ایران/ رئیس قوه قضائیه در تشریح رویکرد اصلاح و تربیت در زندان‌ها و رسیدگی به مشکلات مددجویان و خانواده‌های آنها به بازدید هیأت‌های مختلف قضایی از زندان‌ها اشاره کرد و عدد قابل توجهی را به میان آورد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به گفته وی، در طول یک ماه گذشته 118 بازدید از زندان‌ها در سراسر کشور از سوی مقامات قضایی اعم از دادستان‌ها یا رؤسای دادگستری‌ها انجام شده است. این رقم البته آن گونه غلامحسین محسنی اژه‌ای گفته مربوط به بازدید از زندان‌ها توسط دادستان‌ها یا رؤسای دادگستری‌هاست و موارد انجام شده از سوی رئیس سازمان زندان‌ها یا بازدید‌های خود رئیس دستگاه قضایی را شامل نمی‌شود.

به گزارش مرکز رسانه قوه قضائیه، حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای در جلسه شورای عالی قوه قضائیه به اقدامات اصلاحی در جهت ارتقای وضعیت زندان‌ها اشاره کرد و گفت: در دوره تحول با رویکرد جدید جهادی به مسأله زندان‌ها رسیدگی شد.

محسنی اژه‌ای افزود: رئیس سازمان زندان‌ها ظرف مدت کمتر از یک سال همراه با تعدادی از مدیران ارشد قضایی از همه زندان‌ها در ۳۱ استان کشور بازدید کردند که اقدامی بی‌سابقه بوده است.

وی ادامه داد: دستگاه قضایی با همفکری نخبگان و صاحبنظران حوزه و دانشگاه رویکرد اصلاح و تربیت در زندان‌ها را مورد توجه قرار داد و تلاش‌های زیادی شد تا مشکلات مددجویان و خانواده‌های آنها تا حد امکان برطرف شود. رئیس قوه قضائیه با اشاره به بازدید خود از ۳ زندان در ماه‌های اخیر، اقدام دادستان تهران برای بازدید از زندان همراه با هیأت ۲۰۰ نفره و بازدید رئیس دادگستری تهران از زندان قزلحصار همراه با یک تیم ۵۰ نفره و گفت وگوی رو دررو با هزار زندانی و پیگیری مشکلات آنها را امری بی‌سابقه دانست. محسنی اژه‌ای همچنین گفت که طی یک ماه گذشته، دادستان‌ها فقط در ۲۸ استان کشور ۷۶ بار و رؤسای دادگستری‌ها در ۲۲ استان ۴۲ بار از زندان‌ها بازدید کرده‌اند. وی از اجرای طرح پایش زندانیان و اعطای مرخصی به آنها در ایام کرونا، سرکشی دوره‌ای دادستان کل و دادستان‌ها و رؤسای کل دادگستری‌های سراسر کشور از زندان‌ها و تحت‌نظرگاه‌ها و استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس به عنوان دیگر اقدامات انجام شده برای بهبود وضعیت زندان‌ها و بازداشتگاه‌ها یاد کرد.

رویکرد دستگاه قضایی کم کردن مشکلات مردم است

محسنی اژه‌ای همچنین از تلاش‌های همکاران قضایی در بخش‌های مختلف در مدت کوتاهی که دور جدید مدیریت قوه قضائیه آغاز شده و به طور خاص از تسریع در روند رسیدگی به پرونده‌های قضایی قدردانی کرد. محسنی اژه‌ای افزود: طولانی شدن روند رسیدگی به پرونده‌ها یکی از مشکلات مردم بود که تا حدودی برطرف شده اما هنوز تا وضع مطلوب فاصله داریم و این کار باید شتاب بگیرد. وی با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته در جهت احصای مشکلات مردم و تدوین راهکارهای رفع این مشکلات ظرف یک ماه گذشته، تصریح کرد: برخی راهکارها زود جواب می‌دهد اما برخی زمان‌بر است ولی مهم این است که مردم بدانند رویکرد دستگاه قضا کم کردن هر چه سریع‌تر مشکلات آنهاست.

رئیس قوه قضائیه گفت: برخی مسائل و روندها در دستگاه قضایی شفاف‌تر و موانع کار کمتر شده و دادگستری‌ها و شوراهای حل اختلاف تلاش می‌کنند کار مردم در سریع‌ترین زمان ممکن و با حفظ کرامت ارباب رجوع انجام شود. محسنی اژه‌ای در عین حال گفت: کار دستگاه قضا سنگین و دشوار است و افرادی که به عدلیه مراجعه می‌کنند به دلایل مختلف همچون از دست دادن عزیزا‌شان و اموالشان تألم دارند و خواستار تسریع در رفع گرفتاری‌شان هستند. وی بر همین اساس به همکاران دستگاه قضا در دادگستری‌ها و دادسراها و شوراهای حل اختلاف توصیه کرد که با سعه صدر و صبر و حوصله و با رفتار مهربانانه تلاش کنند تا هر چه سریع‌تر کار مردم انجام شود.

برخورد با کوچک‌ترین تخلف در دستگاه قضا

رئیس دستگاه قضا از جدی‌تر شدن روند مبارزه با فساد در قوه قضائیه نیز سخن گفت و تأکید کرد: دستگاه قضایی علاوه بر مبارزه با فساد در ابعاد مختلف، با کوچک‌ترین تخلف و فساد در داخل مجموعه نیز برخورد می‌کند و همه تلاش خود را برای افزایش انضباط سازمانی به کار گرفته است. محسنی اژه‌ای افزود: دستگاه قضا با مجرمان حرفه‌ای و برهم زنندگان امنیت و آسایش مردم و سارقان و اشرار و اخلالگران در نظم به طور قاطع برخورد می‌کند.

