عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی گفت: رابطه‌ خوبی که شورای نگهبان با اصولگرایان دارد با اصلاح طلبان ندارند.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

علی محمد نمازی عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی در گفت‌و‌گو با باشگاه خبرنگاران جوان، درباره چرایی تعدد کاندیدا‌های اصلاح طلبان برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰، اظهار کرد: یک روندی در کشور از سال ۸۸ به وجود آمد که مشکلاتی برای اصلاح طلبان ایجاد کرد و بعد از آن در سال ۹۲، کاندیدای اصلی اصلاح طلبان که مرحوم آیت‌الله هاشمی بود تایید صلاحیت نشد، به همین دلیل مجبور شدیم آقای روحانی را معرفی و از او حمایت کنیم.

وی افزود: در سال ۹۶ هم بر اساس عملکرد، آقای روحانی مجدد انتخاب شد و مشکلی نبود، مشکل اینجاست که رابطه‌ای که شورای نگهبان با اصولگرایان دارد با اصلاح طلبان ندارد و کاندیدای اصولگرایان به راحتی مورد تایید شورای نگهبان قرار می گیرد، اما احتمال اینکه کاندیدای اصلاح طلبان رد صلاحیت شود وجود دارد.

نمازی اضافه کرد: وقتی جریانی در تایید صلاحیت مشکلات داشته باشد، مجبور است به سمت کاندیدا‌هایی برود که علاوه بر داشتن شرایط لازم، احتمال تایید صلاحیت آن نیز بالا باشد.

عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی تصریح کرد: اصولگرایان هنگام‌ انتخاب کاندیدای مورد نظر خود به دو موضوع داشتن شرایط لازم و اقبال عمومی توجه می‌کنند، اما اصلاح طلبان علاوه بر این دو شرایط باید این را درنظر بگیرند که گزینه‌شان مورد تایید شورای نگهبان هست یا خیر.

وی خاطرنشان کرد: این موضوع تایید صلاحیت است که باعث می‌شود اصلاح طلبان نتوانند کاندیدای شاخص جریان خود را معرفی کنند و به این ترتیب چندین کاندیدا معرفی می‌شود، اما براساس فرآیندی که اصلاح طلبان تعریف کرده‌اند در این دوره در نهایت فقط یک یا دو نامزد معرفی خواهند شد.