برنا/ خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی به نقل از یک منبع آگاه نوشت: آمریکا به ایران اجازه داده است از منابع مالی مسدودشده خود در ژاپن و کره جنوبی برای بازپرداخت بدهی‌های خود به این دو کشور استفاده کند.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به گزارش برنا به نقل از یونهاپ، آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا لغو تحریم‌ها را امضا کرده و به ژاپن و کره جنوبی ۹۰ روز فرصت داده است تا معاملات خود را با ایران کامل کنند. این منبع آگاه گفت: آنتونی بلینکن ابتدا در ماه مارس (اسفند ۱۳۹۹) این معافیت را امضا و در ژوئن (خرداد ۱۴۰۰) به مدت ۹۰ روز آن را تمدید کرده بود.

یونهاپ نوشت: این معافیت به ایران امکان می‌دهد بدهی‌های خود را به صادرکنندگان کره جنوبی و ژاپن که پیش از تحریم های ترامپ کالاهایی را به ایران صادر کرده بودند تسویه کند. گفته می‌شود حدود ۷ میلیارد دلار وجوه ایرانی در بانک‌های کره جنوبی مسدود است.

این منبع به یونهاپ گفت: بیشتر شرکت‌های کره جنوبی قبل از پایان ماه ژوئن پرداخت‌های خود را تسویه کردند اما برخی شرکت‌های ژاپنی قادر به انجام این کار نبودند و به همین دلیل ایالات متحده تمدید معافیت را امضا کرد. تقریبا ۴۰ شرکت کره جنوبی حدود ۱۰۰ میلیارد وون (۸۷ میلیون دلار) بدهی داشته‌اند.