یکی از عمل های رایجی که در مفصل زانو انجام می شود مربوط جراجی تعویض مفصل زانو می باشد، اما همواره سوالات بسیاری در خصوص این جراحی وجود دارد. یکی از پرتکرار ترین سوالات مربوط به چگونگی بالا رفتن از پله بعد از عمل تعویض مفصل زانو می باشد.

بالا رفتن از پله بعد از عمل تعویض مفصل زانو
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

 

در این مطلب قصد داریم تا به شما توضیح دهیم چه نکاتی را پس از این جراحی باید رعایت کنید و چه مدت پس از عمل کارهای مختلف اعم از بالا رفتن از پله را می توان انجام داد. بنابراین اگر شما یا یکی از نزدیکانتان این جراحی را انجام داده اید و سوالاتی در خصوص آن دارید توصیه می کنیم حتما تا انتها این مطلب همراه ما باشید.

تاثیر جراحی تعویض مفصل زانو

اگرچه جراحی تعویض مفصل زانو مانع از بالا رفتن از پله ها نمی شود، اما مهم است که توجه داشته باشید که جراحی سهولت مرتبط با عملکرد طبیعی زانو را باز نمی گرداند. طبق تجربیات ما، افرادی که تحت عمل تعویض مفصل زانو قرار می‌گیرند، حتی یک سال پس از جراحی، محدودیت‌هایی در سطح فعالیت و توانایی‌های فیزیکی داشتند.

بالا رفتن از پله در مردان و زنان به ترتیب 51% و 43% کندتر از توانایی آنها در بالا رفتن از پله قبل از عمل جراحی بود. به همین ترتیب، مردانی که تعویض کامل زانو داشتند، 37 تا 39 درصد ضعیف ‌تر بودند و در مقایسه با افراد بدون تعویض زانو، 36 تا 37 درصد کمتر با زانوهای خود کار کردند.

زنان با تعویض کامل زانو حدود 28 درصد کاهش قدرت عضلانی بازکننده زانو داشتند و 24 درصد کار کمتری انجام دادند. یک برنامه توانبخشی ورزشی موثر برای بازیابی قدرت عضلانی پس از تعویض زانو بسیار مهم است. بنابراین اگر شما به دنبال این هستید تا در یک بازه زمانی کوتاه تر قدرت و توانایی خود را برای انجام فعالیت های خود بازیابی کنید مهم است که جلسات فیزیوتراپی را حتما دنبال کنید.

آیا می توانم بعد از تعویض زانو از پله ها بالا بروم؟

2

آیا اخیراً تعویض زانو انجام داده اید و به این فکر می کنید که آیا می توانید از پله ها بالا بروید؟ بالا رفتن از پله ها وظیفه ای است که در مقایسه با راه رفتن و بلند شدن از روی صندلی، نیروی بیشتری را به زانو وارد می کند. در واقع، بالا رفتن از پله ها نیرویی سه برابر بیشتر از وزن بدن شما را روی زانو وارد می کند. همه اینها ممکن است ترسناک به نظر برسد، بنابراین سؤال این است که آیا پس از تعویض زانو باید از پله ها بالا بروید؟

خوشبختانه، مطالعات نشان داده‌اند که می ‌توانید در کنار بسیاری از فعالیت ‌های سخت‌تر دیگر، حتی پس از تعویض زانو، به بالا رفتن از پله‌ها نیز بپردازید. برای مثال، یک مطالعه تحقیقاتی نشان داد که بیش از 95 درصد از افراد هیچ محدودیتی برای بالا رفتن از پله پس از تعویض زانو نداشتند.

این همچنین شامل سایر فعالیت های کم تاثیر مانند پیاده روی، دوچرخه سواری، شنا و گلف می شود. به همین ترتیب، پس از تعویض زانو، اکثر افراد از توانایی های حرکتی خود راضی هستند. البته اگر شما این عمل را نزد فوق تخصص جراح زانو انجام دهید می توانید اطمینان داشته باشید روند جراحی به خوبی طی خواهد داشت.

