سازمان هواپیمایی کشوری در گزارش اولیه درباره سانحه هواپیما در فرودگاه ماهشهر نوشت: براساس مشاهدات پرسنل فرودگاه هواپیما مقداری از طول باند را از دست داده و پس از فرود در باند 13 پس از برخورد با فنس فرودگاه از محوطه فرودگاه خارج شده و در بلوار نزدیک فرودگاه متوقف شده است.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

سازمان هواپیمایی کشوری گزارش اولیه این سازمان درباره سانحه هواپیما در فرودگاه ماهشهر را ارائه کرد.

متن کامل این گزارش به شرح زیر است:

موضوع: سانحه مورخه 98.11.07 هواپیمای MD83 در فرودگاه ماهشهر

با احترام؛ در پی دریافت خبر وقوع سانحه هواپیمای شرکت هواپیمایی کاسپین به هنگام فرود در فرودگاه ماهشهر، بدینوسیله گزارش اولیه این سانحه به شرح زیر ایفاد می‌گردد:

تاریخچه رویداد:

پرواز شماره 6936 مورخ 1398.11.07 شرکت هواپیمایی کاسپین با هواپیمای بوئینگ MD83 به علامت ثبت EP-CPZ در ساعت 6:35 به وقت محلی از تهران به ماهشهر برنامه‌ریزی شده بود. پس از انجام هماهنگی‌های پرواز، این هواپیما با 136 مسافر و 8 خدمه پروازی در ساعت 6:42 دقیقه به وقت محلی از باند 29 چپ فرودگاه مهرآباد به پرواز درآمده و پس از حدود 50 دقیقه پرواز و اوج‌گری تا ارتفاع 32 هزار پایی، آماده فرود در باند 13 فرودگاه ماهشهر می‌شود. در این زمان هدایت پرواز به عهده خلبانان بوده و پس از فرود در ساعت 7:36 به وقت محلی هواپیما از انتهای باند خارج شده و پس از برخورد با فنس حفاظتی از محیط فرودگاه خارج و در ابتدای بلوار اصلی ماهشهر به بندر امام خمینی (ره) در فاصله حدود 100 متری باند متوقف شده است.

تمامی 144 سرنشین هواپیما در سلامت کامل از هواپیما تخلیه شده و با اعلام وقوع سانحه از سوی واحد برج فرودگاه، تیم‌های امدادی در اسرع وقت در محل حادثه حضور یافته و اقدامات مقتضی صورت پذیرفته است. فقط به دو نفر سرنشین آسیب‌ اندکی وارد شده که نیازمند به اقدامات پزشکی خاصی نبوده‌اند.

پرواز مذکور چارتر شرکت عملیات غیر صنعتی ماهشهر بوده است.

اطلاعات اولیه درباره رویداد:

اطلاعات اولیه ذیل به اطلاع دفتر بررسی سوانح و حوادث رسیده و هنوز تحلیلی از آن صورت نپذیرفته است.

- هوای حاضر فرودگاه جنوب (CAVOK) گزارش شده و میزان باد 280D/06 KT  بوده است.

- باند قابل استفاده در فرودگاه ماهشهر باند شماره 31 (VOR/DME  RWY31) به خلبان اعلان گردیده و لیکن براساس درخواست خلبان فرود هواپیما از باند  31 (VOR/DME  RWY31) صورت گرفته است. براساس مشاهدات پرسنل فرودگاه هواپیما مقداری از طول باند را از دست داده و پس از فرود در باند 13 پس از برخورد با فنس فرودگاه از محوطه فرودگاه خارج شده و در بلوار نزدیک فرودگاه متوقف شده است.

- براساس گزارش مدیر فرودگاه مدیر فرودگاه مجموعه نجات و آتش‌نشانی در کمتر از 4 دقیقه پس از وقوع در محل سانحه حاضر و عملیات امداد و نجات، پیشگیری از آتش را مطابق رویه‌های طرح اضطراری فرودگاه انجام داده‌اند. تمامی امکانات جهت انتقال هواپیما به داخل فنس فرودگاه فراهم گردیده و با نظر کارشناسان بررسی سانحه و کارشناسان فنی شرکت هواپیمایی مذکور، اقدامات اولیه از قبیل برای تخلیه سوخت هواپیما و انتقال هواپیما به محل امن انجام گرفته است.

- خسارت به هواپیما در حد کلی (Destroyed) می‌باشد.

اهم اقدامات صورت گرفته توسط سازمان

* پس از کسب اطلاع از وقوع سانحه، مدیریت بحران در شهر ماهشهر فعال شده و به طور همزمان کارگروه ویژه بحران مشتمل بر تیم واکنش اضطراری شرکت هواپیمایی کاسپین به همراه تیم بررسی سانحه سازمان هواپیمایی کشوری در تهران تشکیل و برای اعزام به سایت سانحه آماده شدند و با هواپیمای جایگزین آن شرکت در ساعت 11:35 به فرودگاه ماهشهر اعزام گردیدند.

* مسافران پرواز برگشت با هواپیمای جایگزین به تهران انتقال داده شدند.

* اطلاع‌رسانی عمومی در خصوص وقوع سانحه انجام پذیرفت.

* وضعیت فرودگاه بررسی شده و عملیاتی بودن آن براساس شرایط موجود وفق استانداردهای فرودگاهی اعلام گردید.

* جمع‌آوری مستندات اولیه و مصاحبه با خلبان و پرسنل فرودگاه انجام شده است.

بررسی این سانحه برابر آیین‌نامه بررسی سوانح و حوادث هوایی (غیرنظامی) مصوب هیأت دولت و استانداردهای ضمیمه‌ شماره 13 پیمان شیکاگو توسط سازمان هواپیمایی کشوری انجام خواهد پذیرفت و پس از جمع‌آوری اطلاعات اولیه گزارش‌های تکمیلی تهیه و اعلام خواهد گردید.