پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

پس از هفته ها تماشای غلت زدن و سر و صدا نوزاد، سرانجام متوجه می شوید که اولین جوانه کوچک دندان در لثه ها ظاهر می شود و طی دو سال آینده، لبخند لثه ای کودک شما به تدریج با دو ردیف دندان شیری جایگزین می شود.

دندان های شیری ممکن است کوچک باشند، اما نقش مهمی دارند. این دندان ها به عنوان متغیرهایی برای دندانهای بالغ عمل می کنند. بدون داشتن مجموعه ای سالم از دندان های شیری، کودک شما در جویدن، لبخند زدن و واضح صحبت کردن دچار مشکل می شود. به همین دلیل مراقبت از دندان های شیری و حفظ آنها بدون پوسیدگی بسیار مهم است. با شروع زودهنگام عادات سالم، کودک شما زودتر به آنها عادت می کند.

مراقبت از لثه های نوزاد

می توانید بلافاصله مراقبت از لثه های نوزاد خود را شروع کنید. اما در ابتدا، این مراقبت شامل مسواک و خمیر دندان نمی شود. در عوض، این مراحل را انجام دهید:

 • یک دستمال نرم یا مرطوب یا یک تکه گاز تهیه کنید.
 • حداقل دوبار در روز لثه های کودک خود را به آرامی پاک کنید.
 • بخصوص لثه های نوزاد را بعد از شیر خوردن و قبل از خواب پاک کنید.

این کار باکتری ها را از بین می برد و از چسبیدن آنها به لثه جلوگیری می کند. باکتری ها می توانند پلاک چسبناکی را به جا بگذارند که با ورود دندان های شیری به آنها آسیب می رساند.

مسواک زدن دندان های کودک

هنگامی که اولین دندان های شیری شروع به روییدن می کند، می توانید از مسواک استفاده کنید. متخصص اطفال کودک شما ممکن است پیشنهاد کند منتظر بمانید تا چهار دندان پشت سر هم بیرون بیاید. دیگران توصیه می کنند که تا 2 یا 3 سالگی کودک منتظر بمانید. یک مسواک با مشخصات زیر انتخاب کنید:

 • برس نرم
 • سر کوچک
 • دسته بزرگ

ابتدا مسواک را خیس کنید. خیساندن برس برای چند دقیقه در آب گرم قبل از مسواک زدن می تواند موها را بیشتر نرم کند. برای تهیه مسواک مناسب کودک خود می توانید از طریق داروخانه اینترنتی اقدام کنید.

به محض رویش دندان ها، می توانید از خمیر دندان به اندازه یک دانه برنج استفاده کنید. هنگامی که فرزند شما 3 ساله است می توانید از خمیردندان حاوی فلوراید به اندازه یک نخود استفاده کنید.

فلوراید یک ماده معدنی طبیعی است که از دندان ها در برابر ایجاد حفره محافظت و تقویت می کند و برای کودکان بی خطر است. استفاده از آن در اوایل زندگی کودک باعث محافظت بیشتر از رشد دندان ها می شود.

بسیاری از خمیردندان های کودکان دارای طعم مطبوع برای کودک هستند تا آنها را به زدن مسواک تشویق کند پس سعی کنید خمیردندان مورد علاقه فرزند خود را انتخاب کنید. همچنین، به دنبال خمیردندان هایی باشید که توسط سازمان های بهداشتی تأیید شده باشد. در نهایت، برچسب سازنده را بخوانید. برخی از خمیردندان ها برای کودکان زیر سن خاصی توصیه نمی شود.

دندان های کودک خود را دو بار در روز، صبح و درست قبل از خواب مسواک بزنید. 2 دقیقه به مسواک زدن بپردازید و بخش زیادی از این زمان را روی دندان های آسیاب پشت متمرکز کنید. این ناحیه ای است که اغلب حفره ها ابتدا در آن ایجاد می شوند.

مسواک را هر 3 یا 4 ماه یکبار، یا اگر در آن سایش دیده می شود، زودتر تعویض کنید.

تا زمانی که کودک خودش بتواند مسواک را نگه دارد، شما برایش مسواک بزنید. هنگامی که تمام دندان­های شیری درآمدند نخ دندان کشیدن را شروع کنید. مسواک و نخ دندان را درست قبل از خواب بزنید. پس از آن، تا صبح روز بعد به کودک خود هیچ گونه غذا یا نوشیدنی ای جز آب ندهید.