نکات مراقبتی بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

3

نکته 1: پیاده روی کنید

پیاده روی بعد از جراحی مفید است، اما به خودتان فشار زیادی وارد نکنید. در ابتدا حداقل 2 تا 3 بار در روز پیاده روی کنید. فقط مطمئن شوید که از یک وسیله کمکی مانند عصا یا واکر استفاده می کنید.

حداقل به مدت شش هفته، باید با آن راه بروید. هنگامی که بدن شما احساس راحتی کرد، می توانید استفاده از عصا را متوقف کنید. اما، مطمئن شوید که برای نتایج بهتر در یک زمان قدم های کوچک بردارید.

علاوه بر این، برای بالا رفتن از پله ها، از یک پا در یک زمان استفاده کنید، شما باید رویکرد زیر را دنبال کنید:

  • بالا رفتن از پله با پای خوب
  • پایین آمدن با پای عمل شده

با گذشت زمان، از پله ها به طور متناوب در هر پله یک پا بالا بروید و برای افزایش استحکام، روی نرده نگه دارید.

نکته 2: حرکت بدن را درست نگه دارید

شما باید مراقب حرکت زانو باشید زیرا تشکیل بافت اسکار بسیار رایج است، زانوی شما باید در یک بازه زمانی مشخص به حرکت بازگردد. در غیر این صورت، می تواند سفت شود. بنابراین، به صاف کردن و خم کردن زانوها نهایت اهمیت را بدهید و توصیه های لازم توسط پزشک را دنبال کنید.

نکته 3: مدیریت درد ضروری است

برای بهبودی عادی و بدون درد، پزشک داروهای مسکن را پیشنهاد می کند. بنابراین، مطمئن شوید که آنها را به موقع مصرف کنید و هرگز سعی نکنید خود درمانی کنید زیرا می تواند منجر به عوارض جانبی مضری شود که دوره بهبودی را متوقف می کند. اگر به نظر می رسد درد کاهش نمی یابد، با یک متخصص پزشکی مشورت کنید.

نکته 4: مراقبت از تورم

پس از تعویض مفصل زانو، معمولاً درد وجود دارد. برای کاهش آن باید:

  • یک کیسه یخ را حدود 3 تا 4 بار در روز برای ماه اول استفاده کنید و سپس به آرامی آن را پایین بیاورید.
  • جلسات فیزیوتراپی را از دست ندهید
  • طبق گفته پزشک از جوراب های فشاری استفاده کنید.

اگر به نظر می رسد که تورم کاهش نمی یابد، باید فوراً با پزشک متخصص ارتوپدی مشورت کنید.

نکته 5: ورزش بعد از تعویض مفصل زانو

انجام ورزش بعد از جراحی تعویض مفصل زانو ضروری است. فقط مطمئن شوید که آن را آهسته انجام دهید و حداقل پنج ست 10 تایی در روز انجام دهید. همچنین بهتر است ورزش های خود را زیر نظر متخصص ارتوپدی انجام دهید.

دیگر سوالات متداول:

چه زمانی می توانم دوش بگیرم؟

طی جراحی برای بستن محل برش شما از دوخت قابل حل و چسب پوست استفاده می شود تا بتوانید روز بعد از جراحی دوش بگیرید. اما قبل از دوش گرفتن باید بانداژ را بردارید، اما پانسمان شفاف را دست نخورده بگذارید. این پانسمان معمولا ضد آب است و می‌توان آن را به مدت 7 روز استفاده کرد، دقت کنید که تا 3 هفته بعد از انجام جراحی زیر آب فرو نروید.

