با توجه به کمبود موبایل این احتمال وجود دارد که طی هفته های آینده قیمت موبایل افزایشی شود.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

 

قیمت گوشی طی چند روز گذشته افزایش داشته است. قیمت گوشی پس از آغاز اجرای طرح ریجستری دوباره افزایشی شد. قیمت گوشی در کشور همچنان نوسان دارد. قیمت گوشی به دلیل واردات قاچاق همواره بی ثبات است. قیمت گوشی در چند هفته آینده به دلیل کمبود گوشی در بازار افزایشی خواهد شد.

قیمت گوشی بالا می رود

 

رضاعالیان سخنگوی روابط عمومی انجمن واردکنندگان موبایل گفت: «اتفاقی که در دو هفته گذشته افتاد این بود که تعدادی از شرکت‌هایی که وارد‌کننده شیائومی بودند در کارتابل‌هایشان پیغامی دریافت کردند مبنی بر اینکه ترخیص برخی مدل‌های گوشی شیائومی، نوکیا و دوجی به دلیل پشتیبانی نکردن از شماره اضطراری امکان‌پذیر نیست و تا زمانی که این مشکل حل نشود دیگر ثبت سفارش هم صورت نمی‌گیرد».

وی در ادامه افزود: «خود کمپانی‌ها به دلیل تحریم‌ ها دیگر برای ایران سفارش‌ سازی انجام نمی‌دهند و مستقیم با ایران کار نمی‌کنند. بازرگانان برای وارد کردن موبایل تحریم‌ها را دور می‌زنند. این تحریم‌ ها باعث شده ما نتوانیم به‌طور مستقیم از کمپانی بخواهیم که این مشکل را حل کنند».

سخگوی انجمن واردکنندگان موبایل اظهارداشت: «ما از سازمان تنظیم مقررات درخواست کردیم تا وقتی که وضعیت بهبود پیدا کند چند راه‌ حل پیش روی ما قرار دهد. تا زمانی که بتوانیم مستقیماً با کمپانی‌ های تولیدکننده موبایل ارتباط برقرار کنیم موقتاً این مشکل حل شود».

عالیان گفت: «نکته‌ای که وجود دارد این است که سازمان تنظیم مقررات اصرار بر این دارد که از طریق کمپانی یا از طریق شرکت‌های واردکننده موبایل این مشکل حل شود. شرکت‌های واردکننده پیشنهادشان را دادند. تنها راهی که این مشکل را حل می‌کند این است که اطلاع‌رسانی کنند و آموزش دهند که بر روی موبایل‌ها به چه طریق می‌توان شماره اضطراری را گرفت. شماره‌های اضطراری ۱۱۰، ۱۱۵ و ۱۲۵ هستند این سه شماره باید روی تلفن‌های همراهی که وارد ایران می‌شود پشتیبانی شوند. ولی این مدل‌هایی که ممنوعیت ایجادشده و در ادامه مدل‌های بیشتری که اضافه خواهد شد مستقیماً این شمارهای اضطراری را نمی‌گیرد. باید بعد از این شماره‌ها به‌علاوه(+) بگذاریم و بعد شماره را بگیریم».

وی افزود: «ما با معاون سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان جلسه‌ای داشتیم. نکته جالب این است که سازمان تنظیم مقررات در ماده‌ها اعلام کرده است که برای حمایت از حقوق مصرف‌کننده این ممنوعیت را اعمال کرده است. معاون سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان این موضوع را تائید کرد اما این موضوع را هم بیان کردند که حقوق مصرف‌کننده این هم است که تکنولوژی روز دنیا را با بهترین قیمت دریافت کند و مجبور نباشد پول بیشتری برای تلفن همراه پرداخت کند. ایشان هم به سازمان تنظیم مقررات توصیه کردند که از راه‌حل بینابینی به‌صورت مقطعی  استفاده کنند تا به‌طور موقت این مشکل حل شود و بعد در آینده یک برنامه‌ریزی کلی انجام دهیم».

گرانی گوشی در پیش است

رضا عالیان گفت: «تبعات این ممنوعیت این است که تقریباً ۴۰ درصد از بازار را تحت شعاع قرار می‌دهد. یعنی در هفته‌های آینده ۴۰ درصد بازار با کمبود موبایل‌ های پرفروش مواجه خواهدشد. که این اتفاق باعث افزایش قیمت‌ موبایل می‌شود».

عوامل موثر بر قیمت گوشی

قمیت گوشی موبایل تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد. گوشی‌های موبایل وارداتی با نرخ روز دلار خریداری می‌شوند و پس از عبور از فیلتر گمرگ، احتساب هزینه ترخیص، مالیات، محاسبه سود و خدمات پس از فروش در بازار قیمت‌گذاری می‌شوند. قیمت به روز گوشی در عمده‌فروشی‌ها و خرده‌فروشی‌ها هم می‌تواند متفاوت باشد. علاوه  بر این، میزان عرضه و تقاضا در هر برهه از زمان می‌تواند روی قیمت گوشی اثر بگذارد. 
قیمت گوشی سفر درازی را طی می‌کند. ابتدا شرکت‌ها گوشی موبایل را به نرخ آزاد از شرکت‌های خارجی تهیه می‌کنند. این گوشی‌ها در گمرک ایران مشمول 5% تعرفه می‌شوند، البته این تعرفه به نرخ دلار دولتی یعنی 4200 تومان محاسبه می‌شود. قیمت گوشی علاوه بر این تعرفه، مشمول 1 تا 2% افزایش به دلیل بیمه و حمل‌ونقل هم می‌شود، قیمت روز گوشی بعد از عبور از این چند مرحله‌ی مهم، به قسمت تعیین سود فروشنده می‌رسد. مطالبق با قانون تعزیرات، فروشنده می‌تواند تا 15% سود بر قیمت نهایی گوشی اعمال کند. به این هزینه، 3% هم به دلیل خدمات پس از فروش می‌تواند اضافه شود. بنابراین قیمت روز گوشی مراحل طولانی را طی می‌کند تا به عددی برسد که شما در نهایت در بازار موبایل می‌بیند. 
مرحله بعدی تعیین قیمت گوشی هم متعلق است به مالیات بر ارزش افزوده که حدودا 9% به قیمت گوشی اضافه می‌کند. مجموع این مراحل به عددی منتهی می‌شود که در اختیار عمده‌فروش قرار می‌گیرد. در نهایت عمده‌فروش این اختیار را دارد که تا 3% و خرده‌فروش تا 7% به این قیمت اضافه کند. شاید شما هم در حال حساب و کتاب در ذهن خود هستید و حالا تعیین قیمت روز گوشی برای‌تان از ابهام درآمده باشد.
باتوجه به فرایندی که اشاره کردیم، خیلی دور از انتظار نیست که قیمت لحظه ای گوشی مداوما در حال تغییر باشد و اطلاع از قیمت جدید گوشی کمی سخت! اما ما در تکنولایف به شما تضمین می‌دهیم که از اخرین قیمت گوشی مطلع شوید و  بتوانید بهترین خرید را با بهترین قیمت داشته باشید.