مسکن به عنوان کالایی ناهمگن، نمی‌تواند به طورگروهی قیمت‌گذاری شود.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به زبان ساده نمی‌توان گفت قیمت خرید آپارتمان در گیشا 20 میلیون تومان است و همین مبنا برای ورود به این منطقه یا اعمال سیاست‌گذاری اقدام کرد. یکی از مشکلاتی که این امر به همراه دارد این است که امکان ورود مسکن به بازارهایی همچون بازارسرمایه وجود ندارد تا بخشی از تامین مالی این صنعت مهم، از این بازار مالی پویا تامین شود.

این ناهمگن بودن مسکن، مشکلات دیگری برای بازار مسکن به همراه دارد و آن هم کاهش قدرت در تصمیم‌گیری و سیاست گذاری برای کل بازار است. به این طریق که شاید در برخی نقاط، قیمت‌ها بیش از منطقه دیگری افزایش داشته و باید در آن مناطق مشوق‌ها و سیاست‌های سمت عرضه تقویت شود و در منطقه دیگر به این صورت نباشد.

از طرفی نمی‌توان بدون مراجعه حضوری از قیمت واقعی یک بنا در منطقه‌های مختلف، از قیمت حدودی خانه در آن منطقه مطلع شد. از طرف دیگر نبود شاخص‌مسکن که به دلیل همین ناهمگونی امکان تهیه آن با دقت بالا وجود نداشت امکان انجام پروژه‌های تحقیقاتی روی محلات و تصمیم‌گیری جزئی در خصوص آن‌ها را بسیار مشکل می‌کرد.

از سوی دیگر، به دلیل نبود این شاخص‌‌ها و نبود نرخ مشخص برای مسکن بدون نظارت سازمان‌های مربوطه، قیمت ها روند صعودی و نزولی می‌گرفت و اتفاقاتی از قبیل افزایش چند برابری نسبت به سایرمحلات روی می‌داد و قیمت آن از کنترل خارج می‌شد. یا حتی برخی مناطق به دلایل مختلف تعداد معاملاتشان افت بسیارزیاد داشته و اقدامی برای اصلاح آن صورت نمی‌گرفت و بدون کارشناسی اقدامات نادرست در این محلات صورت می‌گرفت.

از این رو نیاز به شاخص قیمتی و ابزاری که بتوان به راحتی قیمت مسکن را برآورد کند کاملا محسوس بود. در همین راستا، مجموعه‌ای دانش‌بنیان با عنوان کیلید توانست برای تعیین شاخص با ضریب خطای بسیار پایین از هوش‌مصنوعی بهره ببرد و تخمین قیمت، با وارد کردن کدپستی را در کشور راه اندازی کند.

کیلید برای تخمین قیمت‌ها از هوش‌مصنوعی بهره می‌برد و همان مولفه‌هایی که نیروی انسانی برای برآورد قیمت یک ملک در نظر می‌گیرد را محاسبه کرده و بنا به درخواست کاربر نشان می‌دهد. شاخصه‌هایی همچون سال ساخت، نوع ساخت، متراژ ساختمان، تعداد اتاق‌ها و سایر مشخصات مهم را در کنار میانگین قیمت معاملاتی که به تازگی در حوالی آن خانه روی داده است را برای ارائه تخمین قیمت به کاربران ارائه می‌دهد.

گفتنی است تخمین قیمت کیلید دارای ضریب خطای بسیار پایین است و این سامانه اطلاعات قیمت‌ها را با کمترین ضریب خطا منتشر می‌کند. همچنین این اطلاعات بدست آمده از قیمت‌ها و تعداد معاملات در بخش فرصت‌های سرمایه‌گذاری کیلید درقالب نمودار و به تفکیک مناطق، آن‌هم در بازه‌های زمانی متفاوت، به صورت ماهانه بروزرسانی و منتشر می‌شود.

از سوی دیگر، بخش فرصت‌های سرمایه‌گذاری در کیلید هم به متقاضیان خرید ملک کمک می‌کند تا از آخرین تغییرات قیمت در مناطق آگاه شوند، هم به سیاستگذاران و متولیان تصمیم‌گیری بخش مسکن نیز با ارائه اطلاعات کافی، برای اعمال سیاست‌های بهتردر مناطق مختلف یاری می‌رساند.

اما این تنها مزیت تخمین قیمت‌ها نیست و همانطور که در ابتدای مقاله مطرح شد، این امر و سایر دستاوردهایی که هوش‌مصنوعی می‌تواند در بازارمسکن ایجاد کند،‌ دروازه ورود به بازارسرمایه و عرضه مسکن در بورس است و در کنار این ابزارها می‌توان دربخش‌هایی همچون پیش فروش که در حال حاضر به عنوان مشکلات اساسی بازارمسکن ازآنها یاد کرد به کار گرفته شود.

گفتنی است در مباحث کلان سیاست‌گذاری بخش مسکن، آگاهی از روند معاملات نقش بسزایی دارد و نباید این مهم را فراموش کنیم هرچه اطلاعات واقعی بیشتری از املاک داشته باشیم، تصمیم‌گیری بهتری برای سرمایه خود و مردم خواهیم داشت. سامانه کیلید این مهم را فراهم کرده و در کنار سرعت بخشیدن و بالا بردن کیفیت درمعاملات املاک، نقش بسزایی در راهنمایی متقاضیان خرید یا اجاره مسکن درخصوص سرمایه‌گذاری ملکی ایفا می‌کند.  

لازم به ذکر است موارد ذکر شده، تنها ارزش افزوده‌های کیلید در بخش مسکن نیست و ابزارهای بی‌شماری تعریف شده است. ابزارهایی همچون نقشه حرارتی مناطق، جستجو از طریق دوربین گوشی همراه(AR) و جستجو با مشخص کردن محدوده دلخواه روی نقشه که عمل جستجو را برای کاربران بسیار راحت کرده است. بدین صورت که متقاضی اجاره آپارتمان در مجیدیه با قدم زدن در آن محله و گرفتن دوربین گوشی همراه،‌ روی خانه دلخواه خود مشخصاتی که مالک در سامانه کیلید وارد کرده را مشاهده کند. لازم به ذکر است،‌ تنها واحدهایی که درکیلید بارگذاری شده‌اند و مالک اجازه انتشار اطلاعات آنهارا داده، از طریق این ابزارکیلید قابل مشاهده است.

از سوی دیگر کیلید در بخشی کاملا تخصصی، مباحثی در خصوص بازارمسکن و مطالب پیرامونش همچون معماری و شهرسازی، فن‌آوری در این بخش،‌ مشاورحقوقی، سبک زندگی و... را تولید و در مجله خبری خود با عنوان(KiliDmag) به انتشار می‌رساند. در نتیجه می‌توان کیلید را مرجعی برای رفع تمام نیازهای مسکنی برشمرد و از ابتدا تا انتهای پروسه خرید، فروش یا اجاره خانه را همراه کیلید بود.

 به طوری که به عنوان مثال، متقاضی خرید آپارتمان در زعفرانیه می‌تواند ابتدا به بخش اطلاعات بازارمسکن مراجعه و پس از کسب اطلاع از وضعیت قیمت و تعداد معاملات ‌در بازه‌های زمانی مختلف و تحلیل آینده آن منطقه، به جستجو پرداخته و پس از یافتن خانه مناسب، با وارد کردن کدپستی تخمینی از ارزش آن ملک را متوجه شود و با آگاهی کامل اقدام به خرید یا اجاره کند.