رئیس جدید کمیسیون اروپا با بیان اینکه در دوران جدید قدرت نرم به تنهایی کافی نیست، گفت، اتحادیه اروپا باید برای پیش برد اهداف خود، سخن گفتن به زبان قدرت را نیز فرابگیرد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

«اورسولا فون در لاین» بر لزوم تقویت قدرت سخت اتحادیه اروپا در کنار قدرت نرم در سیاست خارجی و امنیتی تاکید کرد.
به گزارش اشپیگل، وی که در همایشی با موضوع «دولت اتحادیه اروپا» در بنیاد «کنراد آدناور» در برلین سخنرانی می کرد، گفت: اروپا باید زبان قدرت را بیاموزد.
فون در لاین افزود: این بدان معنی است که باید عضلات خود را تقویت کنیم، تا جایی که نیازی به تکیه به دیگران به عنوان نمونه در سیاست امنیتی نداشته باشیم.
به گفته رئیس جدید کمیسیون اروپا، از سوی دیگر اتحادیه اروپا باید بتواند از قدرت موجود نیز به نحوی هدفمند استفاده و منافع خود را پیگیری کند.
فون در لاین به عنوان نمونه مناسبات تجاری اروپا با چین را مثال زد و گفت: بروکسل با قدرت نمایی خود می تواند مناسبات را به نفع خود تغییر دهد.
وی با بیان اینکه اروپایی ها باید به قدرت های خود باور داشته باشند، تاکید کرد: اروپا امروز جذابتر از چیزی است که ما گمان می کنیم یا در موردش سخن می گوییم. ما چیزهایی داریم که ارزشمند است. حاکمیت قانون، آزادی، دموکراسی و رفاه، چیزهایی که جوانان در چین و روسیه نمی یابند.

فون در لاین در حالی به عنوان رئیس جدید کمیسیون اروپا انتخاب شده که به دلیل مخالفت ها با نامزدهای معرفی شده از سوی او برای عضویت در این کمیسیون، آغاز به کارش در این سمت با تاخیر مواجه شده است.
اواسط مهر ماه «دیوید ساسولی» رئیس پارلمان اروپا ضمن اشاره به برخی مخالفت ها با نامزدهای معرفی شده برای کمیسیون اروپا، از احتمال آغاز به کار این کمیسیون از ابتدای دسامبر (دهم آذر) سخن گفته بود.
نامزدهای معرفی شده از سوی رئیس کمیسیون اروپا در حالی با مخالفت پارلمان اروپا مواجه شده اند که وی نیز در رای گیری برای احراز این پست در اواسط ماه جولای (اواخر تیر ماه) اکثریت ضعیف آرا را به دست آورده بود.
در حالیکه رای گیری اصلی در مورد کمیسیون اروپا قرار بود ۲۳ اکتبر (اول آبان) انجام گیرد اما این اقدام با تصمیم ساسولی (رئیس پارلمان) و روسای فراکسیون های مختلف، موضوع نشست امروز پارلمان اروپا شد.
هنوز تاریخ مشخصی برای نشست بررسی صلاحیت نامزدهای جدیدی که باید از سوی فون در لاین معرفی شوند، اعلام نشده است.