اولین سالگرد اعتراضات «جلیقه‌زردها» در فرانسه با حمله معترضان به بانک‌ها و فروشگاهها و استفاده نیروهای امنیتی از گاز اشک‌آور به خشونت کشیده شد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

 اعتراضات «جلیقه‌ زردها» علیه سیاست‌های دولت فرانسه در اولین سالگرد خود به خشونت کشیده شد.

روزنامه انگلیسی «دیلی میل» در این خصوص گزارش کرد، در حالیکه هزاران نفر در اولین سالگرد از جنبش «جلیقه‌ زردها» علیه سیاست‌های دولت فرانسه تظاهرات برپا کردند، گروهی در مرکز پاریس به سمت بانک‌ها و فروشگاهها حمله‌ور شدند و نیروهای امنیتی فرانسه نیز به سمت معترضان با گاز اشک‌آور حمله کردند.

یکی از مراکزی که مورد حمله معترضان قرار گرفت، بانک انگلیسی«اچ اس بی سی» بود و معترضان با استفاده از چوب، شیشه‌های بانک را در هم شکستند و درب‌های بانک را باز کردند و این بانک را به آتش کشیدند و مانع ورود نیروهای امداد به داخل بانک شدند.

یک مرکز خرید نیز مورد حمله معترضانی قرار گرفت که خواستار استعفای «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه بودند و معترضان به سمت خودروها حمله کردند و آنها را در میانه خیابان وارونه می‌کردند.

برخی از نیروهای امنیتی، اوضاع را بسیار پرتنش توصیف کردند و استفاده از سلاح «فلش بال» را تأیید کردند. (فلش بال چیزی شبیه به یک نارنجک انداز کوچک است که به جای گلوله های جنگی، نمونه های پلاستیکی بزرگی را پرتاب می‌کند و آسیب‌های جدی را در صورت برخورد وارد می‌کند).

بر اساس این گزارش، 54 نفر در اعتراضات روز شنبه جلیقه‌ زردها در فرانسه بازداشت شدند و نیروهای امنیتی پلیس مدعی شدند که برخی از بازداشت‌شدگان، از اعضای جنبش آنارشیست‌های «بلک بلاک‌» ها بودند که به اعتراضات پیوسته بودند.

طبق این گزارش، درگیری‌هایی میان معترضان و نیروهای امنیتی در یکی از ایستگاههای مترو فرانسه صورت گرفت و پلیس نیز از گاز اشک‌آور استفاده کرد.

تظاهرات معترضان موسوم به جلیقه زردها در روز ۱۷ نوامبر سال ۲۰۱۸ (۲۶ آبان‌ماه ۱۳۹۷) و در اعتراض به مسائل اقتصادی در فرانسه آغاز شد. این تظاهرات در ابتدا به افزایش مالیات بر سوخت بود اما دامنه آن به مرور گسترش یافت و به جنبشی تمام‌عیار علیه سیاست‌های «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه تبدیل شد.

این در حالی است که با وجود تعلیق افزایش مالیات‌ها و اعلام  افزایش حداقل دستمزدها، تظاهرات‌های اعتراضی در سراسر فرانسه در هفته‌های گذشته ادامه داشته است.

جلیقه زردها یکی از مؤثرترین گروههای اعتراضی در تاریخ فرانسه محسوب می‌شوند که در سراسر این کشور، به صورت دهها هزارنفری تظاهرات‌های اعتراضی برگزار می‌کنند.

بر اساس این گزارش، تداوم اعتراضات جلیقه‌ زردها موجب تحمیل خسارات چند میلیون پوندی به مکان‌های گردشگری از جمله «طاق پیروزی» پاریس شده است.

از طرف دیگر، «شانز الیزه» نیز صحنه اعتراضات گسترده‌ای بوده است و کافه‌ها، رستوران‌ها و فروشگاههای این منطقه مورد حمله و غارت قرار گرفته است.

آمار و ارقام رسمی نشان می‌دهد که حدود دو هزار و 500 معترض در حین اعتراضات جلیقه‌زردها که هر شنبه یکسال گذشته برگزار شده است، زخمی شدند.

از میان زخمی‌شدگان، 24 نفر از معترضان یکی از چشمان خود را از دست دادند و پنج نفر نیز در نتیجه استفاده نیروهای امنیتی از خشونت، یکی از دستان خود را از دست دادند.

طبق این گزارش، دو افسر پلیس نیز به واسطه استفاده از خشونت علیه معترضان قرار است محاکمه شوند. آمار و ارقام همچنین نشان می‌دهد که یکهزار و 800 نفر از افسران پلیس نیز در درگیری با معترضان زخمی شدند.

آیا این خبر مفید بود؟