میزان/ وزیر نفت کشورمان با در پی حضور خود در روسیه بیان اینکه در عرصه بین‌المللی تغییر و تحولات بسیاری شکل گرفته است، گفت: در هر شرایطی روابط ایران و روسیه دچار تغییر نخواهد شد و تهران مصمم به تحکیم روابط با روسیه است.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران که برای بررسی وضعیت بازار جهانی نفت به مسکو سفر کرده است، دوشنبه اول دی ماه ۹۹ با الکساندر نوواک معاون نخست وزیر روسیه و نیکلای شلگینوف وزیر انرژی این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.
در این دیدار کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران، ساعدی، نماینده مجلس، رحیمی مظفری، از اعضای هیئت رئیسه کمیسیون انرژی و بهروز نعمتی، مشاور وزیر نفت کشورمان و نیز اعضای هیات بلندپایه روسی حضور داشتند.
 

 
بیژن زنگنه در این دیدار با اشاره به همکاری‌های رو به گسترش تهران و مسکو در حوزه‌های مختلف و به ویژه در زمینه نفت و گاز گفت: خوشبختانه این همکاری‌ها روز به روز در حال گسترش است.
وی با اشاره نقش مهم و مثبت روسیه در اوپک و اوپک‌پلاس افزود: در شرایط کنونی، از جمله تحمیل تحریم‌های ظالمانه آمریکا بر ایران و روسیه، تقویت همگرایی و همکاری دوکشور بسیار مهم و تاثیرگذار است.
زنگنه با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر همکاری نزدیکی در حوزه نفت و انرژی، بین دوکشور وجود داشت تاکید کرد: ما همچنان خواستار تعمیق این همکاری‌ها به منظور بی اثر کردن پیامد‌های تحریم هستیم.
وزیر نفت کشورمان با بیان اینکه در عرصه بین‌المللی تغییر و تحولات بسیاری شکل گرفته است، گفت: در هر شرایطی روابط ایران و روسیه دچار تغییر نخواهد شد و تهران مصمم به تحکیم روابط با روسیه است.
معاون نخست وزیر روسیه هم در این دیدار با ابراز خرسندی از مناسبات رو به افزایش دو کشور گفت: روسیه نیز بطور قطع خواستار همگرایی بیشتر با ایران در همه زمینه‌ها و بویژه در حوزه نفت و انرژی است.
 الکساندر نوواک افزود: در سال‌های اخیر رایزنی بین اعضای اوپک و اوپک پلاس موثر بوده و روسیه تلاش کرده است نقشی سازنده ایفا کند.
الکساندر نوواک گفت: ایران و روسیه در حوزه نفت و انرژی همواره همکاری‌های نزدیک و روبه رشدی داشته اند و این همکاری‌ها همچنان تداوم خواهد یافت.
 

 
شایان ذکر است که طرفین در این دیدار نقشه راه تداوم و توسعه همکاری‌های دو کشور فارغ از تحولات سیاسی بین‌المللی را ترسیم کردند. همچنین پیگیری و اجرای توافقات و تفاهمات مربوط به حوزه انرژی در قالب کمیسیون مشترک همکاری‌های دو کشور را مورد تاکید قرار دادند.