وی بر این نکته نیز تأکید کرد که نیروی انتظامی و دستگاه‌های امنیتی هم در همکاری با دستگاه قضا، جریانات مخل امنیت و مجرمان حرفه‌ای را با سرعت شناسایی می‌کنند و دادگاه‌ها هم خارج از نوبت به پرونده این افراد رسیدگی خواهند کرد. محسنی اژه‌ای برای نمونه به اقدام چند فرد شرور در اتوبان تهران کرج اشاره کرد که با اخلال در امنیت موجب ایجاد رعب و وحشت در جامعه شدند اما به سرعت شناسایی و دستگیر شده و پس از صدور کیفرخواست، پرونده آنها در حال رسیدگی است.

قدردانی از توجه رئیس دولت به مناطق محروم

رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنانش گفت: دشمن از اینکه احساس می‌کند امروز یک انسجام و همکاری بین مجموعه‌های نظام به وجود آمده ناراحت است و از هر طریق ممکن تلاش می‌کند مانع از تقویت این همدلی شود. محسنی اژه‌ای افزود: دشمن از خدمت‌رسانی به مردم نیز عصبانی است؛ چرا که هر چه روند خدمت‌رسانی تسهیل شده و افزایش یابد، ترفندهای دشمن بیشتر کارآیی خود را از دست می‌دهد. محسنی اژه‌ای ادامه داد: هر دستگاهی که تلاش می‌کند خدمات بهتری به مردم ارائه دهد، دشمن برای آن مسأله‌سازی و حاشیه‌سازی می‌کند تا اذهان مردم منحرف شود. رئیس قوه قضائیه گفت: امروز دولت، مجلس و قوه قضائیه با همدلی تلاش می‌کنند تا در جهت ارتقای کشور از لحاظ علمی، اقتصادی و دفاعی گام بردارند و دشمن از این مسأله عصبانی است. محسنی اژه‌ای افزود:‌ در همین مدت کوتاه استقرار دولت، در حالی که رئیس جمهوری در تدارک تشکیل کابینه و برنامه‌ریزی برای اجرای شعارهای دولت مردمی بود، از حضور مردم نیز غافل نبود. وی در همین راستا از توجه ویژه رئیس جمهوری به مشکلات مردم و سفر به استان‌های خوزستان و سیستان و بلوچستان برای رسیدگی به مسائل مردم به ویژه در مناطق محروم قدردانی کرد.

رئیس قوه قضائیه به ارتقای ارتباط دستگاه قضا با مردم در دوره تحول و تعالی نیز اشاره کرد و گفت که در همین مدت کوتاهی که مسئولیت این قوه را برعهده گرفته، بخش قابل توجهی از مردم بدون واسطه با او گفت وگو کرده یا برایش پیام‌ فرستاده‌اند. محسنی اژه‌ای افزود: من هر روز شخصاً حداقل ۱۰ درخواست مردمی را تا حصول نتیجه پیگیری می‌کنم و پیام‌هایی را که به‌صورت مکتوب، مجازی یا تلفنی دریافت می‌کنم به قسمت‌های مختلف می‌فرستم تا رسیدگی شود و همکاران ما به این پیام‌ها جواب می‌دهند.رئیس قوه قضائیه به تماس فرزند شهیدی از کرمانشاه در پنجشنبه هفته گذشته اشاره کرد و گفت که این خانواده شهید خواستار ملاقات با وی بودند که از آنها خواست روز جمعه به تهران بیایند و پس از ملاقات با آنها، دستورات لازم برای حل مشکل‌شان‌ نیز صادر شد.

از هیاهوی دشمن نباید ترسید

محسنی اژه‌ای افزود: طی نزدیک به دو ماه گذشته که دولت جدید نیز آغاز به کار کرده، جلسات زیادی را با آقایان رئیسی و قالیباف داشته‌ام و علاوه بر آن سه نشست را نیز به طور سه‌جانبه داشته‌ایم. وی ادامه داد: در روزهای اخیر نیز با معاون اول و معاون اقتصادی رئیس جمهوری و 4  نفر از وزرا ملاقات داشتیم که قطعاً دشمن وقتی این اقدامات و نتایج همدلی‌ها را می‌بیند، بیش از پیش عصبانی می‌شود.

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه اگر با اخلاص برای خدا کار کنیم خدا هم به ما کمک می‌کند، تأکید کرد: نباید از هیاهوی دشمن ترسید و نگران بود؛ چرا که در این ۴۰ سال با همه وجود احساس کردیم هر جا با توکل به خدا به وظیفه خود عمل کرده‌ایم خدا به کار ما برکت داده و به هدفمان رسیده‌ایم.محسنی اژه‌ای با تبریک پیروزی درخشان ورزشکاران کشورمان در مسابقات پارالمپیک ۲۰۲۰ توکیو از ورزشکارانی که با کسب ۲۴ مدال افتخارآفرین پرچم مقدس کشورمان را به اهتزاز درآورده و با شعار می‌توانیم در دل مردم بیش از پیش امید آفریدند و ملت ایران را خوشحال کردند تقدیر کرد.