حتماً خستگی بعد از یک خرید طاقت فرسا را میشناسید، امّا بسیاری از ما به دلیل عدم اعتمادی که به فروشگاه های آنلاین زعفران دارین نمیتوانیم اجناسی مانند زعفران را به صورت آنلاین تهیه کنیم امّا راه حل چیست؟ چگونه میتوانیم در نهایت آسودگی خیال خرید عمده زعفران اینترنتی انجام دهیم. اگر تابحال نگاهی جزئی به سایت های فروشگاهی میداشتید حتماً متوجه نماد های اعتماد الکترونیک و ساماندهی ملّی شده اید.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

شناخت زعفران اصل و خرید زعفران دنیایی از پیچ و خم و سوال و جواب های متفاوت را سر راه هر کسی میگذارد ما در این راهنما در مورد قیمت زعفران، ویژگی های زعفران اصلی و نحوه تشخیص زعفران اصلی از تقلبی با شما هستیم و هر آنچه باید بدانید تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید را در اختیارتان خواهیم گذاشت. امیدواریم با تهیه و تنظیم این محتوای جامع و استفاده از تجارب ارزشمند چندین کشاورز زعفران کار بتوانیم قدمی هر چند کوچک در راستای معرفی زعفران و افزایش سطح اطلاعاتِ مخاطبانِ فهیم خود برداریم. 

لازم به ذکر است این محتوا کاربردی بوده و از پرداختن و بازگو کردن مسائل علمی و تخصصی از منظر گیاه شناسی حدالمکان دوری شده است.

بیشتر: شرکت صادرات زعفران در تهران

زعفران و قسمت های مختلف آن

گیاه زعفران که با نام علمی Crodus Stativus شناخته میشود گیاهی دارای پیاز کروی شکل و پوشیده از یک پوسته قهوه ای رنگ است. این گیاه بنفش رنگ که در نواحی جنوب غربی آسیا، جنوب اسپانیا و مناطق جنوبی اروپا یافت میشود به قدری ارزشمند است که از آن با نام محاوره ای طلای سرخ یاد میشود! در حالت کلّی آن چیز که ما با نام زعفران استفاده میکنیم تا رنگ و طعم خوراک خود را بهبود ببخشیم در واقع همان سرگل سرخ رنگ مرکزی گیاه زعفران است. سرگل گیاه زعفران دارای املاح معدنی، موسیلاژ و مواد چربی است. رنگ و بوی به یادماندنی و نوستالژی زعفران که همه ی ما ایرانیان با آن خاطراتمان زنده میشود در جای جای دنیا طرفدار دارد چراکه علاوه بر خواص بی نظیر رنگ طبیعی و زنده ای را به خوراکی ها می دهد. همچنین طعم زعفران که همه ی ما را شیفته ی خود کرده هم دلیلی بر محبوبیت این گیاه شادی آور است. از بحث نام های عجیب و غریب شیمیایی که بگذریم باید کمی درباره ی چرایی گرانی این گیاه بپردازیم. از هر 100 تا 200 هزار گل زعفران حدود 5 کیلوگرم سرگل زعفران بدست می آید! که این هم نیمه ی پر لیوان به شمار میرود چرا که پس از خشک شدنِ این 5 کیلوگرم نهایتاً 1 کیلوگرم زعفران به سفره های پر رنگ و لعاب شما عزیزان خواهد رسید. برداشت دشوار، بازدهی نهایی، رنگ و بوی خارق العاده و طعم شگفت انگیزِ این گیاه همه و همه دست به دست هم داده اند تا زعفران گران قیمت و کیمیاگونه شود.

همون طور که مشاهده میکنید زعفران یک گیاه زیبا با گلبرگ های بنفش و قدی حدود ده تا سی سانتی متر هست که به طلای سرخ هم معروفه البته در زبان عربی به زعفران «زر پران» هم میگویند. گل ها معمولا داری شش گلبرگ هستند که در وسط این گلبرگ ها سه رشته زعفران وجود دارد.

فرآیند کاشت و پرورش و برداشت زعفران

زعفران گیاهی است گرمسیری و در نقاطی که آب و هوای معتدلی داشته باشد رشد میکند. اگر در نقطه ای از ایران زندگی میکنید که دارای تابستان های گرم، خشک و آفتابی و همچنین زمستان و پاییز نسبتاً ملایمی است پیشنهاد میکنیم کمی بیشتر درمورد کاشت و ارائه زعفران تحقیق کنید،چون میتواند زندگی شما را زیر و رو کند! خراسان رضوی به دلیل برخورداری از چنین اقلیمی قادر است سالانه مقدار بسیار زیادی زعفران مرغوب را به تمام نقاط دنیا ارسال کند.