همچنان بر این روند نظارت کنید تا زمانی که کودک شما بتواند بدون کمک آبکشی و تف کند. این امر معمولاً در حدود سن 6 سالگی اتفاق می افتد. تا این زمان، به یاد داشته باشید که بهترین راه برای آموزش مسواک زدن به کودکان این است که الگوی آنها باشید. به کودک اجازه دهید مسواک زدن شما را تماشا کند تا اهمیت بهداشت دهان و دندان را بیاموزد.

بعد از 6 سالگی، دهانشویه فلوراید می تواند از ایجاد حفره جلوگیری کند. از دندانپزشک خود بپرسید کدام محصول مناسب است. مطمئن شوید که کودک شما به اندازه کافی فلوراید دریافت می کند تا احتمال ایجاد حفره کاهش یابد.

مراقب هرگونه علائم پوسیدگی دندان شیری مانند لکه های قهوه ای یا سفید یا حفره روی دندان ها باشید. اگر شما یا متخصص اطفال مشکلی مشاهده کردید، فرزند خود را برای معاینه نزد دندانپزشک اطفال ببرید.

حتی اگر مشکلی وجود نداشته باشد، فرزند شما باید در سن 1 سالگی یا ظرف 6 ماه پس از رویش اولین دندان  به دندانپزشک مراجعه کند. مراقبت های پیشگیرانه اولیه در دراز مدت باعث صرفه جویی در هزینه شما می شود. یک گزارش CDC نشان می دهد که هزینه مراقبت از دندان برای کودکانی که تا سن 5 سالگی به دندانپزشکی مراجعه می کنند در طول 5 سال تقریباً 40 درصد کمتر است. دندانپزشک می تواند در مورد موارد زیر به شما مشاوره دهد.

 • مراقبت از دندان نوزاد
 • دندان در آوردن
 • فلوراید
 • مکیدن انگشت شست
 • پوشش های سیلانت ، که می تواند از پوسیدگی دندان در کودکان جلوگیری کند
 • رژیم غذایی

 

دندان در آوردن

دندان های کودکان در زمان های مختلف ظاهر می شود. ممکن است 2 سال طول بکشد تا همه دندان های نوزاد رویش کنند و می تواند زمان سختی برای نوزاد و شما باشد.

دندان درآوردن ناراحت کننده است. به همین دلیل است که نوزاد شما در روزها یا هفته های قبل از رویش هر دندان شیری گریه می کند و سر و صدا می کند. سایر علائم دندان درآوردن نوزاد عبارتند از:

 • چرت زدن
 • لثه های متورم
 • بالا رفتن دمای بدن به میزان کم

در اینجا چند نکته برای تسکین درد دندان در آوردن نوزاد وجود دارد:

حلقه های دندان گیر. بگذارید کودک شما یک حلقه دندان گیر تمیز و خنک یا دستمال سرد بجود. فقط از دادن اجسام کوچک که احتمال خفه کردن کودک را دارد خودداری کنید. همچنین از حلقه های دندانگیر که حاوی مایع هستند استفاده نکنید.

مالیدن لثه ها. با انگشت تمیز لثه های کودک خود را بمالید.

مسکن درد. مسکن های موضعی بر روی لثه مالیده می شود. محصولاتی که حاوی بنزوکائین هستند نباید برای تسکین درد دندان درآوردن استفاده شوند. FDA هشدار می دهد که چنین محصولاتی می توانند عوارض جانبی خطرناکی ایجاد کنند. میتوانید پس از مشورت با پزشک و دریافت دستور مصرف دقیق، برای تسکین درد به کودک استامینوفن بدهید. هرگز به کودک خود آسپرین ندهید. این دارو با یک بیماری نادر اما جدی به نام سندرم ری در کودکان مرتبط است.

اگر کودک شما به طور غیرمعمول تحریک پذیر یا آرامش ناپذیر است، با متخصص اطفال خود تماس بگیرید. برای تهیه لوازم مورد نیاز کودک خود اعم از دندان­گیر، شیشه شیر و ... به داروخانه آنلاین  مراجعه کنید.

به یاد داشته باشید که دندانهای شیری سالم سلامت دندانهای دائمی را به دنبال خواهد داشت.

اگر به هرگونه مکمل کمک درمانی، مولتی ویتامین یا لوازم بهداشتی برای کودک خود نیاز دارید، به راحتی و بدون نیاز به خروج از منزل به داروخانه اینترنتی با ارسال رایگان  مراجعه کرده و نیاز خود را برطرف کنید.