پس از استعفای «زهرا واگن‌کنشت- Sahra Wagenknecht» بانوی ایرانی‌الاصل از ریاست حزب چپ‌های آلمان، «امیره محمدعلی» زن مصری‌الاصل بعنوان جانشین او، به رهبری فراکسیون این حزب در مجلس آلمان انتخاب شد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

 «امیره محمدعلی» برای نخستین بار است که برای رهبری این فراکسیون در مجلس شرکت کرده است. او در کنار «دیتمار بارش» که بار دیگر به عنوان عضو رهبری فراکسیون انتخاب شد، سکاندار حزب هستند.

محمدعلی در مبارزه انتخاباتی درون فراکسیون حزب چپ‌ها با کسب ۵۲ رأی به ۴۲ درصد آراء دست یافت و بر نامزد دیگر این حزب «کارن لی» پیروز شد.
این زن مصری‌الاصل در سال ۱۹۸۰ در هامبورگ به دنیا آمد. پدرش اهل مصر و مادرش آلمانی است. محمدعلی تحصیلات خود را در رشته حقوق در هامبورگ، هایدلبرگ و رم انجام داد و اکنون به عنوان وکیل دادگستری در «اولدنبورگ» زندگی می‌کند.
او از سال ۲۰۱۷ نماینده مجلس فدرال آلمان «بوندس‌تاگ» است. او همانند سلف خود، «زارا واگن‌کنشت» از جناح چپ حزب چپ‌ها و معتمدان نزدیک به «کاتیا کیپینگ» از رئیسان حزب به شمار می‌رود.

واگن‌کنشت نیز که دیروز(سه‌شنبه) از سمت خود به عنوان رئیس فراکسیون چپ‌ها در پارلمان کناره‌گیری کرد، در یک خانواده چندفرهنگی به دنیا آمده و پدر او ایرانی و مادرش آلمانی است.
براساس این گزارش، محمدعلی در درخواستش برای شرکت در رهبری فراکسیون چپ‌ها در مجلس نمایندگان آلمان گفته بود، وظیفه اصلی خود را برقراری وحدت دوباره میان اعضای فراکسیون می‌داند.
در دوران ریاست واگن‌کنشت بر فراکسیون، بحث‌های درون‌حزبی اوج گرفته و اختلاف‌نظرها بیش از پیش بر فعالیت حزب تاثیر گذاشته بود.

 

آیا این خبر مفید بود؟