جماران/ عضو مجلس خبرگان با بیان اینکه اساس نظام و انقلاب ما بر مبنای «مقاومت» است، گفت: مقاومت باید ستون فقرات داشته باشد. نمی توانیم ستون فقرات مردم را بشکنیم و بازهم توقع مقاومت از آنها داشته باشیم. مردم را فقیر کرده ایم و با این کار ستون فقرات آنها را شکسته ایم. باید دید آیا ما خودمان نیز مانند مردم گرفتار هستیم یا نه؟ حضرت علی(ع) می فرماید مسئولین باید وضع خودشان را در حد ضعیف ترین مردم قرار دهند تا مشکلات آنها را بفهمند. آیا ما نیز چنین هستیم؟ وقتی مردم دارو پیدا نمی کنند و شغل مناسبی ندارند و مسکن ندارند آیا ما هم در حد آنها هستیم؟

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

آیت الله هاشم زاده هریسی ادامه داد: آیا مردم باید برای مسئولینی مقاومت کنند که همه امکانات را در اختیار دارند؟ حاکم کره شمالی با آن همه رذالتی که دارد پشت تریبون گریه کرد و گفت «مردم من نتوانسته ام برای شما کاری انجام دهم. من را ببخشید.» در همان کره شمالی که در وضعیت بدی به سر می برد زندگی مسئولین با مردم چندان تفاوتی ندارد. مسئولین در آنجا با مردم درددل می کنند و در وضعیتی برابر با آنها قرار دادند.

اختلاف پیدا کردن مسئولین باهم باعث می شود که مشکلات مردم رها شود
آیت الله هاشم زاده هریسی ادامه داد: اما درحالی که مسئولین ما صاحب خانه هستند و می بینیم که قیمت مسکن چندین برابر شد. هر چه آنها دارند چندین برابر شد. مردم اما از زیر خط فقر پایین تر می روند. آنها از خانه خریدن یا حتی پیدا کردن یک آمپول برای درمان بیماری شان مایوس می شوند. متاسفانه در حالی که اقشار جامعه به پایین فقر پرتاب می شوند مسئولین به بالای ثروت صعود می کنند.

وی بیان کرد: اختلاف پیدا کردن مسئولین باهم باعث می شود که مشکلات مردم رها شود. در حالی که ما باید فکری برای گرفتن دست مردم در این شرایط دشوار کنیم. حوادثی که رخ می دهد عدالت را زیر سوال می برد و وقتی این اتفاق افتاد مشروعیت نظام زیر سوال می رود. علی(ع) نیز مطلبی فرموده اند که بسیار حائز اهمیت است. ایشان فرموده «جامعه ای که مردمش انصاف نداشته باشند، به اختلاف منتهی می شود.» زیرا هرکس به دیگری زور می گوید و حرفی غیرمنطقی می زند. اگر انصاف باشد انسان به اندازه حرف می زد.

مسئولین وعده بی خود ندهند و مدام نگویند «درست می شود»
آیت الله هاشم زاده هریسی گفت: یک عده درون کشور نشسته اند تا کسی حرف می زند می گویند «از آمریکا می ترسد» چرا باید از آمریکا بترسد. نظرش را می گوید؛ چرا این طور شده که هرکس حرف بزند را ترسو خطاب می کنند؟ در صورتی که نه کسی که چنین حرف هایی می زند، از آمریکا می ترسد و نه عده ای که این حرف ها را نمی زنند، آنقدر شجاع هستند.

وی بیان کرد: انصاف اختلافات را از بین می برد. از آنجا که مسئولین نظام با همدیگر انصاف را رعایت نمی کنند مردم نیز از آنها تبعیت می کنند. مردم در این موقعیت چه کاری می توانند انجام دهند؟ خواهش می کنم مسئولین وعده بی خود ندهند و مدام نگویند «درست می شود»؛ 40 سال است این را گفته ایم پس کی درست می شود؟ ژاپن پس از حمله آمریکا به خاک سیاه نشست، اما با اراده کافی تلاش کرد و بعد از 20 سال، به حدی توسعه پیدا کرد که آمریکا به آن نیازمند شد.

آیا تا به حال شده به مردم بگوییم چه می خواهید و یا چه می گویید؟
عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: خدا می داند که من عاشق این انقلاب و نظام هستم. اگر این موارد را نگویم ممکن است انقلاب از دست رود. امام نیز همه این موارد را گفته بود. ایشان با مسئولین در رابطه با مردم تشرهای زیادی زده است. ایشان هشدار دادند که «بترسید از آن روزی که مردم بفهمند در باطن ذات شما چیست، و یک انفجار حاصل بشود. از آن روز بترسید که ممکن است یکی از «ایام الله» - خدای نخواسته - باز پیدا بشود. و آن روز دیگر قضیه این نیست که برگردیم به 22 بهمن.»«صحیفه امام جلد14 صفحه 380»امام ما را از چنین روزهایی ترسانده است ولی متاسفانه ترسی در میان مسئولین دیده نمی شود.

وی بیان کرد: باید قداست،عدالت، انصاف، ادب و حرمت ها را در نظام حفظ کنیم. باید رضایت مردم را جلب کنیم. آیا تا به حال شده به مردم بگوییم چه می خواهید و یا چه می گویید؟ با اینکه در قانون اساسی موضوع نظرخواهی یا همان رفراندوم مطرح شده، تا به حال شده از این مسأله استفاده کنیم و نظر مردم را درباره موضوعی بپرسیم؟ می خواهم بگویم دغدغه اینکه مردم چه می خواهند در ذهن مسئولین نیست. نمی خواهم بگویم چرا در خیلی از تصمیمات و قوانین به آرای مردم مراجعه نشده، بلکه بحثم این است که آیا واقعا به فکر این هستیم که مردم چه می خواهند؟

به جان هم افتادن ها باعث می شود مردم فکر کنند به فکر آنها نیستیم
آیت الله هاشم زاده هریسی گفت: مردم را رها کرده اند. مسئولین اختلافات را کنار بگذارند. وقتی که این اختلافات را پیدا می کنند، کمر نظام را می شکنند. بعد هم حس پیروزی کاذب پیدا می کنند. مجلس گمان می کند با برخی رفتارها بر دولت پیروز شده و یا همین طور برعکس. اگر این رویه ها ادامه یابد شاید این ادعا درست از آب دربیاید که با اختلافات جناحی در حاکمیت، مردم زمین می خورند.

وی ادامه داد: به جان هم افتادن ها باعث می شود مردم فکر کنند ما به فکر آنها نیستیم و این بر نارضایتی شان می افزاید. اینکه می گویم اختلاف نداشته باشید به معنای حمایت از دولت نیست. به هرحال دولت نیز باید قوی باشد و نباید آن را خائن قلمداد کرد. من نیز گلایه های زیادی از این دولت دارم چرا که در عرض این 8 سال، یکبار نتوانستم رئیس جمهور را ببینیم و دردهایی که در دلم بود را با او مطرح کنم. بنابراین نتیجه همین می شود که می بینید. مخالفین دولت نیز مشکلات زیادی دارند و این نقد به آنها نیز وارد است. متاسفانه همگی در یک کشتی نشسته ایم و در کمال ناباوری در حال سوراخ کردن آن هستیم. خدا نکند که روزی در داخل همین کشتی غرق شویم.