مهر/ نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: اگر می‌خواهید بازار بورس آرامش پیدا کند، باید بین بازار پولی و بازار سرمایه هماهنگی وجود داشته باشد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

سعید جلیلی در برنامه «رئیس جمهور و جوانان»،گفت: دوران نوجوانی و جوانی بنده با دوران دفاع مقدس همراه بود و خوشحالم که جوانان فعلی هم می‌توانند نقش مهمی برای آینده ایران داشته باشند. همانطور که ما در عرصه‌های مختلف چون دفاع مقدس و انقلاب، جوانان را داشتیم و دشمنان دوست داشتند که دهه شصت تکرار نشود، در دهه ۹۰ هم جوانانی را داریم که در عرصه‌های مختلف نقش آفرینی کردند و «حججی‌ها» ظاهر شدند و در عرصه‌های علمی هم موفقیت های بزرگ داشتیم.

وی بیان کرد: امیدوارم همچنان که در این چهل سال جوانان موتور حرکت کشور بودند، در آینده کشور هم این جوانان باشند که این مسیر را با قوت و شتاب ادامه می‌دهند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری بیان کرد: بازار سرمایه، بازاری است که باید به تولید کشور اضافه شود. اما در بازار سرمایه باید پول بیشتر از کالا تولید شود. متاسفانه پول کشور در ۴۷ سال گذشته نزدیک به ۴۲ هزار برابر شده است اما کالا و تولید ملی ۱.۷ برابر شده است و فاصله زیادی دارد و زمانی که پول انقدر افزایش پیدا کند و تولید تا این حد افزایش پیدا نکند، مشکل به وجود می‌آید و راه‌حل ما افزایش تولید است

جلیلی تصریح کرد: زمانی که بازار سرمایه، به بازار سفته بازی و سوداگری تبدیل شود، نتیجه لازم را نخواهد داشت و اگر می‌خواهید بازار بورس آرامش پیدا کند، باید بین بازار پولی و بازار سرمایه هماهنگی وجود داشته باشد. هنر رئیس‌جمهور باید این باشد که بتواند بانک مرکزی، بیمه مرکزی و سازمان بورس را با هم در این جهت هماهنگ کند و همچنین تدابیری اندیشیده شود تا اگر کسی در این عرصه وارد شد اطمینان داشته باشد و یکی از برنامه‌های ما این است که در سه ماه اول دولت آینده سازوکاری اندیشیده شود تا ریسک پذیری را برای سهامداران خود به حداقل برساند.

جلیلی ادامه داد: عدالت و کاهش فاصله طبقاتی یکی از شعارهای انقلاب است و اگر می‌خواهید با فقر مبارزه کنید لازمه آن مبارزه با تبعیض و بی‌عدالتی است. باید در عرصه اقتصادی نگاهی وجود داشته باشد تا شکاف طبقاتی و بی عدالتی شکل نگیرد اما متاسفانه می بینیم که ۵۰ درصد مردم اصلاً تسهیلات بانکی نمی‌گیرند و ۹۰ درصد تسهیلات به ۱۰ درصد افراد داده شده است.

وی گفت: واردات غلط مانع تولید می‌شود و باعث می‌شود که تولیدکنندگان نتوانند رقابت لازم را در برابر این کالاهای وارداتی داشته باشند. یکی از بحث‌های مهم این است که به این مسئله توجه شود که مناطق آزاد بر این مبنا شکل گرفتند که سکوهایی برای صادرات کشور باشند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: برای افزایش تولید باید میزان صادرات، افزایش پیدا کند نه اینکه واردات افزایش پیدا کند و دولت باید صادرات را یک وظیفه محوری برای همه دستگاه‌ها تعریف کند.

جلیلی تصریح کرد: تاکید ما بر این است که هر جوان مرزنشین ما باید یک صادرکننده برای کشور باشد نه اینکه به کوله بری رضایت دهد. ما ۷ میلیون مرزنشین داریم و امکان این مسئله وجود دارد که آنان صادر کننده باشند.

وی اظهار داشت: در مجمع تشخیص مصلحت نظام، بحث افزایش مناطق آزاد مطرح شد اما باید ببینیم که آیا کار مناطق آزاد به نفع کشور است یا خیر. اگر مناطق آزاد برای صادرات کشور باشد، افزایش تعداد مناطق آزاد به نفع کشور است و باید افزایش پیدا کند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: مناطق آزاد ما باید در پایان سال گزارش دهند و مشخص شود که چه میزان صادرات داشته اند و ما برنامه‌هایی را در این راستا داریم.

