بین دلار کاغذی و تتر کدام را باید انتخاب کنیم؟
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

 

 

بین دلار کاغذی و تتر کدام را باید انتخاب کنیم؟

در دنیای پیشرفته کنونی که بازار بزرگ ارزهای دیجیتال مورد توجه جهانیان قرار گرفته است، زمانی که بحث سرمایه‌گذاری بین تتر و دلار کاغذی می‌شود، افراد دچار سردرگمی می‌شوند. البته برخی از فعالان در حوزه ارزهای دیجیتال Tether را جایگزین دلار کاغذی در آینده‌ای نه چندان دور می‌دانند. بسیاری از افراد که با رفتارهای مالی در بازار ارزهای دیجیتال آشنایی ندارند، همواره بر این باورند که این ارزها به دلیل نداشتن قیمت ثابت غیر قابل اعتماد هستند. در حالی که برخی از این رمز ارزها یعنی تتر به دلیل اینکه دارای پشتوانه بسیار قدرتمند خود یعنی دلار آمریکا تحت هر شرایطی قیمت ثابتی دارد.

اما با وجود این تعاریف باز هم افراد در انتخاب دلار کاغذی یا Tether دچار شک و تردید می‌شود، البته دلار کاغذی و این ارز قدرتمند هر کدام ویژگی‌ها و مزیت‌های خاص خود را دارند. در ادامه این مطلب در رابطه با موضوع انتخاب دلار یا Tether برای سرمایه‌گذاری توضیحات کاملی را ارائه می‌دهیم.

ارز دیجیتال تتر چیست؟

پیش از اینکه در رابطه با مناسب بودن تتر یا دلار کاغذی برای سرمایه‌گذاری صحبت کنیم، ابتدا لازم است دیدگاهی کلی و در عین حال مفید از این ارز دیجیتال معروف و محبوب داشته باشید. این ارز دیجیتال با نام اختصاری USDT شناخته شده و از جمله معروف‌ترین استیبل‌ کوین‌ها در بازار جهانی کریپتوکارنسی‌هاست. استیبل کوین‌ها همان ارزهایی هستند که تحت هر شرایطی رفتار ثابت مالی خود را حفظ می‌کنند، قیمت تتر نیز به تبعیت از این سیستم همواره در شرایط مختلف ثابت است.

همان طور که در مقاله "مقایسه مزیت های تتر در مقابل دلار کاغذی" گفته شد، ارز Tether به وسیله یک دلار آمریکا پشتیبانی می‌شود، به بیانی روشن‌تر قیمت هر واحد Tether یک دلار است؛ اما این ارز با دلار کاغذی تفاوت‌های بسیاری دارد و به همین جهت باعث بروز شک و تردید در سرمایه‌گذاران به هنگام انتخاب دلار کاغذی یا این ارز می‌شود. در حال حاضر با توجه به نوسانات شدید قیمتی در بازار ارزهای دیجیتال این استیبل کوین نقش موثری در کاهش میزان ضرر کاربران ایفا می‌کند. از ماه May سال 2022 این ارز دیجیتال به عنوان سومین رمز ارز بزرگ با ارزش کل در بازار حدود 83 میلیارد دلار توسط سرمایه‌گذاران شناخته شده است.

 

برای سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت تتر بهتر است یا دلار کاغذی؟

با رشد و توسعه علم و تکنولوژی ارزها نیز شکل و فرم جدیدی به خود گرفته‌اند، در حقیقت تتر را می‌توان نسخه ارتقا یافته و بهبود یافته دلار کاغذی دانست. امنیت یکی از مهم‌ترین مباحث در فرایند مهم سرمایه‌گذاری است، دلار کاغذی در مقایسه با Tether امنیت بسیار کمتری دارد. این موضوع به تنهایی باعث می‌شود تا بسیاری از سرمایه‌گذاران به USDT نیز روی بیاورند.

در حقیقت سرمایه‌گذاری روی دلار کاغذی بسیار ریسک‌پذیر و خطرناک است، در حالی که سرمایه‌گذاری روی Tether هیچگونه خطر و تهدیدی برای سرمایه‌گذار ندارد. البته باید به این نکته هم اشاره کنیم که به دلیل وجود صف‌های طولانی در مقابل صرافی‌ها برای خرید دلار، همواره برخی محدودیت‌ها نیز در سرمایه‌گذاری روی دلار وجود دارد.

