رهبر اتحاد جماهیر شوروی سابق گفت: آمریکا باید از سرنوشت شوروی در افغانستان درس گرفته و هر چه زودتر نیروهای خود را از افغانستان خارج کند.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

درست یک روز پس از اینکه سی ان ان با گورباچف در مسکو به گفتگو نشست، ترامپ یک دیدار غافلگیرکننده از نیروهای ایالات متحده در افغانستان داشت و در آنجا اعلام کرد که مذاکرات صلح با طالبان دوباره آغاز شده است.

ایالات متحده، مانند اتحاد جماهیر شوروی در سه دهه پیش در تلاش برای خروج از افغانستان و حصول اطمینان از اینکه دولت مرکزی در کابل سقوط نمی‌کند، تلاش دارد از افغانستان خارج شود.

به نوشته وب سایت (menafn)در سال ۱۹۸۹، ایالات متحده و شوروی در دو سوی جنگ موضع گرفتند و واشنگتن از مبارزان مجاهدین در تلاش برای سرنگونی دولت رئیس جمهور افغانستان، محمد نجیب الله توسط شوروی حمایت می‌شد. اما بیش از دو سال بعد اتحاد جماهیر شوروی فروپاشید، کمک به دولت کابل از بین رفت و دولت نجیب الله سقوط کرد!

گورباچف در پاسخ به این سوال که چه درس‌های می‌توان از خروج نیروهای شوروی از افغانستان گرفت، گفت: آن‌ها باید عقب نشینی کنند! این درس اصلی است! می‌دانید، این مثل آتش است، آتش روشن می‌شود و همه جا را فرا می‌گیرد. و این درگیری‌ها برای همه کشورها خطرناک هستند.

روسیه در پایان دهه ۱۹۸۰ خروج سربازان از افغانستان را آغاز کرد.

این در حالی است که رئیس جمهور آمریکا بارها اعلام کرده است که نظامیان این کشور باید از افغانستان خارج شوند و جنگ در این کشور پایان یابد.

 

آیا این خبر مفید بود؟