فارس/ شش اسیر فلسطینی همچون فیلم‌های هالیوودی با حفر تونل از داخل زندان فوق امنیتی جلبوع در فلسطین اشغالی، توانستند فرار کنند تا نهادهای امنیتی صهیونیستی در شوک فرو روند.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

اعلام خبر فرار شش اسیر فلسطینی از زندان فوق امنیتی جلبوع در شمال فلسطین اشغالی، آن هم به شیوه‌ رایج در فیلم‌های سینمایی، به بمب خبری در فلسطین و فلسطین اشغالی تبدیل شده است.

شبکه ۱۲ رژیم صهیونیستی در بیان جزئیات این فرار نوشت که زندانیان از بخش دوم زندان که نزدیک دیوارهای خروجی بود اقدام به حفر تونل از داخل توالت کرده و در بیرون زندان خارج شده‌اند و به نظر می‌رسد که روند حفر این تونل سال‌ها طول کشیده باشد. بیرون زندان هم شش خودرو منتظر فرار آن‌ها بود تا به خارج از کرانه باختری منتقلشان کنند.

تونل از زیر روشویی توالت کنده شده و چند متر بیرونِ دیوار خروجی زندان به پایان رسیده است و بر اساس تحقیقات اولیه اداره امور زندان‌های رژیم صهیونیستی، عملیات فرار ما بین ساعت ۳:۳۰ تا ۴ بامداد امروز (دوشنبه/۱۴ شهریور) انجام شده است.

پس از فرار،  کشاورزان منطقه در نیمه شب آن شش نفر را دیده و گمان می‌‌کنند که دزد هستند، سپس با پلیس رژیم صهیونیستی تماس می‌گیرند.

مقامات امنیتی صهیونیستی می‌گویند که اسرای فراری طوری برنامه‌ریزی کرده بودند که شب فرار با برگزاری جشن سال یهودی همزمان باشد و سربازان مشغول جشن باشند. از سوی دیگر زندانیان نیز دعوای ساختگی ترتیب می‌دهند تا زندانیان فراری بتوانند خود را به توالت رسانده و داخل تونل شوند.

یک منبع امنیتی صهیونیستی به شبکه ۱۲ این رژیم گفت که این حادثه یک سرافکندگی برای اداره زندان‌ها است و اسرای فراری برای انجام نقشه خود سال‌ها برنامه‌ریزی و اقدام کرده‌اند بدون اینکه نهادهای اطلاعاتی پی ببرند.

به گفته این شبکه هنوز چگونگی حفر این تونل مشخص نیست. آن هم در زندانی که از امنیتی‌ترین زندان‌های رژیم صهیونیستی محسوب می‌شود.

رادیو ارتش رژیم صهیونیستی نیز گزارش داد که پس از فرار این اسرا، مقامات زندان جلبوع تصمیم گرفته‌اند ۴۰۰ اسیر داخل زندان را به مکان دیگری منتقل کنند.

کانال ۱۳ تلویزیون رژیم صهیونیستی نیز اعلام کرد، در میان نظامیان صهیونیست وضعیت آماده‌باش اعلام شده و عملیات جستجوی گسترده‌ای برای پیدا کردن این اسرا آغاز شده و بالگردها و پهپادها نیز در این عملیات مشارکت دارند.

به گفته منابع صهیونیست، از آن‌جایی که اسرا در نیمه شب موفق به فرار شده‌اند، به نظر می‌رسد آن‌ها تاکنون توانسته‌اند خود را به شهر «جنین» برسانند و چه بسا از کرانه باختری خارج شده باشند.

مشخصات اسرای فراری

زکریا الزبیدی، مناضل یعقوب نفیعات، محمد قاسم عارضه، یعقوب محمود قدری، ایهم فؤاد کمامجی، محمود عبد الله عارضه اسامی اسرای هستند که بامداد امروز موفق به فرار شدند

پنج تن از اسرا از اعضای جهاد اسلامی فلسطین و یک نفر به نام «زکریا الزبیدی» از اعضای جنبش فتح است.

به گزارش شبکه ۱۲ رژیم صهیونیستی، الزبیدی شاخص‌ترین این اسرا است. او را با نام «انتفاضه دوم» در سال ۲۰۰۰ می‌شناسند که همواره در خاطره صهیونیست‌ها باقی خواهد ماند. او در سال ۲۰۰۲ مسئول حمله به مقر حزب «لیکود» در «بیت شیعان» بود. در این حمله شش صهیونیست کشته شدند. صهیونیست‌ها بارها به دنبال ترور او بودند که هر دفعه شکست می‌خوردند. او در سال ۲۰۰۷ دستگیر شد اما در روند تبادل اسرا آزاد شده و بار دیگر در سال ۲۰۱۹ به دلیل تیراندازی به سمت خودروی نظامی صهیونیست‌ها دستگیر می‌شود.

از دیگر افراد مطرح در بین اسرا «محمود العارضه» (۴۶ ساله) است و به نظر می‌رسد او برنامه فرار را طراحی کرده باشد. صهیونیست‌ها او را به حبس ابد و ۱۵ سال زندان محکوم کرده بودند.

«ایهم کممجی» (۳۵ ساله) از جنین نیز ۱۶ سال بود که در در زندان سپری می‌کرد. او در سال ۲۰۰۶ یک صهیونیست را ربوده و به قتل رسانده بود و در عملیات دیگری تلاش داشت تا با جاسازی ۱۰۰ کیلوگرم مواد منفجره درون خودروی خود، یک اتوبوس حامل مأموران صهیونیست را منفجر کند.

به گفته شبکه ۱۲ رژیم صهیونیستی، اسرای فراری هیچ چیزی را برای از دست دادن نداشتند.

منابعی در جهاد اسلامی فلسطین نیز به وبگاه «الصحافة الوطنیه» گفتند که «محمود عبدالله العارضه» مغر متفکر این فرار بود. از او به عنوان «امیر اسرای جهاد اسلامی در زندان جلبوع» یاد می‌شود. به گفته این منابع، عملیات فرار اقدام قهرمانانه‌ای بود که به شدت نهادهای امنیتی رژیم صهیونیستی را به لرزه در آورد.

«خضر عدنان» از مقامات جهاداسلامی نیز گفت که زمان اجرای عملیات فرار و همزمانی آن با کشته شدن یک تک تیرانداز صهیونیست در نزدیک نوار غزه، عمق فشل بودن دستگاههای امنیتی و نظامی رژیم صهیونیستی را می‌رساند.

پس از اعلام خبر فرار این اسرا، فلسطینی‌ها در شهر «جنین» اقدام به شادمانی کردند.