از هفته آینده می‌توانید بدون نوبت واکسن بزنید!

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

طبق وعده وزیر بهداشت و به گفته سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در هفته آینده فراخوان برای تزریق داوطلبانه واکسن برکت و پاستور اعلام می‌شود. 

این دو واکسن که به گفته گروه تحقیقاتی و وزیر بهداشت از بهترین و ایمن‌ترین واکسن‌های دنیا هستند، تا این مرحله از آزمایش‌ها امتحان خود را به خوبی پس داده‌اند. واکسن تولید مشترک پاستور ایران و کوبا حتی فاز سوم بالینی خود را به خوبی طی کرده و به مردم کوبا تزریق شده‌است. حالا بناست تا این دو واکسن در فاز سوم آزمایش‌های بالینی روی تعداد بیشتری از افراد تزریق شوند. بر این اساس و طبق فراخوانی که هفته آینده اعلام می‌شود، در مرحله نخست ١٠٠ هزار، بعد ٢٠٠ هزار و ٣٠٠ هزار داوطلب واکسینه می‌شوند.

در ۲۴ ساعت منتهی به روز سه‌شنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۰ و بر اساس معیار‌های قطعی تشخیصی، ۱۰ هزار و ۶۸۷ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد. در همین زمان، ۱۷۱ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند. در حال حاضر ۱۳ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۲۱۴ شهر در وضعیت نارنجی، ۲۲۱ شهر در وضعیت زرد قرار دارند. بر اساس مصوبه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، سفر بین استانی بدون توجه به رنگ‌بندی شهر‌ها از ظهر امروز چهارشنبه ممنوع است و این ممنوعیت تا ساعت ۱۲ ظهر روز دوشنبه ۱۷ خرداد ادامه دارد. همچنین برابر طرح هوشمند مدیریت محدودیت‌ها، برای ورود خودرو‌های غیربومی به شهر‌های قرمز و نارنجی جریمه‌ها اعمال خواهد شد. برای شهر‌های زرد، صرفاً در طول این بازه زمانی نیز جریمه ۵۰۰ هزار تومانی برای یک بار اعمال خواهد شد.

فراخوان برای واکسیناسیون داوطلبانه واکسن‌های وطنی

با تأمین واکسن روند واکسیناسیون علیه کرونا سرعت بیشتری گرفته و طبق برنامه پیش می‌رود. بر اساس اعلام وزارت بهداشت تاکنون ۳ میلیون و ۷۸۶ هزار و ۲۶۸ نفر دوز اول واکسن کرونا و ۵۲۶ هزار و ۳۲۶ نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده‌اند و مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به ۴میلیون و ۳۱۲هزار و ۵۹۴ دوز رسیده‌است. حالا با ورود واکسن‌های ایرانی کرونا به فاز سوم کارآزمایی بالینی و نتایج مثبت این واکسن‌ها در فاز‌های قبلی افرادی که می‌خواهند خارج از نوبت واکسن بزنند می‌توانند داوطلب تزریق دو واکسن ایرانی کوو ایران و واکسن پاستور شده و با واکسن‌های وطنی علیه ویروس تاجدار واکسینه شوند.

علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره مجوز مصرف داوطلبانه واکسن کرونا اینگونه توضیح داد: «در هفته آینده فراخوان برای تزریق داوطلبانه واکسن برکت و پاستور اعلام می‌شود و در مرحله نخست ١٠٠ هزار و بعد ٢٠٠ هزار و ٣٠٠ هزار داوطلب واکسینه می‌شوند و در واقع قرار است فاز سه با داوطلبان بیشتری سپری شود و به زودی هم می‌توان به نتایج فاز سه دسترسی پیدا کرد.» به گفته رئیسی واکسن پاستور در کوبا فاز سه بالینی را به خوبی سپری کرده و به مردم این کشور تزریق شده‌است.

وقتی واکسن ساز‌های بیگانه هیچ تعهدی نمی‌دهند!

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با تأکید بر اینکه قرارداد‌های واکسن مانند معاهده ترکمانچای است و هیچگونه تعهدی برای تحویل واکسن و حق فسخ وجود ندارد، افزود: «واکسن‌ساز‌ها می‌گویند تعهدی درباره عوارض واکسن نداریم، البته قرارداد‌های واکسن برای بیشتر کشور‌های دنیا این گونه است و تنها برای ما این گونه نیست.»

به گفته رئیسی فاز سوم واکسن برکت شروع شده‌است و مقرر شد نتایج فاز اول و دوم واکسن به زودی منتشر شود. وی افزود: «یکی از زیرساخت‌های بزرگ با تولید ١۵ میلیون دوز راه‌اندازی شده‌است و ماه آینده ما به تولید ماهانه ۵ میلیون دوز رسیده‌ایم و مرداد ماه به ٨ میلیون دوز خواهیم رسید و با واکسن‌های وارداتی ماهانه ١٠ میلیون دوز خواهیم داشت.»

طبق اظهارات سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا تا پایان خرداد یا نهایت هفته اول تیر ماه بالای ۶٠ ساله‌ها یک دوز واکسن دریافت خواهند کرد و سپس بیماران هموفیلی، دیالیزی، پیوند اعضا و سرطانی واکسینه می‌شوند. وی افزود: «در فاز سه راننده‌ها، خلبان‌ها، زندانیان و زندانبان‌ها، مراکز تجمعی، خبرنگاران و سایر مشاغل پرخطر تا اول مرداد ماه واکسینه می‌شوند و فاز چهارم، واکسیناسیون عمومی کشور است و از شهریور ماه شروع می‌شود و تا دی ماه طول می‌کشد. اکنون ظرفیت واکسیناسیون تا ۵٠٠ هزار دوز در روز است و می‌تواند بالاتر برود.»

استقبال از تزریق واکسن وطنی

تمام واکسن‌های کرونا که تاکنون در دنیا در حال تزریق است، مجوز مصرف اضطراری دارند، اما این مجوز به چه معناست؟ محمدرضا شانه‌ساز، رئیس سازمان غذا و دارو در این‌باره می‌گوید: «واکسن چهار فاز مطالعات بالینی دارد، اما در شرایط حال دنیا که کرونا به صورت گسترده تلفات می‌گیرد، سازمان جهانی بهداشت و مراجع رسمی را متقاعد کردند که فاز سه مطالعه بالینی را بپذیرند؛ و به همین خاطر هم واکسن‌هایی که فاز سوم مطالعات بالینی خود را پشت سر بگذارند مجوز مصرف اضطراری می‌گیرند.»

حالا چند واکسن ایرانی کرونا هم در حال سپری کردن فاز سوم مطالعاتی خود هستند و با عنایت به بدعهدی واکسن‌ساز‌ها در دنیا و اینکه سایر واکسن‌های موجود هم مجوز مصرف اضطراری دارند، به نظر می‌رسد واکسیناسیون با واکسن‌های وطنی منطقی‌تر باشد و به همین دلیل می‌توان پیش‌بینی کرد، در این مرحله هم همچون مراحل قبلی آمار داوطلبان تزریق واکسن وطنی بالا باشد.