معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی از فوت یک نفر در استان بر اثر ابتلا به تب خوونریزی دهنده کریمه کنگو خبر داد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

دکتر ابراهیم شکیبا در این خصوص اظهار کرد: هفتم تیرماه امسال یک بیمار با علائم تب کریمه کنگو در شهرستان جوانرود شناسایی و به بیمارستان امام رضا(ع) شهرستان کرمانشاه مراجعه کرد.

وی افزود: بر اساس پروتکل کشوری موضوع پیگیری و درمان شروع شد، اما متاسفانه با توجه به اینکه میزان مرگ و میر بیماری تب کریمه کنگو بالا است، بیمار به درمان پاسخ نداد و فوت کرد.

شکیبا با بیان اینکه تب خونریزی دهنده کریمه کنگو (CCHF) یک بیماری خونریزی دهنده تب دار حاد است که معمولا به وسیله کنه منتقل می‌شود، افزود: این بیماری باشروع ناگهانی تب همراه با درد عضلانی آغاز می‌شود و سپس تظاهرات خونریزی دهنده با سابقه گزش کنه یا له کردن با دست، تماس مستقیم با دام و یا بافت‌های حیوانات آلوده مشاهده می‌شود.

شکیبا گفت: برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری محافظت در برابر گزش کنه بخصوص توسط کودکان و دامداران در هنگام تماس با دام بسیار ضروری است.

رییس مرکز بهداشت کرمانشاه گفت: دامداران و افرادی که با دام سر و کار دارند باید به منظور حفظ سلامت خود و جلوگیری از ابتلا به تب کریمه مسائل بهداشتی را با دقت رعایت کنند و در زمان نزدیک شدن به دام‌ حتماً از دستکش، چکمه و عینک استفاده کنند.

وی با بیان اینکه خرید گوشت غیر بهداشتی یکی دیگر از عوامل شیوع بیماری تب کریمه کنگو است، گفت: مردم باید به منظور حفظ سلامت خود  از خرید گوشت از دستفروشان و افرادی که به صورت غیربهداشتی اقدام به ذبح می‌کنند، پرهیز کنند.