وزیر خارجه پاکستان، به تازگی طی تغییر موضع احتمالی دولت پاکستان، اعلام کرده است این کشور، به شرط آنکه هند رهبران کشمیر را آزاد کند و به او اجازه ملاقات با آن‌ها را بدهد، آماده گفت‌وگو است. در همین حال، هند بر موضع خود مبنی بر گفت‌وگو تنها در فضای دور از ترور و خشونت، تاکید کرده است.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

طبق نقل قولی از شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان، این کشور هیچ‌گاه به درخواست گفت‌وگو با هند پاسخ منفی نداده است؛ با این حال، وزیر خارجه گفته است که "ایجاد زمینه گفت‌وگو توسط هند، برایمان مشهود نیست". طبق اعلام منابع، برخی از شرایطی که قریشی برای گفت‌وگو با هند در مصاحبه‌اش با بی بی سی بر شمرده است، لغو محدودیت‌ها در کشمیر، آزاد کردن رهبران محبوس کشمیری و دادن اجازه به وی برای ملاقات با آن‌ رهبران بوده است.

پیش‌تر، عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان، در مصاحبه‌ با نشریه نیویورک تایمز ذکر کرده بود که گفت‌وگو، تنها زمانی امکان‌پذیر است "که هند، از اقدامش مبنی بر 'الحاق غیر قانونی کشمیر' عقب‌نشینی کند، کنترل بر رفت‌وآمدها [در کشمیر] را خاتمه دهد و نیروهایش را به پادگان‌ها باز گرداند".

در حالی که عمران خان و دیگر رهبران پاکستان تهدید کرده‌اند که وضعیت در کشمیر می‌تواند منجر به جنگ شود، قریشی گفته است که جنگ، گزینه برخورد با مسئله کشمیر نبوده است.

تاکید قریشی بر گفت‌وگو، در حالی صورت گرفته که هند، مکررا تاکید داشته که مذاکره در صورتی امکان‌پذیر است که پاکستان، درخصوص تروریسم مرزی اقدامی برگشت‌ناپذیر و قابل تصدیق اتخاذ کند.

اس جاییشانکار، وزیر امور خارجه هند، روز جمعه گفت که هند قصد دارد تا بر سر مسائل برجسته‌ای به طور دوجانبه با پاکستان و به دور از فضای خشونت و ترور مذاکره کند. این اظهارات او، پس از دیدار با کریستوس استایلیانیدز، کمیساریای اتحادیه اروپا در بروکسل صورت گرفته است. این مسئول اتحادیه اروپا، بر موضوع از سرگیری مذاکرات هند و پاکستان تاکیده کرده بود.

 

آیا این خبر مفید بود؟

برای درج آگهی و رپرتاژ با شماره 09036344509 تماس حاصل فرمایید .