پیاز زعفران در فصل تابستان فعالیت ندارد و اصطلاحاً فصل استراحت این گیاه است، با رسیدن فصل گرما برگ های زعفران زرد شده خشک میشود و پیاز به خواب میرود. دوره ی بیداری و فعالیت این گیاه از حدود ماه آبان تا اردیبهشت است که بازدهی این گیاه را برای کشاورز به همراه می آورد. 

خاک مناسب برای کشت این محصول زمین هایی با خاک شنی-رسی را طلب میکند که مقدار کمی آهک داشته باشد. PH این خاک باید مابین 7-8 باشد و همچنین خاک زمین را باید از هرگونه علف هرز پاک کنید تا زعفران در بستر خاک شیرین این مزرعه ی حاصلخیز رشد کند.

 مراحل کاشت طلای سرخ باید در بازه ی مرداد تا مهرماه صورت گیرد امّا کشاورز نباید به این امید باشد که بلافاصله حاصل دسترنج خود را ببیند چرا که این گیاه عموماً پس از گذشت 4 تا 7 و در بعضی نقاط 10 سال بازدهی خود را به نمایش میگذارد در نتیجه اگر در دسته افراد بی صبر هستید فکر کاشت زعفران را از ذهن خود دور کنید!

بهترین زعفران ایران و جهان

در طی 3 سال گذشته زعفران افغانستان توانسته عنوانِ بهترین زعفران دنیا را به خود اختصاص دهد امّا این درحالی است که در ایران به دلیل عطر و طعم شگفت انگیزِ زعفرانِ خراسان، 95 درصد از کل صادراتِ زعفران دنیا را تشکیل میدهد. بهترین زعفران ایران طبیعتاً به دلیلِ اقلیم بخصوص در خراسان رضوی و خراسان جنوبی کشت میشود. شهر های پیشگام در کشت و ارائه ی این محصول عبارتند از قائن(قائنات)، بیرجند، تربت حیدریه، تربت جام، تایباد، باخزر، گناباد، نیشابور و بجستان که به دلیلِ کیفیتِ بی نظیر زعفرانشان در تمام دنیا شناخته میشوند. پس از شهرهایی که از آنها نام بردیم شهر های کرمان، لرستان، فارس و ... اشاره کرد که حجم زیادی از زعفران مصرفی داخل را تشکیل میدهند. 

در نهایت باید اشاره کنیم که کل تولید زعفران جهان 230 تن می باشد که از این مقدار 170 تن در خراسانِ ایران عزیزمان تولید میشود. در کشوری که سابقه ی تولید زعفران در یکی از شهر هایش به نام قاین در خراسان جنوبی به 700 سال میرسد شنیدن اینچنین آمار های عجیب و غریبی دور از انتظار نیست!

خرید زعفران از کشاورز یا فروشنده

طبیعتاً با خرید زعفران از کشاورز و بدونِ واسطه این ذهنیت برای تمامِ کاربران پیش می آید که هزینه ی کمتری را برای آن باید پرداخت کنند. قطعا اگر دسترسی شما به کشاورز خوب و درجه یک و درستکار میسر باشد و ایشان زعفران خود را تضمین کرده و با قیمت معقولی در بسته بندی مناسب در حجم کم یا زیاد براحتی به دست شما برساند مسلما بسیار عالیست اما واقعیت این است که همچین پروسه ای بسیار نادر است و معمولا تمام این شرایط یکجا جمع نخواهد شد.چون ابعاد و حجم تولید یک کشاورز و طریقه بسته بندی و ارسال مناسب فروش به مصرف کننده نبوده و مطمئنا مشتری چندین برابر سود حاصل از ارزان خریدن را در موارد متعددی که منجر به از بین رفتن یا خراب شدن گل زعفران یا حتی خود آن شده از دست خواهد داد. توصیه ما خرید از یک فروشنده معتبر است که کیفیت و اصالت زعفران را تضمین کند.

خرید آنلاین زعفران

حتماً خستگی بعد از یک خرید طاقت فرسا را میشناسید، امّا بسیاری از ما به دلیل عدم اعتمادی که به فروشگاه های آنلاین  زعفران دارین نمیتوانیم اجناسی مانند زعفران را به صورت آنلاین تهیه کنیم امّا راه حل چیست؟ چگونه میتوانیم در نهایت آسودگی خیال خرید عمده زعفران اینترنتی انجام دهیم. اگر تابحال نگاهی جزئی به سایت های فروشگاهی میداشتید حتماً متوجه نماد های اعتماد الکترونیک و ساماندهی ملّی شده اید.

نماد اعتماد الکترونیک یکی از نماد های ملّی برای کسب اعتماد اجتماعی نسبت به سایت های معتبر میباشد همچنین نماد ساماندهی رسانه های دیجیتال هم به همین منظور و برای احراز هویّت صاحب امتیاز وبسایت در نظر گرفته شده است تا اطمینان شما عزیزان در خصوص محتوای وبسایت و صلاحیت صاحب امتیاز کسب شود.