حوادث رکنا: پسر جوان که در بازگشت از آلمان ،دوستش را مقابل یک فروشگاه زنجیره‌ای کشته بود در دادگاه گفت برای اعدام آماده ام. وی از بیمارستان روانپزشکی امین آباد به دادگاه منتقل شده بود.

مسافر آلمان برای آدمکشی به ایران آمد / از گوگل آدم کشتن یاد گرفتم!
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

    به گزارش رکنا؛ رسیدگی به این پرونده از عصر 25 مرداد ماه امسال به دنبال کشته شدن پسر ۲۰ ساله به نام حسن مقابل فروشگاه زنجیره ای در خیابان قیام آغاز شد.

 

مسئولان فروشگاه که با ماموران کلانتری ۱۱۶ مولوی تماس گرفته بودند گفتند: پسر جوان در حالی که چاقو خورده بود کشان کشان خودش را به داخل فروشگاه رساند و روی زمین افتاد. اما همان لحظه پسری دیگر مقابل چشمان شاهدان او را با ضربه های متعدد چاقو کشت و گریخت .

ماموران پلیس در محل حاضر شدند و جسد با دستور قضایی به پزشکی قانونی منتقل شد. کارشناسان جای ۲۰ بریدگی چاقو روی گردن، بازو و کمر قربانی را تایید کردند.

ماموران پلیس در نخستین گام از تحقیقات به بازجویی از شاهدان پرداختند و پسر ۲۱ ساله ای به نام پویا را شناسایی، ردیابی و بازداشت کردند.

شواهد نشان می‌داد این پسر به تازگی از آلمان به ایران برگشته است. پویا در بازجویی‌ها به قتل اعتراف کرد و گفت: چندسال قبل وقتی بچه بودم پدر و مادرم از هم جدا شدند. 9 ساله بودم که همراه مادرم به آلمان رفتم و آنجا زندگی کردم. اما آنجا به خاطر سرقت از یک سوپرمارکت دستگیر شدم و مدتی را در زندان گذراندم.

وی ادامه داد. من قبل از این ماجرا حال روحی خوبی داشتم اما در زندان با یک پلیس درگیر شدند و او را کتک زدم. به همین خاطر در زندان آلمان تحت نظر چند روانشناس بودم. آنها مرا شستشوی مغزی دادند. من که فقط سواد خواندن و نوشتن دارم بعد از آن ماجرا حال روحی ام به هم ریخت و مدتی قبل از آلمان دیپورت شدم و به ایران برگشتم. من در ایران با پدرم زندگی می کردم و تحت نظر روانپزشک بودم.

وی درباره درگیری خونین با دوستش گفت: آن روز دوست صمیمی ام از من پول خواسته بود. به همین خاطر پول را از خانه برداشتم و به میدان قیام رفتم تا به دوستم بدهم .اما آنجا با حسن روبه رو شدم. او به من فحش ناموسی داد و من که عصبانی شده بودم چند ضربه چاقو به او زدم. او خونین بود که خودش را کشان کشان به فروشگاه زنجیره ای «وی وان» کشاند که صد متر آن طرف تر بود . من او را دنبال کردم و از پشت سر ضربه های بعدی را به او زدم تا جان سپرد .

در حالی که کارشناسان پزشکی قانونی بیماری روانی وی را تایید کرده بودند اعلام کردند بیماری روانی او رافع مسئولیت کیفری نیست و پویا هنگام ارتکاب جرم مسئول اعمال خودش بوده است .

با این اظهارنظر پسرجوان بار دیگر تحت بازجویی قرار گرفت و ادعای عجیبی را مطرح کرد.

وی گفت :چون در زندان آلمان شستشوی مغزی شده بودم به من یاد داده بودند تا باید هرکاری را تا انتها انجام دهم. به همین خاطر بعد از اینکه چند ضربه چاقو به پویا زدم و او فرار کرد، او را تا داخل فروشگاه زنجیره ای دنبال کردم و ضربه های بعدی را به او زدم و کار را تمام کنم. چون اگر او زنده می ماند به من آسیب می رساند .

