فرمانده سپاه استان کرمان گفت: نقش شهید سلیمانی در حفاظت از خرمشهر در پایان جنگ بی‌نظیر است و تدبیر حاج قاسم نگذاشت پای دشمن به خرمشهر برسد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

فتح خرمشهر یادآور رشادت‌ها و از خودگذشتگی‌های رزمندگانی است که با کمترین امکانات در برابر دشمنان ایستادند و اجازه ندادند خاک این سرزمین در دست بیگانه باشد؛ عملیات بیت‌المقدس یکی از درخشان‌ترین کارنامه‌های عملیاتی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران علیه متجاوزین بعث عراق و یکی از طولانی‌ترین نبردها در طول جنگ‌ تحمیلی به شمار می‌آید عملیاتی که حاصل همکاری و تعامل موفق سپاه و ارتش بود.

سرانجام عملیات الی بیت‌المقدس در ساعت؛ 30 دقیقه بامداد روز 10 اردیبهشت 1361 با قرائت رمز عملیات بسم‌الله الرحمن الرحیم، بسم‌الله القاصم الجبارین، یا علی ابن ابی‌طالب، از سوی فرماندهی مشترک ارتش و سپاه آغاز شد.

عملیات بیت المقدس، در 30 دقیقه بامداد روز 10 اردیبهشت 1361 با قرائت رمز عملیات بسم‌ الله الرحمن الرحیم . بسم الله القاسم الجبارین، یا علی ابن ابی طالب(ع) از سوی فرماندهی مشترک ارتش و سپاه آغاز شد و در چهار مرحله علاوه بر پایان دادن به 19 ماه اشغال نظامی قسمتی از حساس‌ترین نقاط خوزستان، ضربه‌ای قاطع به نیروهای متجاوز عراق و توان و میل جنگجویی او وارد کرد.

در عملیات آزادسازی خرمشهر یا عملیات "بیت‌المقدس" شهید صیادشیرازی فرمانده نیروی زمینی ارتش و سردار محسن رضایی فرمانده سپاه پاسداران بودند و هر دو با هم فرماندهی قرارگاه مرکزی کربلا را بر عهده داشتند.

عملیات بیت المقدس آخرین حلقه از زنجیره استراتژی نظامی جمهوری اسلامی ایران در استان خوزستان محسوب می‌شود و با وجودی که در این عملیات 6 هزار نفر از رزمندگان ما به شهادت رسیدند اما دشمن 19 هزار اسیر و 16 هزار کشته و مجروح داد به طوری که طول صف اسرای دشمن به 20 کیلومتر می‌رسید و دیگر عملیاتی با این گستردگی با این حجم در طول تاریخ هشت ساله جنگ اتفاق نیفتاد.

رزمندگان کرمانی در این عملیات تحت عنوان تیپ 41 ثارالله حضور و نقش تعیین‌کننده‌ای داشتند و حضور سردار سرلشکر حاج قاسم سلیمانی به عنوان فرماندهی لشکر همیشه پیروز ثارالله کرمان در این عملیات بسیار اثرگذار بوده است.

3 هزار رزمنده از استان کرمان در این عملیات در قالب تیپ ثارالله با 6 گردان پیاده و گردان‌های پشتیبانی تحت امر قرارگاه قدس حضور داشتند که در مرحله اول با حضور رزمندگان از سیدجابر و فرسیه تا جفیر و در مرحله دوم از جفیر تا مرز بین‌المللی و در مرحله سوم رزمندگان لشکر 41 ثارالله در قالب 2 گردان شامل گردان‌های خونین شهر یک و دو در آزادی خرمشهر شرکت کردند.

در این عملیات 202 نفر از رزمندگان کرمانی در این عملیات به درجه رفیع شهادت رسیدند که شهید حمید عرب‌نژاد و شهید عباس معافی و تعدادی از شهدای شاخص کرمان از جمله این شهدا هستند و تعداد زیادی نیز اسیر و مجروح و جانباز شدند که 17 نفر از آنها جزو "آن 23 نفر" بودند که حماسه بزرگ آزادگی را در اسارت رقم زدند.

