رئیس مجلس در نطق پیش از دستور جلسه علنی امروز مجلس با بیان اینکه همسو با سیاست‌های تعیین شده توسط رهبرانقلاب، به دنبال رفع کامل، عملی و فوری همه تحریم ها هستیم، گفت: دشمنان بدانند مردم ما علیرغم تلاش برای رفع تحریم‌ها هرگز منتظر اقدام آنها نخواهند بود. ابتکار عمل دست ایران است. به آنان توصیه می کنیم بجای زیاده خواهی و تعلل در مذاکرات با انجام کامل و عملی تعهدات خود بیشتر از این در رفع تحریم ها تاخیر نکنند چرا که با گذشت زمان هزینه های آنان برای بازگشت به برجام سنگین‌تر خواهد شد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

مهمترین بخش اظهارات محمدباقر قالیباف به شرح زیر است:

* در مذاکرات بین ایران و 1+4  یک روز  اخبارِ پیشرفت مذاکرات و روزی دیگر  خبرهای بروز اختلافات منتشر می شود که نشان از جدّی بودن مذاکرات است.

* قانون اقدام راهبردی مجلس برای لغو تحریم ها  باعث بازشدن قفل های صنعت هسته ای شده و ظرفیت لازم جهت مذاکرات را برای تیم مذاکره کننده  فراهم آورد.

* به پشتوانه این قدرت‌آفرینی امکان تامین و تضمین منافع عموم مردم فراهم شده است.

* صدای واحد مسئولان کشور که تحت مدیریت هوشمندانه رهبرانقلاب ایجاد شده است نقش موثری در جلوگیری از زیاده خواهی‌های دشمن داشته است.

* همسو با سیاست‌های تعیین شده توسط رهبرانقلاب، به دنبال رفع کامل، عملی و فوری همه تحریم ها هستیم.

* اگر همه تحریم ها  بطور کامل برداشته شود و راستی‌آزمایی گردد نباید حتی یک ساعت در موافقت با انجام تعهداتی که ایران در برجام پذیرفته است تاخیر کرد.

* دشمنان بدانند مردم ما علیرغم تلاش برای رفع تحریم‌ها هرگز منتظر اقدام آنها نخواهند بود.

* ابتکار عمل دست ایران است.

* به آنان توصیه می کنیم بجای زیاده خواهی و تعلل در مذاکرات با انجام کامل و عملی تعهدات خود بیشتر از این در رفع تحریم ها تاخیر نکنند چرا که با گذشت زمان  هزینه های آنان برای بازگشت به برجام سنگین‌تر خواهد شد.

* تیم مذاکره کننده با قدرت در چارچوب سیاست های تعیین شده رهبرانقلاب حقوق مردم ایران را مطالبه کنند و مراقب فریب های تجربه شده پیشین باشند.

* برخی صحبت ها علیه قهرمان ملی ایران و دوگانه سازی غیرکارشناسی و وهم‌آلود از قدرت میدانی و دیپلماسی به طور حتم ضد منافع ملی است.

* بدون قدرت میدانی، قدرت دیپلماسی توانی برای موفقیت ندارد و بدون قدرت دیپلماسی، قدرت میدانی هرگز به تمام اهداف خود برای تامین منافع ملی دست نخواهد یافت.

* مجاهدت هوشمندانه‌ای حاج قاسم در منطقه با هم‌افزا کردن قدرت میدانی و دیپلماسی توطئه  دشمنان را خنثی و قدرت عظیمی برای دیپلماسی به وجود آورد.

* همانطور که شهادت شهید بهشتی ریشه ی منافقان را از کشورمان کَند خون شهید سلیمانی نیز  جریان خودباخته غربزده را رسوا می کند و ریشه ی آنها را می خشکاند و ما امروز  آثار این اتفاق عظیم را  به عینه می بینیم.

* مجلس وظیفه خود می داند نسبت به برخورد  با عوامل  و موثرین این قبیل اقدامات نسنجیده  پیگیری‌های لازم را به انجام رساند  و از ظرفیت های قانونی خود استفاده کند.