به دنبال اظهارات پسر جوان برای وی کیفرخواست صادر و پرونده اش به شعبه دوم دادگاه کیفری یک استان تهران فرستاده شد و وی پای میز محاکمه ایستاد.

در دادگاه

در ابتدای جلسه نماینده دادستان کیفرخواست را خواند و گفت : پوریا در تحقیقات اولیه اعتراف کرده است قربانی به او فحش ناموسی داده و به همین خاطر او را کشته است. اگرچه او به اختلال روان مبتلا است اما هنگام ارتکاب جرم جنون نداشته است .به همین خاطر برایش اشد  مجازات می خواهم.

سپس وکیل اولیای دم روبه روی قضات ایستاد و گفت : بررسی‌ها نشان می‌دهد متهم از قتل نقشه قتل داشته و به همین خاطر از قبل چاقو تهیه کرده است. او حتی در گوگل سرچ کرده چطور می تواند با چاقو یک نفر را بکشد و از مرز ترکیه بگریزد. به همین خاطر از طرف پدر و مادر قربانی درخواست قصاص دارم.

سپس متهم به دفاع ایستاد و گفت: من 9 سال در آلمان زندگی کردم و تا کلاس پنجم بیشتر درس نخوانده ام. در آلمان به شغل کنترل بلیط های قطار مشغول بودم اما یک بار به خاطر سرقت اسلحه و یک بار هم به خاطر سرقت تبر دستگیر شدم. من در مدت 6 ماه که در آلمان در زندان بودم به 3 زندان مختلف منتقل و سپس به ایران دیپورت شدم. من پیش پدرم در ورامین رفتم. قبول دارم حسن را کشته ام و می‌دانم مجازات کسی که دست به قتل بزند اعدام است به همین خاطر تقاضا دارم به من کمک کنید تا زودتر حکم اعدامم اجرا شود .

وی در تشریح جزییات قتل گفت: آن روز دوستم از من 50 هزار تومان پول خواسته بود. به همین خاطر سراغ حسن رفته بودم تا ازاو پول بگیرم. اما اووقتی مرا دید با قلدری با من رفتار کرد.به او اعتراض کردم که به مادرم فحش داد و من با چاقو او را زدم. من حقیقت را می گویم تا زودتر اعدام شوم.

قاضی پرسید: چرا درباره نحوه قتل در اینترنت سرچ کرده بودی؟

که متهم پاسخ داد: من اصلاً قصد نداشتم و حتی به آن فکر هم نکرده بودم. به خاطر تفریحی چنین موضوعی را سرچ کرده بودم.

سپس وکیل وی به دفاع پرداخت و گفت :موکلم قصد و نیتی برای قتل نداشته و چاقو را ۴ هفته قبل از آشنایی با قربانی تهیه کرده است. او در اینترنت سرچ کرده چگونه می تواند با چاقو یک نفر را بکشد. در حالی که هیچ ضربه ای به قلب قربانی نزده است .

وی ادامه داد: من با مادرم او در چند جلسه صحبت کرده و متوجه شده ام در آلمان یکبار به خاطر توهین به مقدسات با یک نفر درگیر شده و به زندان افتاده اما چون با چند نفر با مذهب شیعه و سنی در ارتباط بوده از ترس اینکه دست به عملیات تروریستی نزند دیپورت شده و به ایران بازگردانده شده است. ماجرای سرقت تبر در آلمان نیز به مراسم جشن هالووین برمیگردد.

وی ادامه داد: پوریا به روان پریشی مبتلاست اما پزشکی قانونی به طور دقیق سلامت روان وی را بررسی نکرده و روشن نشده است که هنگام ارتکاب جرم جنون داشته یا نه. چرا که بعضی از محرک ها مانند فحاشی به مادرش می توانسته او را دچار جنون کند .او حالا از بیمارستان امین آباد به دادگاه آمده و دوباره به آنجا برمی گردد. وی مدام دارو می خورد و چند بار به او شوک الکتریکی داده شده است .از این رو تقاضا دارم تا بار دیگر کارشناسان پزشکی قانونی سلامت روانی وی را بررسی کنند .

در پایان جلسه قضات وارد شور شدند تا رای صادر کنند.