رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران گفت: حباب سکه در حدود دو هفته پیش و قبل از نوسان‌های اخیر به صفر رسیده بود و گاهی اندکی بالاتر می‌رفت، اما دیروز میزان حباب سکه به ۹۵ تا ۱۰۰ هزار تومان رسید.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

گسترش نیوز: بازار طلا و سکه در روزهای اخیر با رشد قیمتی همراه شده است، اما رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران هشدار می‌دهد که با توجه به وابستگی نرخ طلا به دلار، در صورت موفقیت بانک مرکزی در بازگرداندان آرامش به بازار ارز و افت نرخ دلار، بازار طلا نیز با ریزش نرخ مواجه خواهد شد.

بازار طلا و سکه از ۲۴ آبان ماه و پس از آغاز سهمیه‌بندی بنزین دچار تلاطم شد به طوری که قیمت‌ها روندی افزایشی داشته و سکه حدود ۳۵۰ هزار تومان افزایش نرخ یافت.

بر این اساس نرخ سکه تمام بهار آزادی طرح جدید که در ۲۳ آبان‌ماه (یک روز پیش از آغاز سهمیه‌بندی بنزین) حدود چهار میلیون تومان فروخته می‌شد، دیروز به چهار میلیون و ۳۵۰ هزار تومان افزایش یافت.

هر مثقال طلای آبشده نیز در این مدت افزایش نرخ ۱۴۰ هزار تومانی را به ثبت رساند، به‌طوری که بهای هر مثقال طلا از حدود یک میلیون و ۷۷۰ هزار تومان در ۲۳ آبان ماه به یک میلیون و ۹۰۸ تومان در روز گذشته (۹ آذر) رشد کرد.

سهمیه بندی بنزین از بامداد ۲۴ آبان آغاز شد که بر اساس آن، نرخ بنزین معمولی سهمیه‌ای هر لیتر ۱۵۰۰ تومان و نرخ بنزین معمولی غیرسهمیه‌ای به ازای هر لیتر ۳ هزار تومان تعیین شد.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران درباره تلاطم‌های اخیر بازار طلا و سکه، اظهار کرد: قیمت‌ها به علت افزایش نرخ دلار، رشد کرده است.

ابراهیم محمدولی اضافه کرد: نرخ طلا و سکه، تاثیر مستقیمی از نوسانات نرخ دلار دارد به‌طوری که افزایش نرخ دلار باعث رشد نرخ طلا می‌شود.

وی ادامه داد: اعتراضات و بی‌ثباتی‌هایی که پس از سهمیه‌بندی بنزین شکل گرفت نیز باعث ایجاد فضای منفی در جامعه شده و در افزایش نرخ طلا و سکه بی‌تاثیر نبوده است.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران اضافه کرد: امیداوریم شرایط بازار همانند دو هفته پیش شده و آرامش برقرار شود، زیرا در ثبات اقتصادی فضای معاملاتی مثبتی برقرار شده و خریداران و فروشندگان در شرایط بهتری اقدام به خرید و فروش می‌کنند.

وی با ذکر مثالی گفت: بازارهای اقتصادی مانند پرنده‌ است که در صورت وجود آرامش و امنیت، به زمین نشسته و دانه می‌خورند، اما هرگونه ناامنی و بی‌ثباتی، آنها را فراری می‌دهد.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران با اشاره به افزایش قیمت‌ها گفت: نرخ سکه تمام بهار آزادی دیروز به چهار میلیون و ۳۵۰ هزار تومان رسید؛ بهای هر مثقال طلای آبشده نیز تا یک میلیون و ۹۱۰ تومان نیز بالا رفت که البته در ساعات پایانی معاملات به یک میلیون و ۹۸۰ هزار تومان کاهش یافت.

محمدولی گفت: حباب سکه در حدود دو هفته پیش و قبل از نوسان‌های اخیر به صفر رسیده بود و گاهی اندکی بالاتر می‌رفت، اما دیروز میزان حباب سکه به ۹۵ تا ۱۰۰ هزار تومان رسید.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران درباره چشم‌انداز بازار طلا و سکه گفت: درشرایط کنونی پیش‌بینی مسیر حرکت بازار طلا و سکه دشوار است.

وی ادامه داد: اما در صورتی که بانک مرکزی بتواند دوباره بازار ارز را به ثبات رسانده و عرضه و تقاضا را کنترل کند، نرخ طلا و سکه نیز به وضعیت قبل از نوسانات اخیر (هفته سوم آبان) باز می‌گردد.

منبع: ایرنا

آیا این خبر مفید بود؟