مصرف کنندگان ورق استیل چه صنایعی هستند و چطور قیمت ورق استیل را تعیین می کنند
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

 

 

استیل یکی از پرکاربرترین فلزات در صنایع به حساب می‌آید. این آلیاژ مزایا و ویژگی‌های خاصی دارد که باعث می‌شود کاربرد بسیاری داشته باشد. در این مقاله قصد داریم به شما نشان دهیم مصرف کنندگان ورق استیل چه صنایعی هستند و در نهایت ببینیم که قیمت ورق استیل چطور تعیین می‌شود. پس با ما همراه باشید.

 

ورق استیل چیست و چه کاربردی دارد؟

استیل نوعی آلیاژ است که از فولاد، کروم و نیکل ساخته می‌شود. بر اساس کاربرد، میزان هر کدام از این عناصر را کم یا زیاد می‌کنند تا در نهایت به یک نسبت مناسب برسند. ورق استیل نیز همانند سایر محصولات استیل از جمله لوله یا پروفیل استیل ، از خود آلیاژ استیل با ضخامت‌های مختلف تهیه می‌شود. این آلیاژ خاصیت ضدخوردگی و ضدزنگ بودن دارد. به همین خاطر در بسیاری از صنایع کاربرد خواهد داشت.

کاربرد ورق استیل در صنایع چیست؟

صنایع مختلفی مشتری استیل رخ هستند و از انواع ورق استیل یا پروفیل استیل استفاده می‌کنند. در ادامه به شما نشان می‌دهیم که ورق استیل بیشتر در چه صنایعی کاربرد دارد.

تولید تجهیزات آشپزخانه

استیل خاصیت ضدزنگ و ضدخوردگی دارد. به همین خاطر در ساخت تجهیزات آشپزخانه از آن استفاده می‌کنند. از قاشق و چنگال تا میزهای بزرگ استیل برای کار در آشپزخانه‌های بزرگ، اجاق‌گاز، خمیرگیر و امثال آن همگی با کمک استیل تهیه می‌شوند. معمولاً در این بخش صنعت، حساسیت کمتری به نوع استیل نشان می‌دهند و بیشتر از ارزان‌ترین نوع استیل استفاده می‌کنند.

صنعت مواد غذایی

برخی افراد تولید تجهیزات آشپزخانه را بخشی از صنعت مواد غذایی می‌دانند؛ اما ما آن را به یک بخش جداگانه تفکیک می‌کنیم. منظور از صنعت مواد غذایی، تولید انواع مواد غذایی از جمله سوسیس و کالباس و امثال آن است. در این صنایع حساسیت بیشتری به ورق استیل وجود دارد. به همین خاطر بیشتر از استیل‌های باکیفیت و مقاوم استفاده می‌کنند.

صنعت تولید کاغذ

اگر تولید کاغذ را از نزدیک دیده باشید، حتماً می‌دانید که خمیر کاغذ تبدیل به ورق‌های کاغذ می‌شود. پس باید از آلیاژی ضدزنگ برای تماس با خمیر خیس کاغذ استفاده کنند. پس در صنعت تولید کاغذ نیز از ورق استیل استفاده می‌شود.

صنعت مواد شیمیایی و پتروشیمی

یکی از خواص مهم ورق استیل، خاصیت ضدخوردگی است. این یعنی در تماس با بیشتر اسیدها و مواد قلیایی، واکنش نشان نمی‌دهد. از‌این‌رو در تمامی صنایع پتروشیمی، شیمیایی و صنایع وابسته به آن، از ورق استیل برای ساخت تجهیزات استفاده می‌کنند. انتخاب نوع استیل در این صنایع نیز اهمیت بسیاری دارد.

صنایع دارویی

صنایع دارویی مستقیم با جان انسان‌ها در ارتباط هستند. پس کوچک‌ترین فعل و انفعال شیمیایی در این صنعت می‌تواند به جان انسان‌ها ختم شود. از‌این‌رو در صنایع دارویی از انواع ورق استیل استفاده می‌کنند که به‌هیچ‌وجه با مواد شیمیایی و دارویی واکنش از خود نشان دهد. در این صنایع همیشه از بهترین و گران‌ترین نوع استیل باید استفاده کنند.

صنعت معماری

شاید برایتان عجیب باشد؛ اما استیل به دلیل چکش‌خواری و همچنین ضدزنگ بودن در کنار درخشندگی و زیبایی، گزینه مناسبی برای استفاده به‌عنوان بخش تزئینی ساختمان‌ها محسوب می‌شود.

نحوه قیمت‌گذاری ورق استیل به چه شکل است؟

اول از همه نوع استیل را در قیمت‌گذاری مدنظر قرار می‌دهند. همان طور که می‌توانید تصور کنید، برای صنایع مختلف بر اساس نوع موادی که با استیل در ارتباط هستند و حساسیتی که محصول نهایی دارد، از ورق‌های مختلف استیل استفاده می‌کنند. در این میان می‌توان به ورق استیل 304 ، 316 یا 410 اشاره کرد. ورق 410 ابتدایی‌ترین و ارزان‌ترین نوع ورق استیل است و ورق 316 گران‌ترین نوع آن به حساب می‌آید. در صنایع حساس همانند پتروشیمی یا تولید دارو، فقط از 316 استفاده می‌کنند. از طرف دیگر همان طور که تصور می‌کنید، در خرید آنلاین استیل متوجه می‌شوید که قیمت ورق استیل به‌صورت مستقیم به ضخامت آن نیز بستگی دارد همان طور که می‌توانید تصور کنید، هرچه ضخامت ورق استیل بیشتر باشد، قیمت آن نیز بیشتر خواهد بود.

خب دوستان عزیز متوجه شدیم که ورق استیل انواع مختلفی دارد. بر اساس نوع، از ان در صنایع مختلفی از جمله لوازم آشپزخانه، تولید مواد غذایی، داروسازی، پتروشیمی، تولید کاغذ و معماری استفاده می‌کنند. این ورق بر اساس نوع استیل و همچنین بر اساس ضخامت ورق استیل، قیمت‌گذاری می‌شود.