تسنیم/ عضو ارشد دفتر سیاسی طالبان اعلام کرد که هیچ یک از اتباع افغانستان در حملات ۱۱ سپتامبر نقشی نداشتند و ۲۰ سال پیش نیز طالبان این حملات را محکوم کرده بود.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

«سهیل شاهین» از سخنگویان طالبان در پرسشی درباره نقش آن‌ها در واقعه 11 سپتامبر گفت: هیچ افغانی در واقعه 11 سپتامبر دخیل نبود آن زمان من در سفارت (افغانستان در اسلام‌آباد) به عنوان معاون سفیر مشغول بودم، ما این رویداد را محکوم کردیم و اعلام نمودیم که برای یافتن مقصران واقعی همکاری می‌کنیم.

شاهین در گفت‌وگو با «راشاتودی» اظهار داشت که مردم افغانستان خواستار حل و فصل این رویداد از طریق گفت‌وگو و جلوگیری از حمله به افغانستان بود اما ما قربانی نتیجه 11 سپتامبر شدیم، درحالیکه هیچ افغان در آن دخیل نبود.

وی در رابطه با بدرفتاری، بازداشت موقت و شکنجه خبرنگاران نیز گفت: ما با گزارش بی‌طرفانه مشکلی نداریم اما آن‌ها باید از وزارت کشور مجوز داشته باشند و مکان و مورد اعتراض خود را از پیش مشخص کنند.

عضو ارشد دفتر سیاسی طالبان اظهار داشت: تظاهرات بدون اطلاع مقامات انجام شد مردم به خیابان‌ها ریختند و الفاظ تحریک‌آمیزی را استفاده می‌کردند و متوسل به اقدامات تحریک‌آمیز می‌شدند تا نیروهای امنیتی را مجبور به واکنش کنند.

وی همچنین مدعی شد: آن‌ها تلاش می‌کردند تا وارد ارگ ریاست جمهوری شوند، در حالیکه ما گزارش‌هایی دریافت کرده بودیم که برخی اعضای داعش در پوشش زنان تظاهرات‌کننده می‌خواستند وارد ارگ ریاست جمهوری شوند و جایی که رهبران ما اقامت دارند حمله انتحاری کنند. به همین دلیل بود که نیروهای امنیتی ما مجبور شدند آن‌ها را متوقف کنند.