ایسنا/ مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل گفت: مرحوم محتشمی‌پور در عرصه سیاست خارجی مواضعی انقلابی داشت به ویژه در رابطه با مسئله فلسطین که نقش بسیار فعالی را ایفا کرد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

علی اکبر ولایتی در آستانه چهلمین روز درگذشت مرحوم حجت الاسلام والمسلمین سیدعلی‌اکبر محتشمی‌پور اظهار کرد: حجت الاسلام والمسلمین سید علی اکبر محتشمی از شخصیت های نسل اول انقلاب اسلامی و یار دیرین امام راحل، فردی متدین، شجاع، انقلابی، ولایی و اهل بیتی بود که در مدت تبعید حضرت امام (س) در نجف اشرف در محضر آن پیر فرزانه بود و سپس با حضرت ایشان به پاریس رهسپار گردید و پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز همچنان در این پیروی از خط امام (س) ثابت قدم ماند و پس از آن نیز از ارتباط نزدیک با رهبر معظم انقلاب برخوردار بود.

وی با اشاره به مواضع مرحوم محتشمی در عرصه سیاست خارجی یادآور شد: او در این عرصه انقلابی بود به ویژه در رابطه با مسئله فلسطین که نقش بسیار فعالی را ایفا کرد و در پیدایش حزب الله لبنان و تقویت آن نقشی بی بدیل تاریخی ایفا کرد و تا حد جان پیش رفت؛ چرا که در زمان مسئولیت سفارت ایران در سوریه، مورد حمله تروریستی رژیم صهیونیستی قرار گرفت و به درجه جانبازی نائل شد.

مشاور امور بین‌الملل مقام معظم رهبری یادآور شد: همه مردم بزرگ فلسطین و لبنان همواره از مرحوم محتشمی به نیکی و بزرگی یاد می کنند. دوران  مسئولیت ایشان در وزارت کشور نیز  نشان دهنده جایگاه ارزشمند وی در ساختار نظام جمهوری اسلامی ایران است.

ولایتی در پایان تاکید کرد: حجت الاسلام والمسلمین محتشمی در سالهای پایانی عمر پر برکت خویش به یاد حضرت امام راحل مسئولیت دفتر ایشان را در نجف اشرف عهده دار شدند و در جوار مرقد مولی الموحدین علی (ع) کسب فیض کرد.