این روزها اخبار متعددی از حمله سگ‌های بی‌صاحب و یا هم دارای صاحب به برخی از مردم من جمله کودکان زیاد شنیده می‌شود؛ به گفته کارشناسان امر، هر ساله بیش از ۲۳۴ هزار مورد حیوان گزیدگی در کشور ثبت می‌شود.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به گزارش مشرق، این روزها اخبار متعددی از حمله سگ‌های بی‌صاحب و یا هم شناسنامه دار و اصطلاحاً دارای صاحب به برخی از مردم من جمله کودکان زیاد شنیده می‌شود، طوری که در برخی از مناطق، مردم با کابوس حمله این سگ‌ها به خودشان و کودکان شان زندگی می‌کنند. آنطور که مشهود است این است که سگ‌های ولگرد عمدتاً در دسته‌های چندتایی هستند، همین موضوع سبب شده حضور این سگ‌ها در شهر هم ترسناک‌تر جلوه ‌کند و هم احتمال حمله آنان بیشتر شود.

هر ساله ۲۳۴ هزار مورد حیوان گزیدگی در کشور ثبت می‌شود/ بیش از ۹۰ درصد حیوان‌گزیدگی‌ها توسط سگ‌هاست!

به گفته دکتر بهزاد امیری، رئیس اداره کنترل و مقابله با بیماری‌های مشترک انسان و حیوان وزارت بهداشت هر ساله بیش از ۲۳۴ هزار مورد حیوان گزیدگی در کشور ثبت می‌شود که بیش از ۹۰ درصد این حیوان‌گزیدگی‌ها توسط سگ‌هاست! با یک حساب و کتاب سرانگشتی می‌توان گفت که سالانه بیش از ۲۱۰ هزار سگ گزیدگی در کشور رخ می‌دهد که عمده این حملات به کودکان می‌باشد؛ به گفته کارشناسان سگ‌های ولگرد به دلیل مشاهده ضعف در کودکان، طعمه خود را از میان کودکان انتخاب می‌کنند.

دولت روزانه ۷۷۰ میلیون تومان برای جلوگیری از انتقال بیماری هاری بر اثر سگ‌گزیدگی هزینه می‌کند

در جایی دیگر مهدی‌نبی‌یان، مدیر پروژه بین‌المللی حفاظت مشارکتی میش‌مرغ در گفت‌وگو با یک رسانه می‌گوید: براساس آمارهای موجود در سال ۶۶ در کشور کمتر از ۷۰۰ تزریق واکسن هاری گزارش شد. این آمار در سال ۹۸ به ۲۳۴ هزار مورد می‌رسد. ۲۰۰ هزار مورد از این گزش‌ها مربوط به سگ‌ها (۱۸۰هزار سگ صاحب‌دار و ۲۰ هزار سگ بدون صاحب) و ۳۴ هزار مورد آن مربوط به سایر گونه‌هاست. سال گذشته این آمار به ۲۵۰ هزار مورد رسید. یک دوره درمان هاری ۵۰ تا ۲۵۰ دلار برای کشور هزینه دارد. یعنی دولت روزانه ۷۷۰ میلیون تومان برای جلوگیری از انتقال بیماری هاری بر اثر سگ‌گزیدگی هزینه می‌کند.

۱۹ مورد مرگ هاری انسان در استان سیستان‌وبلوچستان

براساس آمار بیشترین موارد حیوان گزیدگی در استان‌های پر جمعیت است. تهران همیشه بیشترین موارد حیوان گزیدگی را داشته است. بعد خراسان رضوی، مازندران، فارس، اصفهان، کرمان و گلستان. یعنی هرچه شهر بزرگتر، جمعیت بیشتر، جمعیت سگ‌های بدون صاحب بیشتر و تعداد تماس حیوان و انسان بیشتر و آمار حیوان گزیدگی هم بیشتر خواهد بود.

تعداد موارد مرگ در استان‌های مختلف متفاوت است، در سیستان‌وبلوچستان از سال ۸۸ تا ۹۹ بیشترین موارد مرگ انسانی را داشته است. حدود ۱۹ مورد مرگ هاری در انسان در استان سیستان‌وبلوچستان اتفاق افتاده است. بعد از آن با کمال تعجب استان‌هایی مانند گیلان و کرمان به ۸ مورد مرگ، بیشترین مورد مرگ را داشتند.

تعداد سگ‌های ولگرد ایران ۸ برابر ترکیه است!

سگ‌ها چهارمین موجودات مرگبار در دنیا هستند و در ایران بیش از چهارمیلیون و ٢٠٠ هزار سگ وجود دارد.  

بنابر اعلام کارشناسان محیط زیست، حدود دو تا سه‌میلیون یا به‌عبارتی بیش از نصف این رقم را سگ‌های خیابانی تشکیل می‌دهند که به نسبت سگ‌های ولگرد به جمعیت کل آنها در سایر کشورهای جهان آماری نگران‌کننده است.