تتر بهترین گزینه انتخابی برای سرمایه‌گذاری پرسود و بی‌خطر

آن دسته از افرادی که تتر را برای سرمایه‌گذاری انتخاب می‌کنند، تنها با انجام چندین کلیک ساده در عرض چند ثانیه می‌توانند به مقدار دلخواه خود از صرافی مورد نظر این ارز را معامله کنند.

به زبانی ساده‌تر شما با خرید تتر از صرافی‌های معتبر می‌توانید در بستری امن و بی‌خطر این ارز را در کیف پول خود نگه دارید یا آن را به فروش برسانید. همان طور که در مطالب بالا گفته شد خرید دلار کاغذی محدودیت‌ها و مشکلات بسیاری برای سرمایه‌گذاران به دنبال دارد. برای نمونه میزان کارمزد دریافتی در خرید و فروش دلار کاغذی نسبت به خرید usdt و فروش آن بسیار بیشتر است. افزون بر این موارد بر خلاف Tether در دلار کاغذی امکان تقلب و تبادل اسکناس‌های جعلی نیز وجود دارد.

 

سود بیشتر با خرید usdt

یکی از بزرگ‌ترین معایب خرید دلار کاغذی و سرمایه‌گذاری این است که بانک مرکزی ایران نیز با به‌کارگیری برخی سیاست‌ها قصد دارد تا قیمت آن را سرکوب کند. در حالی که قیمت usdt نیز دقیقا به صورت مستقیم و به وسیله قانون عرضه و تقاضای واقعی تعیین می‌شود. افزون بر این موارد بنا بر پایین بودن ارزش پول ملی ایران خرید دلار کاغذی تحت هیچ شرایطی برای سرمایه‌گذاران پرسود نخواهد بود. در حالی که خرید تتر با این اوصاف بهترین گزینه برای تجربه سرمایه‌گذاری امن و پرسود است.

در واقع قیمت تتر (هر واحد tether) بیشتر از قیمت هر دلار کاغذی آمریکا در بازار فعلی ایران است، علت اصلی وجود این تفاوت قیمت در اصل هزینه‌های تامین تتر از سوی صرافی‌های مجاز برای سرمایه‌گذاری است. همان طور که در مطالب بالا گفته شد، به دلیل پایین بودن کارمزد دریافتی از صرافی‌ها به ازای تبادل tether همواره این ارز برای سرمایه‌گذاری به‌صرفه‌تر و پرسودتر است.

 

انتخاب بهترین، امن‌ترین شبکه و صرافی برای خرید و فروش تتر

حال که مزیت‌ها و دلایل برتری Tether نسبت به دلار در زمینه سرمایه‌گذاری آشنا شدید، برای تبادل این ارز دیجیتال باید بستری ایمن و معتبر را انتخاب کنید. در واقع کیف پولی که برای هودل و خرید و فروش این ارز انتخاب می‌کنید، باید تمامی امکانات لازم برای انجام تبادل را داشته و از فاکتورهای مهم امنیتی نیز برخوردار باشد.

البته افزون بر انتخاب نوع ولت، باید صرافی را برای خرید و فروش Tether انتخاب کنید که توسط ارگان‌های رسمی نیز تایید شده باشد. صرافی‌های معتبری چون صرافی والکس از شبکه ERC20 پشتیبانی می‌کند و تمامی امکانات مورد نیاز و همچنین ایمنی مورد نیاز برای خرید و فروش امن این نوع ارز دیجیتال را دارد.

سخن پایانی

دلار کاغذی بخریم یا تتر؟ این سوال یکی از متداول‌ترین سوالات سرمایه‌گذاران به خصوص سرمایه‌گذاران ایرانی است. با توجه به اینکه کارمزد تراکنش مربوط به خرید و فروش دلار کاغذی در مقایسه با خرید usdt و فروش آن بسیار بیشتر است، خرید نسخه دیجیتال دلار یعنی Tether به شدت پیشنهاد می‌شود. از طرفی این نوع استیبل کوین بنا بر ثبات قیمتی خود بهترین انتخاب برای تجربه سرمایه‌گذاری بلندمدت و در عین حال پرسود است.

قیمت usdt به صورت مستقیم توسط قانون عرضه و تقاضا تعیین می‌شود، در حالی که قیمت دلار کاغذی همواره به نوع سیاست‌گذاری‌های مالی کشور ایران بستگی دارد و به همین دلیل سرمایه‌گذاری روی آن در ایران به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

منبع : 

https://kriptomat.io/cryptocurrencies/tether/what-is-tether/