رکنا: در جریان حمله به کلانتری جنب مصلای اهل سنت زاهدان، فرد یا افرادی با یک دستگاه اتوبوس به کلانتری حمله‌ور شده و به گفته شاهدان عینی اتوبوس را به دیوار کلانتری می کوبند که موجب ریزش دیوار می‌شود.

صفر تا صد حمله با اتوبوس به کلانتری 16 زاهدان / راننده از ترس جانش گریخت + فیلم
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

    حجم ویدیو: 8.42M

 مدت زمان ویدیو: 00:02:27

به گزارش رکنا، روز جمعه 8 مهرماه، مولوی عبدالحمید امام جماعت مسجد مکی زاهدان در اثنای خطبه‌های نماز جمعه خود مباحثی راجع به شایعات اخیر در این استان مطرح می‌کند؛ مباحثی در مورد ادعای تجاوز یک درجه‌دار نیروی انتظامی چابهار به دختر نوجوان و جالب اینکه این موضوع از حدود 40 روز پیش از این ماجرا در استان سیستان و بلوچستان مطرح بود و مسئولان و نیروی انتظامی نیز بر «بررسی و رسیدگی به این شایعه» و در صورت واقعیت داشتن، برخورد با فرد خاطی تأکید کرده بودند.

این‌که چرا این موضوع به‌یک‌باره پس از 40 روز و به‌صورت خاص آن‌هم در شرایطی که فتنه اخیر در حال فروکش بود، در نماز جمعه مطرح می‌شود جای بررسی دارد؛ اما به‌هرحال بعد از نماز، جمعی از مردم سمت کلانتری جنب مصلی حرکت می‌کنند و شعارهایی سر داده می‌شود. در همین حین برخی افراد به سنگ‌اندازی به‌سمت کلانتری و در ادامه تلاش برای شکستن درب کلانتری اقدام می‌کنند و تصاویر منتشر شده از دوربین‌های کلانتری در رسانه‌های جمعی نشان می‌دهد حداقل 2 فرد مسلح در میان افرادی که سمت کلانتری هجوم برده‌اند حضور دارند؛ در ادامه نیز حوادث تلخی رخ می‌دهد.

در جریان حمله به کلانتری جنب مصلی اهل سنت زاهدان در‌ اقدامی عجیب، فرد یا افرادی با یک دستگاه اتوبوس  با سرعت به کلانتری حمله‌ور شده و به گفته شاهدان عینی اتوبوس را به دیوار کلانتری می‌کوبند که موجب ریزش دیوار می‌شود.

در این زمینه با توجه به ادعاهای مکرر مولوی عبدالحمید امام جمعه مسجد مکی زاهدان مبنی بر اینکه در حوادث جمعه سیاه تنها عده‌ای معترض و نه اغتشاشگر در میدان بوده‌اند که بی‌گناه گشته شده‌اند، بررسی دقیق و کارشناسانه ابعاد موضوع توسط تیم‌های مختلفی از داخل استان گرفته تا هیأت‌های اعزامی از پایتخت در دستور کار قرار می‌گیرد که در گام نخست به انتشار بیانیه شورای تامین در روز پنجشنبه پنجم آبان ماه منتج می‌شود که در این بیانیه با اشاره به "پذیرش قصور برخی از ماموران و عزل رئیس وقت کلانتری 16 و فرمانده انتظامی شهرستان زاهدان" تاکید شده "بالغ بر 150 نفر که حضور افراد مسلح در میان آنها به اثبات رسیده با حمله به کلانتری 16، ضمن پرتاب سنگ، تیراندازی، هدایت و زدن اتوبوس شرکت واحد به دیوار کلانتری به قصد تخریب درب و دیوار آغازگر اغتشاش بوده است".

پس از انتشار این بیانیه مولوی عبدالحمید در خطبه‌های نماز جمعه ششم آبان‌ماه با اشاره به اینکه فرصت نکرده همه متن بیانیه شورای تأمین استان سیستان و بلوچستان را مطالعه کند! از بخشی از این بیانیه و اقدام صورت‌گرفته در برکناری برخی مسئولین در زمینه حوادث 8 مهرماه زاهدان استقبال می‌کند. روز بعد دفتر مولوی عبدالحمید با انتشار بیانیه‌ای، به بیانیه شورای تامین استان واکنش نشان می‌دهد و بعضی از ادعاهای مطرح شده در این بیانیه از جمله حمله اتوبوس را خلاف واقع می‌خواند؛ که در این خصوص در متن آن آمده "در مورد اتوبوسی که به دیوار کلانتری کوبیده شده، شاهد موجود است که یکی از مأموران کلانتری راننده اتوبوس را از پشت فرمان بیرون کرده و خودش پشت فرمان می‌نشیند تا اتوبوس را در مقابل درب کلانتری برای حفاظت آن پارک کند، اما چون رانندگی بلد نبوده یا دستپاچه شده، دو بار اتوبوس را عقب و جلو می‌برد و به دیوار کلانتری می‌کوبد و نهایتاً اتوبوس را رها می‌کند و از محل می‌گریزد. لذا تلاش برای تسخیر کلانتری توسط افراد در هیچ عقل و منطقی نمی‌گنجد".

بررسی بخشی از فیلم‌های دوربین‌های مداربسته کلانتری تا قبل از تخریب آنها توسط مهاجمان و فیلم‌های موجود در موبایل تعدادی از افراد حاضر در صحنه و همچنین اظهارات راننده اتوبوسی که وسیله نقلیه او پس از ربودن باعث تخریب دیوار کلانتری شد، نشان می‌دهد واقعیت ماجرا با اظهارات امام جمعه مسجد مکی زاهدان متفاوت است.

راننده اتوبوس در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در شرح روایت حادثه می گوید در مسجد مشغول نماز خواندن بودم که متوجه شروع  درگیری‌ها شدم. به سمت اتوبوس آمدم و قصد فرار از محل را داشتم اما مهاجمان اجازه انتقال اتوبوس را ندادند و شیشه‌هایش را شکستند. وقتی دیدم امکان انتقال اتوبوس وجود ندارد، اتوبوس را رها کردم و از محل گریختم. 

بعد از متواری شدن راننده اتوبوس از محل، گروهی از مهاجمان با سوار شدن بر اتوبوس ربوده‌شده اقدام به تخریب دیوار کلانتری کردند.