویم.»

وی گفت: «از اقدام ایران در به‌کارگیری متحدانش در منطقه به ویژه در عراق نگران هستیم.»

مک‌کنزی اضافه کرد: «اتفاقاتی که برای تجارت بین‌المللی در تنگه هرمز می‌افتد بر ما تاثیرگذار خواهد بود حتی اگر ما به این تنگه وابسته نباشیم.»

مک‌کنزی در ادامه گفت: «فرصتی برای دستیابی به توافق صلح درباره یمن وجود دارد.»

وی ادعا کرد: «رسیدن به صلح در یمن برای ریاض مهم است و با حسن نیت در این زمینه رفتار می‌کند و امیدواریم حوثی‌ها نیز چنین رفتار کنند.»

عربستان سعودی دو ماه پیش و در اواخر ششمین سال تجاوز نظامی به یمن، ابتکار عملی را پیشنهاد کرد که به ادعای ریاض به دنبال تحقق صلح در یمن است.

با این حال، دولت نجات ملی یمن که انصارالله نیز جزئی از این دولت است، این طرح را غیرواقع‌بینانه و تکرار زیاده‌خواهی‌های متجاوزان دانسته و بر توقف حملات زمینی و هوایی و لغو محاصره شش ساله یمن به عنوان اولین گام به سوی آتش‌بس در این کشور تأکید کرده است.

عدم تحقق اهداف ادعایی ائتلاف متجاوز به یمن در طول این سال از یک طرف و رسوایی سران سعودی به دلیل این جنگ که بزرگ‌ترین فاجعه را رقم زده، ریاض را مجبور کرده است از در صلح سخن بگوید. با این حال یمنی‌ها معتقدند عربستان سعودی آنچه را با جنگ نتوانسته به دست بیاورد، می‌خواهد با طرح‌های تحمیلی تصاحب کند.