وزیر دفاع ترکیه در سخنانی گفت که کشورش قصد درگیر شدن با روسیه در استان ادلب سوریه را ندارد، اما پیشنهادات مربوط به انتقال مراکز دیده‌بانی آنکارا در این منطقه را نخواهد پذیرفت.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به نقل از سایت شبکه روسیا الیوم، به دنبال حملات پنجشنبه جنگنده‌های سو ۲۴ روسیه به شورشیان در استان ادلب، خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه در سخنانی اظهار کرد: ترکیه قصد درگیر شدن با روسیه در منطقه ادلب را ندارد و هدف از حملات پنجشنبه ترکیه، نیروهای دولت سوریه بوده است.

وی افزود: گفت‌وگوی خوبی میان نظامیان روس و ترکیه در ادلب وجود دارد و دو طرف استفاده از حریم هوایی سوریه در این استان را بررسی می‌کنند.

آکار در ادامه ابراز عقیده کرد که اگر روسیه کنار بماند می‌توان بر مشکل ادلب غلبه کند.

این مقام ترکیه‌ای درباره امکان ازسرگیری گشت زنی‌های مشترک آنکارا و مسکو در منطقه کاهش تنش در ادلب نیز عنوان کرد: تمامی این موارد ممکن است که اتفاق بیفتند، اما مسأله مهم اجرای توافقنامه سوچی است.

وی در ادامه گفت: این احتمال وجود دارد که آمریکا سامانه‌های پدافندی پاتریوت را برای استفاده در ادلب به ترکیه بفرستد. مذاکرات میان آنکارا و واشنگتن درباره خرید این سامانه‌ها همچنان ادامه دارد، اما با این وجود آنکارا بدون تردید سامانه‌های اس ـ ۴۰۰ را نیز راه‌اندازی خواهد کرد.

این اظهارات پس از آن مطرح شده است که یک منبع نظامی پنجشنبه به روسیا الیوم گفت: گروه‌های مسلح با حمایت ارتش ترکیه حمله شدیدی را به پایگاه‌های ارتش سوریه در سراقب و النیرب آغاز کردند.

در همین راستا، دیده‌بان حقوق بشر سوریه وابسته به گروه‌های مخالف گزارش داد، نیروهای ترکیه‌ای و شبه‌نظامیان وابسته به آنها حمله خمپاره‌ای گسترده‌ای به شهرک النیرب در حومه ادلب انجام دادند.

به دنبال این حملات، وزارت دفاع روسیه نیز پنج‌شنبه اعلام کرد، جنگنده‌های سو ۲۴ روسیه یک دستگاه تانک، شش خودروی زرهی و پنج خودروی شاسی بلند تمام چرخ در شمال سوریه را منهدم کردند.

 

آیا این خبر مفید بود؟

برای درج آگهی و رپرتاژ با شماره 09036344509 تماس حاصل فرمایید .