در حالیکه در نشست پیشین شورای حکام قدرت‌های غربی تهیه پیش‌نویس قطعنامه‌ای علیه ایران راپیش بردند، در آستانه نشست جدید رویترز به نقل از دیپلمات‌های آمریکایی و ۳ کشور اروپایی نوشته است که انگلیس، فرانسه، آلمان و ایالات متحده قصد صدور قطعنامه علیه ایران در نشست آتی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را ندارند

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشت که قدرت‌های غربی در نشست پیش روی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای، از پیگیری قطعنامه‌ علیه ایران که در نشست قبل، پیش‌نویس آن را تهیه‌کرده‌ بودند، اجتناب خواهند کرد. 

به نوشته رویترز، دیپلمات ها روز جمعه گفتند: «با وجود عدم موفقیت تهران در توضیح آثار اورانیوم یافت شده در سه منطقه [ادعایی]، انگلیس، فرانسه، آلمان و ایالات متحده در نشست هفته آینده هیئت ناظر هسته ای سازمان ملل متحد برای صدور قطعنامه علیه ایران فشار نخواهند آورد».

به نوشته رویترز چنین قطعنامه‌ای می تواند تشدید تنش میان تهران و غرب را به دنبال داشته باشد  که مذاکرات در مورد احیای توافق هسته‌ای 2015 که در وین جریان دارد را به خطر بیندازد.

در آخرین جلسه سه ماهه شورای حکام با حضور 35 کشور عضو آژانس، سه قدرت اروپایی با حمایت ایالات متحده، پیش نویس قطعنامه ای را در انتقاد از ایران تهیه کردند اما به دلیل اعلام گفتگوهای جدید، رافائل گروسی ، رئیس آژانس، آن را به طور رسمی ارائه ندادند.

بنا بر گزارش رویترز آژانس بین المللی انرژی هسته ای روز دوشنبه گزارش داد، ایران در گفتگوها درباره منشأ آثار یافت‌شده که احتمال می رود با فعالیت‌های دیرینه قبل از توافق مرتبط باشند، نتوانست توضیح جدید و قانع‌کننده ارائه دهد. به دنبال این گزارش بود که احتمال فعال شدن غربی ها برای پیگیری قطعنامه یادشده مطرح شد.

یک دیپلمات با اشاره به این گزارش آژانس، گفت: «گزارش 31 مه را نمی‌توان فقط به این دلیل که مذاکرات احیای برجام در جریان باشد، به کلی نادیده گرفت، اما احتمالاْ در حال حاضر صدور یک قطعنامه محتمل نیست».

پنج دیپلمات دیگر نیز گفتند که قطعنامه‌ای در کار نخواهد بود، بلکه صرفاً بیانیه های کشورهای عضو هیئت رئیسه شورای حکام را خواهیم داشت.

یک دیپلمات از کشوری که از قطعنامه در آخرین جلسه شورای حکام حمایت کرده بود، گفت: «نیاز به یک بیانیه قوی وجود دارد. ایران تعهداتی دارد و باید به آنها عمل کند».

همچنین سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه با ابراز "نگرانی شدید" از گزارش روز دوشنبه آژانس گفت: «به لحاظ ارائه پاسخ‌های موجه به سوالات آژانس، هیچ پیشرفتی در گفتگو بین ایران و آژانس  حاصل نشده است». وی ادعا کرد: «ما شدیداً از ایران می‌خواهیم که هر چه سریعتر چنین پاسخ هایی را ارائه دهد».

به نوشته رویترز، با این حال هنوز مشخص نیست که اساساً آیا قطعنامه از حمایت لازم برای تصویب شورای حکام (ارگان اصلی تصمیم گیری آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای) برخوردار بوده است یا خیر.

تعامل غیرمستقیم بین ایران و ایالات متحده در مورد بازگشت هر دو کشور به پیروی کامل از توافق هسته‌ای، هفته آینده از سر گرفته می‌شود.