آیا باید از جوراب فشرده سازی استفاده کنم؟

بله، وجود تورم در محل جراحی و زیر آن تا چند هفته پس از جراحی طبیعی است. در واقع، زانو اغلب 1 تا 2 هفته بعد از عمل متورم می‌شود، زیرا بیشتر راه می‌روید و مایع زیر ناحیه جراحی به دلیل جاذبه زمین جمع می‌شود. برای خنثی کردن این حالت، هنگام خواب، پا را بالای قلب خود قرار دهید و صبح که تورم به کمترین حد خود رسید، جوراب فشاری را بپوشید.

چرا زانوی عمل شده من نسبت به زانوی دیگرم گرمتر است؟

گرما نشانه التهاب است که پس از جراحی معمول است. بدن شما با آوردن جریان خون به ناحیه دارای سلول های شفابخش بهبود می یابد، چندین ماه طول می کشد تا این فرآیند کامل شود و تا آن زمان، تورم و گرما در اطراف زانوی عمل شده وجود خواهد داشت.

چه زمانی می توانم رانندگی کنم؟

تا زمانی که به طور منظم داروهای مسکن مصرف می کنید، نباید رانندگی کنید. برای اکثر بیماران، این بازه حدود 3 هفته پس از درمان است. همچنین باید بتوانید زانو را در وضعیتی خم کنید تا بتوانید راحت بنشینید. برای تعویض زانوی راست، باید بتوانید آن را به حالتی خم کنید که روی پدال های گاز و ترمز کار کند، بنابراین ممکن است این کار بیشتر طول بکشد. با این حال، می توانید قبل از آن به عنوان مسافر سوار ماشین شوید.

در داخل زانو احساس "کلیک" می کنم، آیا این طبیعی است؟

کلیک در نتیجه تماس قطعات مصنوعی با یکدیگر است. این احساس در ابتدا می تواند عصبی باشد، اما در کل برای مدتی کاملا طبیعی است.

یک نقطه بی حسی در کنار زانو من، در کنار برش وجود دارد، آیا طبیعی است؟

بله، در قسمت بیرونی زانو، در کنار برش، تکه‌ ای از پوست وجود دارد که حس لمس را کاهش می ‌دهد. این معمولاً با بهبودی کوچکتر و کوچکتر می شود، اما احتمالاً همیشه یک لکه بی حس در اطراف زانو وجود خواهد داشت.

آیا می توانم در باشگاه ورزش کنم؟

می‌توانید به باشگاه بروید و تمرینات بالاتنه را از سر بگیرید، تا زمانی که زانو در حالت بدون بار قرار دارد (هنگام استفاده از وزنه باید نشسته باشید، نه ایستاده).

چه زمانی می توانم به سر کار برگردم؟

این موضوع وابسته به شغل شما می باشد. مرخصی بیشتر در ابتدای بهبودی هرگز اشتباه نیست، زیرا به شما زمان می دهد تا روی زانوی خود تمرکز کنید. توصیه می‌کنم حداقل 6-8 هفته برای یک پا و 8-10 هفته برای هر دو پا استراحت کنید. به خاطر داشته باشید که ممکن است همچنان از عصا استفاده کنید و رفت و آمد با آن دشوار باشد.

چه زمانی می توانم به دندانپزشک مراجعه کنم؟

لطفا تا 3 ماه پس از جراحی صبر کنید، زیرا زانو هنوز در حال بهبود است و جریان خون در این ناحیه افزایش یافته است.

آیا می توانم سفر کنم؟

اگر با ماشین شخصی سفر می کنید، حتماً استراحت های مکرر داشته باشید تا در هنگام بلند شدن احساس سفتی نکنید. در هواپیما، جوراب ‌های فشاری بپوشید (اگر تا 6 هفته بعد از آن پرواز کنید)، و در طول پرواز چند پیاده‌ روی کنید.

در کل پس جراحی مهم است که شما نکات مراقبتی را به خوبی رعایت کنید تا بتوانید بهبودی سریع تری داشته باشید.

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم تا شما با جزئیات مربوط به پس از عمل جراحی تعویض مفصل زانو آشنا کنیم. امیدواریم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد و توانسته باشیم سوالات شما در این خصوص را به خوبی پاسخ دهیم.