عملیات بیت‌المقدس و فتح خرمشهر تمام معادلات نظامی آن زمان را بر هم ریخت و خرمشهر پاره تن ایران؛ پس از 575 روز اسارت، طی 25 روز نبرد سخت، ساعت 11 صبح سوم خرداد سال 61 در عملیات پیروزمند الی بیت المقدس آزاد شد نقش سردار دل‌ها، سردار حاج قاسم سلیمانی در آزادسازی خرمشهر نقش مهم و اثرگذاری بود با این وجود شهید ‌سلیمانی و همرزمانش در حفظ خرمشهر در روزهای پایانی جنگ نیز نقش مهمی بود.

سردار حسین معروفی فرمانده سپاه ثارالله استان کرمان حاج قاسم را حافظ خرمشهر می‌داند و روزهای پایانی جنگ را این گونه روایت می‌کند "31 تیر ماه سال 67 برای لشکر همیشه پیروز ثارالله یکی از روزهای مهم است."

وی با بیان اینکه 4 روز بعد از پذیرش قطعنامه 598 توسط امام خمینی(ره)، دشمن از منطقه شلمچه و طلائیه به سمت سرای حسینیه و با یک پرش سنگین به سمت خرمشهر حرکت کرد و هدف او تسخیر خرمشهر بود افزود: در آن زمان 3 گردان از لشکر 41 ثارالله شامل گردان 415 کهنوج، گردان 409 زابل و سیستان و گردان 405 مالک اشتر شهربابک در منطقه شلمچه حضور داشتند.

فرمانده سپاه ثارالله استان کرمان با اشاره به اینکه سردار سلیمانی به من که در منطقه حضور داشتم گفت که وضعیت را بررسی کنم و متوجه شدم که تحرکات دشمن زیاد است افزود: حاج قاسم تماس گرفت و گفت " دشمن به سمت خرمشهر در حرکت است و همه بچه‌ها را به سمت سرای حسینیه حرکت دهید."

وی با بیان اینکه دشمن به سرای حسینیه رسیده بود و قبل از ما دو گردان 409 و 415 با دشمن درگیر شده بودند ادمه داد: به 4 کیلومتری سرای حسینیه رسیدیم که ستونی از تانک‌های دشمن را دیدیم.

سردار معروفی با اشاره به اینکه دشمن بچه‌های ما را در محاصره قرار داده بود افزود: روز جمعه و ساعت 11 و 30 دقیقه بود که محاصره تنگ شد آخرین پیامی که با حاج قاسم سلیمانی داشتم گفتم "محاصره شدیم و اسارت ما قطعی است" حاج قاسم گفت "مواظب خودت و بچه‌ها باش" که بیسیم چی من حسین عسکری به شهادت رسید.

راوی کتاب "بچه‌های حاج قاسم" با بیان اینکه دیگر صدای دلنشین "حبیب، حبیب" را نمی‌شنیدم، تنها رشته ارتباط ظاهری من و حاج قاسم از هم گسسته بود ادامه داد: می‌دانستم حاجی با آن احساس و عاطفه، هم اکنون آن طرف خط نگران حال ماست. خدا می‌داند حاجی چقدر مرا صدا زده بود "معروفی! معروفی! حبیب!" خدا می‌داند چه فکرهایی پیش خودش کرده بود.

وی با بیان اینکه حاج قاسم 3 گردان را وارد میدان کرد تا دشمن سرگرم شود و توانست پل پشت سر را تخریب کرده و راه آب باز شد گفت: با تدبیر حاج قاسم دشمن نتوانست وارد منطقه شده و خرمشهر سقوط نکرد و باعث شد خرمشهر حفظ شده و پای نحس دشمن به این منطقه نرسد.

فرمانده سپاه ثارالله استان کرمان با اشاره به اینکه در آن عملیات من اسیر شدم و قبل از پل ماندم افزود: نقش شهید سلیمانی در پایان دفاع مقدس یک نقش بی‌نظیر است و افتخار می‌کنم که حاج قاسم به کمک رزمندگان ثاراللهی کرمان توانست خرمشهر را حفظ کند.