۲ نماینده مجلس سنای آمریکا خواستار تشکیل بانک سوخت هسته‌ای در منطقه برای مقابله با برنامه هسته‌ای ایران شده‌اند.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

«باب منندز»، نماینده دموکرات ایالت نیوجرسی در مجلس سنای آمریکا و «لیندسی گراهام»، سناتور جمهوری‌خواه از ایالت کالیفرنیا در این یادداشت خواستار تشکیل بانک سوخت هسته‌ای در منطقه شده‌اند.

منندز و گراهام هر دو از حامیان سرسخت رژیم صهیونیستی و از مخالفان توافق هسته‌ای برجام هستند. منندز در حال حاضر ریاست کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا را به عهده دارد.

این دو سناتور در یادداشت خود در واشنگتن‌پست مدعی شده‌اند که مخالفت آنها با توافق هسته‌ای به معنی مخالفت با دیپلماسی با ایران نیست.

آنها می‌نویسد: «سوءبرداشت متداولی وجود دارد مبنی بر اینکه مخالفان توافق هسته‌ای ایران مخالف دیپلماسی با این کشور نیز هستند. هیچ ایده‌ای نمی‌تواند بیش از این از حقیقت فاصله داشته باشد.»

در ادامه این یادداشت آمده است: «ما طی بیش از ۲۵ سالی که در کنگره حضور داشته‌ایم همواره از دیپلماسی متکی به تحریم‌ها حمایت با هدف پایان دادن به برنامه‌های خطرناک هسته‌ای ایران و مهار ستیزه‌جویی‌های منطقه‌ای این کشور حمایت کرده‌ایم.»

نگارندگان نامه در ادامه نوشته‌اند که تصور می‌کنند دولت «جو بایدن»، رئیس‌جمهور فعلی آمریکا فرصت دارد به فراتر از احیای صرف برجام فکر کند.

آنها در ادامه پیشنهاد خود را اینطور مطرح کرده‌اند: «معتقدیم روشی برای رسیدن به مصالحه وجود دارد که ضمن برخورداری شدن از حمایت کشورهای منطقه، با هدف اعلام‌شده ایران برای دستیابی به انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای و جلوگیری از شکل‌گیری مسابقه تسلیحاتی در خاورمیانه مطابقت دارد. معتقدیم کشورهایی که مایل به برخورداری از انرژی هسته‌ای صلح‌آمیز جهت تأمین برق و شغل برای مردمشان هستند باید بتوانند این کار را به طریقی ایمن انجام دهند. پیشنهاد ما این است که یک گام ملموس برای رسیدن به این هدف، ایجاد یک بانک سوخت هسته‌ای در منطقه است.»

نگارندگان این یادداشت در ادامه از دولت بایدن خواسته‌اند تلاش‌های دیپلماتیک خود با ایران را فقط به کنترل برنامه هسته‌ای محدود نکنند. آنها پرسیده‌اند: «چرا باید تلاش‌های دیپلماتیک خود را فقط به کنترل برنامه هسته‌ای ایران محدود کنیم؟ در عوض، باید رویکردی را دنبال کنیم که به صورت معنادار این رفتارهای ایران و اهرم فشار به دست آمده از آن برای تهران در نتیجه آنها را محدود کند.»

منندز و گراهام همچنین نوشته‌اند: «اگر از ایران مطالبات بیشتر داریم باید برای کاهش بیشتر تحریم‌ها در ازای آن هم آمادگی داشته باشیم. ایالات متحده و جامعه بین‌المللی باید روی تعاملات دیپلماتیک جدید سرمایه‌گذاری کرده و به ترغیب مذاکرات گسترده‌تر برای مهار نفوذ مخرب ایران در منطقه بپردازند.»