هشدار روسیه درباره اقدام علیه ایران در نشست شورای حکام، بیانیه اجلاس وزیران خارجه شش کشور همسایه افغانستان، دستورنخست وزیر عراق برای افزایش دوبرابری زائران ایرانی اربعین، تشکیل گروهک مسلح جدید با حمایت ترکیه در شمال سوریه و خبر‌هایی از سفر قریب الوقوع ولیعهد سعودی به عراق، از مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های مرتبط با خاورمیانه در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

نماینده روسیه نزد سازمان‌های بین المللی مستقر در وین با گوشه چشمی به آخرین گزارش های برجامی و پادمانی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره ایران تاکید کرد، در نشست آتی شورای حکام نیازی به اقدام علیه ایران نیست.

میخائیل اولیانوف، روز پنجشنبه در توئیتی نوشت: من معتقدم اعضا در نشست شورای حکام می‌توانند و باید از ایران و دبیرخانه‌ آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بخواهند تا بر مشکلات کنونی غلبه کرده و همکاری عملی را که به دلیل برخی عوامل خارجی تحت تأثیر قرار گرفت، حفظ کنند.

وی تصریح کرد، در نشست آتی شورای حکام هیچ اقدام دیگری نیاز نیست.

دور بعدی نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه (۲۲ شهریور) در وین، پایتخت اتریش آغاز خواهد شد. رافائل گروسی، مدیرکل آژانس سه‌شنبه گذشته گزارش داد که بازرسی‌های این سازمان از مراکز اتمی ایران به طور چشمگیری کاهش یافته و با محدودیت جدی مواجه است.

در این گزارش که بخش‌هایی از آن در رسانه‌های خارجی انتشار یافته، ادعا شده که ایران مانع دسترسی بازرسان آژانس به سایت‌های مرتبط با فعالیت‌های هسته‌ای شده و همچنان به توسعه فعالیت‌های اتمی خود ادامه می‌دهد. در این گزارش آمده است که ایران ۱۰ کیلوگرم اورانیوم با غنای ۶۰ درصد ذخیره کرده که فراتر از سقف مجاز در برجام است.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بار دیگر ادعای کشف ذرات هسته‌ای اعلام نشده در ایران را تکرار کرده و از تهران خواسته تا بدون فوت وقت، توضیحات لازم در این زمینه را ارائه کند.

کاظم غریب آبادی، سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین در واکنش به این گزارش گفته است: تمامی فعالیت‌های هسته ای ایران، از جمله غنی سازی در سطوح مختلف و تولید فلز اورانیوم، در چارچوب حقوق هسته‌ای ایران تحت معاهده عدم اشاعه صورت می‌گیرند و کاملاً هم‌راستا با تعهدات پادمانی ایران انجام می‌شوند.

 

وی تصریح کرد: از آنجا که سایر طرف‌ها به تعهدات خود تحت توافق هسته‌ای در حوزه رفع تحریم عمل نکردند و سیاست اعمال تحریم‌های غیرقانونی و یکجانبه آمریکا نیز ادامه دارد، هیچ کس نمی‌تواند توقف این فعالیت‌ها را در چارچوب این توافق از ایران طلب کند.

اولیانوف هم پیشتر در توئیتی پیش‌بینی کرد، مساله ایران در مرکز توجه نشست آتی شورای حکام باشد. وی با این حال تصریح کرد که کشورهای عضو شورا، باید سلسله مراتب سنجیده‌ای از اولویت‌ها را تعیین کنند. رایزنی‌ها تحت هیچ شرایطی نباید بر چشم‌انداز گفت‌وگوهای برجامی وین تأثیر منفی بگذارد.