تجارت نیوز/ سخنگوی طالبان با اشاره به تصرف گذرگاه مرزی «اسلام قلعه» گفت: اطمینان می‌دهیم که از خاک افغانستان تهدیدی علیه مرزهای ایران ایجاد نمی‌شود

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به گزارش تجارت‌نیوز، ذبیح‌الله مجاهد، با اشاره به تصرف گذرگاه مرزی «اسلام قلعه» گفت که از خاک افغانستان هیچ تهدیدی علیه کشور ایران صورت نمی‌گیرد.

وی افزود: به مقامات ایران اطمینان می‌دهیم که به خاک کشور همجوار ما ایران هیچ مشکلی ایجاد نمی‌شود.

سخنگوی طالبان گفت که گمرک‌های مرزی بهتر از گذشته و با نظم بیشتر به فعالیت خود در اسلام قلعه ادامه می‌دهد.

مجاهد تاکید کرد: به مردم ایران اطمینان می‌دهیم که حسن همجواری را رعایت می‌کنیم و به اصول هر دو کشور با احترام برخورد می‌شود و از ایران هم چنین توقعی را داریم.

روز گذشته برخی از مقامات محلی و بسیاری افراد در فضای مجازی از تصرف گذرگاه اسلام قلعه در مرز ایران و افغانستان خبر دادند.

با این حال برخی مقامات محلی در ولایت هرات نیز امروز تایید کردند که این گذرگاه مرزی به طور کامل در اختیار طالبان قرار گرفته است.

گفته می‌شود که از روز گذشته که درگیری‌ها در اسلام قلعه تشدید شد، برخی از نیروهای امنیتی و حتی تعدادی از کارمندان گمرکات اسلام قلعه به مرزهای ایران پناه آورده‌اند.

کلیک کنید:سفر لاکچری علی صادقی و همسرش/تصاویر دیده نشده

شهاب‌الدین دلاور، سرپرست هیات سیاسی طالبان امروز به خبرنگاران در مسکو گفت: به همسایگان افغانستان و همه کشورهای جهان اطمینان می‌دهیم که تهدیدی علیه آن‌ها از خاک افغانستان صورت نمی‌گیرد.

وی مدعی شد که دست‌کم ۸۵ درصد خاک افغانستان تحت تسلط طالبان است و در این مناطق تمام مدارس، بیمارستان‌ها، ادارات دولتی و نهادها فعال هستند.

دلاور همچنین گفت که همکاری جهانی و مؤسسات کمک‌کننده باید فعالیت‌ها و کمک‌های خود را در مناطق تحت کنترل طالبان ادامه دهند و این گروه حاضر است که به تمام نگرانی‌ها پاسخ دهد و آن‌ها را برطرف کند.