جلیلی گفت: طبق قانون اساسی، داشتن مسکن حق هر شهروندی است و دولت وظیفه دارد که مسکن مردم را تامین کند. متاسفانه در هشت سال گذشته میزان ساخت مسکن از ۸۰۰ هزار به ۳۰۰ هزار مسکن در سال کاهش پیدا کرد و از سوی دیگر میزان ازدواج هم در این مدت کاهش پیدا کرد و زمانی که مسکن تأمین نمی‌شود، این مسئله روی ازدواج و اشتغال هم تاثیر می‌گذارد.

وی بیان کرد: دولت باید برنامه داشته باشد تا حداقل سالی یک میلیون مسکن بسازد. ۹۰ درصد تسهیلات بانکی ما به ۱۰ درصد از جمعیت کشور تخصیص پیدا می‌کند و بهترین تسهیلاتی که داده شد، بابت بحث مسکن مهر بود.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: ما معتقدیم مدل مسکن مهر البته با رفع ایرادات ادامه یابد. دولت باید تسهیلات اولیه و همچنین زمین ارزان را در اختیار مردم قرار دهد تا مسکن ساخته شود.

جلیلی تصریح کرد: در دولت سایه، سایه جوانان ما بر سر دولت بود و ما معتقدیم که هر دولتی اگر بخواهد کار کند، نیاز دارد تا سایه جوانان بر سرش باشد به این معنا که جوانان سایه به سایه دولت را تعقیب کنند و اگر کار خوبی می شود، کمکش کنند و اگر کار ناقصی می‌کنند، به تکمیل آنها کمک کنند و اگر کار اشتباهی می کند، کمک کنند تا آن کار تصحیح شود.

وی ادامه داد: بسیاری از نابسامانی هایی که در سیستم اداری و اجرایی وجود دارد، ناشی از عدم شفافیت است. روی چند دستور اجرایی کار کردیم و از روز اولی که دولت شروع به کار می‌کند، آن را ابلاغ خواهیم کرد. یکی از این دستورکارها این است که سامانه شفافیت قراردادهای دولتی برقرار شود و دولت قراردادهایی را که انجام می‌دهد، باید شفاف باشد تا تمام آحاد ملت بتوانند آن را دنبال کنند و می‌توانند بگویند که آیا فسادی در این زمینه وجود داشته است یا خیر.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: از این سازوکارها باید خود دولت استقبال کند و اگر به شفافیت بها دهید، در حقیقت به جای اینکه چند دستگاه نظارتی را جهت مراقبت فعال کنید، ۸۰ میلیون نفر را به کمک خود آورده اید و نخبگان و همه مردم موضوعات را دنبال می‌کنند و می‌توانند ناظر باشند.

جلیلی با بیان اینکه ابزارهایی که در دنیا تجربه شده است، مانند سوت زنی باید دنبال شود،گفت: زمانی که به شکل برخط این اقدام انجام شود، شما می توانید بسیاری از ایرادات را مرتفع کنید و جلوی بسیاری از مفاسد را بگیرید.

وی اظهار داشت: در عرصه هنر انقلاب، جوانان بسیار نقش داشتند و هنر به انقلاب و دفاع مقدس کمک زیادی کرد و نیروی جوانی، نیروی ارزشمندی برای شکوفایی هنر است. 

نامزد انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: اگر بستری برای این کار فراهم نشود، ممکن است جوانان به موضوعات پرتی کشیده شوند. فرصت بی بدیلی در اختیار جوانان است در حالی که نسل قبل این فرصت را نداشتند و ۳۰ سال قبل فرصت فضای مجازی وجود نداشت، اما امروز این فرصت در اختیار جوانان است و جوانان می توانند یک عرصه بسیار جدی به نام فضای مجازی را برای ایجاد هنر و اثبات خودشان در اختیار داشته باشند.

جلیلی اضافه کرد: همچنین آنان می‌توانند در مقابل مسائلی که برخلاف هنر و فرهنگ آنان است، بایستند و دولت باید در این زمینه برنامه داشته باشد. 

وی گفت: برخی افراد انگار می‌خواهند به جوانان شکلات دهند و ممکن است که بگویند که آنان هر کاری که دوست دارند در فضای مجازی انجام دهند و یا اینکه عده‌ای ممکن است بگویند که فضای مجازی بسیار نگران‌کننده است و جلوی آن را بگیریم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: من معتقدم فضای مجازی یک فرصت است و اگر برنامه ای هم برای جوانان و هم فضای مجازی داشته باشیم، جوانان می توانند یک افسر قوی در جنگ نرم باشند و کسی باشند که هر روز شاهد هنرنمایی های آنان باشیم.