امروز سازمان‌های مردم‌نهاد بسیاری در زمینه ساماندهی حیوانات ولگرد مشغول فعالیت هستند که مخالف گرفتن جان سگ‌های ولگردند. این سازمان‌ها می‌گویند باید به‌جای ترویج جنبش‌های غذارسانی به سگ‌ها و گربه‌های ولگرد که باعث افزایش تصاعدی جمعیت این گونه‌ها می‌شود این حیوانات جمع‌آوری و در مراکز مخصوص عقیم و مدیریت شوند.

حمله سگ‌های ولگرد به شهروندان

در همین سه ماه و چند روز سال جدید نیز اتفاقات ناگوار زیادی از حمله سگ‌ها به انسان در نقاط مختلف کشور در رسانه ها بازتاب پیدا کرده است.

حمله سگ همسایه به یک بانوی ایلامی

۱۴۰۱/۰۱/۱۲ - در ابتدای سال جاری و در دوازدهم فروردین ماه بانوی ایلامی که برای عید دیدنی به منزل پدرش مراجعه کرده بود، در هنگام خروج از منزل با حمله سگ همسایه مواجه شد؛ این بانو برای دفاع از خود پا به فرار گذاشته در حین فرار پای او پیچ خورده و به زمین افتاده است.

آقای بابایی که همسر این بانوی ایلامی است در گفت‌وگو با فارس گفته بود: به واسطه حمله این سگ،  چادر و مانتو همسرم پاره و دستش، از آرنج تا مچ دچار آسیب دیدگی شد با این حال صاحب سگ تنها به تماشا پرداخته و واکنشی نشان نداده است؛  من از صاحب سگ شکایت کرده‌ام و از مسوولان استان خواستارم که نسبت به این گونه ناهنجاری‌ها برخورد قاطع داشته باشند.

حمله ۲۰ سگ ولگرد به شهروند اهوازی 

۱۴۰۱/۰۱/۲۶ - در ۲۶ فروردین ماه نیز حمله ۲۰ سگ ولگرد به شهروند اهوازی بازتاب زیادی در رسانه های خوزستانی پیدا کرد؛ این شهروند که برای خرید مایحتاج خود از منزل خارج شده بود پس از خرید از مغازه محله، در هنگام بازگشت به خانه مورد حمله این سگ های ولگرد قرار گرفت. این فرد در گفت‌وگو با یک رسانه اظهار کرد: در راه برگشت به خانه بودم با تعدادی سگ مواجه شدم؛ ابتدا سعی کردم به آرامی مسیر خودم را تغییر دهم تا با آن‌ها روبرو نشوم اما بلافاصله با حمله حدود بیست سگ مواجه شدم که به سرعت سمت من آمدند و بنده راهی جز فرار نداشتم.

در نتیجه حمله سگ‌ها خراش‌هایی روی دست، پا و صورتم ایجاد شد

این شهروند ادامه داد: چند قدم که پا به فرار گذاشتم پای من لیز خورد و روی زمین افتادم که در این لحظه سگ‌های ولگرد دورم جمع شدند که واقعاً شرایط وحشتناکی برای من رقم خورد چرا که هر کدام از یک طرف می‌خواستند قسمتی از بدنم را گاز بگیرند و در نتیجه حمله آن‌ها خراش‌هایی روی دست، پا و صورتم ایجاد شد.

وی افزود: اگر سر و صدای بنده و درخواست کمک از همسایه‌ها نبود معلوم نبود این تعداد سگ چه بلایی سرمن می‌آوردند و اکنون چند تیکه شده بودم.

مصدومیت دو واکسیناتور دامپزشکی خوزستان در حمله سگ‌ها

۱۴۰۱/۰۲/۰۴ - در چهارم اردیبهشت ماه دو نفر از نیروهای دامپزشکی خوزستان در شهرهای ماهشهر و اندیکا بر اثر حمله سگ حین انجام عملیات میدانی و حفظ و حراست از سرمایه‌های دامی و تامین بهداشت و سلامت جامعه از ناحیه پشت پا دچار مصدومیت شدید شدند.

حمله وحشتناک سگ‌های ولگرد کرج به ماهور، دختر ۳ ساله

۱۴۰۱/۰۲/۲۲ - در بیست و دوم همین ماه نیز حمله گله سگ‌های ولگرد به زنی جوان و دختر ۳ ساله‌اش در کرج حادثه تلخی را رقم زد و دختر خردسال را تا یک‌ قدمی مرگ پیش ببرد. این حادثه وحشتناک در مشکین‌دشت کرج، در محدوده شهرک بعثت اتفاق افتاد. ماجرا از این قرار بود که زن جوان همراه با دختر ۳ساله‌اش به نام ماهور از خانه یکی از اقوامشان بیرون آمده بودند که ناگهان یک سگ ولگرد به دختربچه حمله کرد و او را از دست مادرش قاپید.

زن جوان که از این صحنه شوکه شده بود، همین که خواست دخترش را از چنگ سگ ولگرد نجات دهد، سگ دختر را چند متری با خودش کشید و همزمان چند سگ دیگر سر رسیدند و صحنه هولناکی رقم خورد. ماهورِ ۳ساله در میان چنگ و دندان سگ‌ها بی‌دفاع مانده بود و هر کدام از آنها چنگی بر بدن نحیفش می‌زدند، در این میان اما راننده یک پژو پرشیا وقتی ضجه‌های مادر ماهور را دید از خودرواش پیاده شد تا دختربچه را از چنگال سگ‌ها نجات دهد.

او با استفاده از قفل فرمان به سگ‌ها حمله کرد و درحالی‌که آنها همچنان برای آسیب زدن به دختربچه سماجت می‌کردند توانست ماهور را نجات دهد. این حادثه چند لحظه بیشتر طول نکشید، اما وقتی سگ‌ها از آنجا دور شدند، بدن دختربچه غرق در خون بود و سگ‌ها جراحات زیادی بر بدن او ایجاد کرده بودند. در این شرایط بود که او به بیمارستانی در کرج منتقل شد و تحت مداوا قرار گرفت.

حمله سگ‌های ولگرد به دختربچه ۶ ساله جاسکی

۱۴۰۱/۰۳/۰۱ - اولین روز خرداد ماه بود که دختربچه ۶ ساله به همراه خانواده برای تفریح به ساحل محله یکبنی شهر جاسک (استان هرمزگان) می‌رود و بچه با کمی فاصله از پدر و مادرش مشغول بازی بود که سگ‌ها به او حمله می‌کنند.  مدیر شبکه بهداشت جاسک که این خبر را به رسانه‌ها اعلام کرده بود در یک گفت‌وگوی رسانه‌ای اظهار کرد: از ابتدای سال تاکنون ۱۲ مورد حمله سگ‌های ولگرد به مردم در شهرستان جاسک ثبت شده است.

سگ گزیدگی ۹ نفر در یک روز

۱۴۰۱/۰۴/۰۶ - ماجرای سگ گزیدگی و حمله سگ ها به انسان در تیر ماه هم سروصدا کرد به طوری که دکتر رجب زینی‌وند سرپرست شبکه های بهداشت و درمان پاکدشت و پیشوا در روز دوشنبه ۶ تیر ماه از مراجعه ۹ مورد از شهروندان در مورد سگ گزیدگی به بیمارستان اشاره کرد.

مرگ دلخراش کودک ۴ ساله/ سگ‌ها گلوی پسربچه را دریدند!

۱۴۰۱/۰۴/۰۷ - ساعت ۱۳ روز سه‌شنبه هفتم تیر ماه هم حادثه دلخراشی در دامشهر قم احساسات مردم را جریحه دار کرد، به طوری رئیس بیمارستان شهدای قم گفته است که شدت جراحات و جای دندان‌های سگ بر روی گردن و همچنین سر کودک کاملاً مشهود بود به گونه‌ای که بخشی از قسمت‌های تنفسی کودک پاره شده بود. اقدامات درمانی و مراقبتی برای این کودک تا ساعت ۲۳ شب ادامه یافت، اما به دلیل جراحات وارد شده بیش از اندازه، متأسفانه کودک جان خود را از دست داد.

حمله مجدد سگ‌های ولگرد به کودکان در قم/ کودک ۶ ساله پیش از رسیدن اورژانس جان باخت

۱۴۰۱/۰۴/۱۰ - این ماجرا در دامشهر قم باز هم ادامه دار شد و در فاصله چند روز بعد از حادثه دلخراش کودک ۴ ساله، رسانه‌های محلی خبر از حمله سگ‌های ولگرد به پسری ۶ ساله دادند که متاسفانه این کودک ۶ ساله پیش از رسیدن تکنسین‌های اورژانس به صحنه حادثه، به دلیل شدت جراحات ناشی از حمله سگ جان خود را از دست داد.

 از فرهنگ نادرست غذا دادن به سگ‌های ولگرد تا فرهنگ غلط نگهداری سگ در خانه

شاید همه این اتفاقات ناگوار از فرهنگ نادرست غذا دادن به سگ‌های ولگرد که آثار مخرب محیط‌زیستی دارد و در افزایش و زاد و ولد و ماندگاری سگ‌های ولگرد کمک می‌کند، نشأت می گیرد و از طرفی، ترویج فرهنگ غلط نگهداری از سگ در بین برخی خانواده‌ها و رها کردن این حیوان در خانه سخت و نادرست است و خود باعث افزایش سگ‌های ولگرد و طبع آن افزایش حوادث ناگوار می شود.

البته که لازم است سازمان محیط‌زیست، قوه قضائیه، شهرداری‌ها و سایر نهادهای ذی‌ربط که شاهد خسارت‌های تعلل و انفعال در این زمینه هستند جدی‌تر از همیشه اقدامات لازم برای جمع‌آوری این حیوانات خطرناک و ایمن‌سازی جامعه از این حیث را در پیش بگیرند و با عقیم سازی این حیوانات و برخورد با سگ گردانان خیابانی و جمع آوری سگ های ولگرد، جامعه را از خطر مواجهه با سگ‌ها مصون بدارند.