گویا همانطور که اصلاح‌طلبان حسن روحانی را رحم اجاره‌ای خود می‌دانستند علاقه‌مندند خود نیز به‌عنوان کاندیداهای اجاره‌ای در جامعه توصیف شوند به طوری که روزنامه هم‌میهن با کنایه به اصولگرایان نوشته است: «به‌جای بازارگرمی‌ها که به دنبالش ناامیدی مردم و از دست رفتن فرصت‌ها به بار می‌آید، بهتر است جریان نگران اصولگرا و دلواپسین جدید به‌ دنبال ایجاد فضا برای جذب حداکثری و ایجاد رقابت سالم باشند.»

کاندیدای اجاره‌ای ایده دیرین اصلاح‌طلبان
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

روزنامه صبح نو در این رابطه نوشته: این رویکرد را می‌توان عملیات رسانه‌ای ایضایی برای اصلاح‌طلبان دانست که برای کاهش فشار و برداشتن نگاه سنگین رسانه‌ها از روی هم‌قطاران رادیکال‌شان انجام می‌شود. جدای از این، مبدع تئوری کاندیدای اجاره‌ای خود اصلاح‌طلبان بودند و مرحوم هاشمی رفسنجانی در انتخابات مجلس پنجم دست به این ابزار سیاسی زد.

یکی از جنجال‌برانگیزترین بحث‌های همیشگی در اردوگاه اصلاح‌طلبان، حضور این جریان با کاندیدای اجاره‌ای است. موضوعی که کارگزاران نشان داده‌اند به آن بی‌میل نیستند و حتی اگر اصلاح‌طلبان همراهی نکنند، شاید با یک کاندیدای غیر اصلاح‌طلب همچون علی لاریجانی پا به عرصه انتخابات بگذارند. این حواشی دقیقا برگردان آن چیزی است که روزنامه هم‌میهن مدعی شده است و کاندیدای اجاره‌ای از همان ابتدای پیدایش سیاسی‌اش در ایران، گزینه روی میز اصلاح‌طلبان بود نه اصولگرایان. 

کسانی که از ابزارهای سینمایی، فرهنگی و تریبون‌های خود با شعار سیاه‌نمایی مطرح شده‌اند و خودشان دلیلی برای ناامیدی‌های اجتماعی هستند، اکنون در بزنگاه انتخاباتی علاوه بر هر تحریم و بازی‌های سیاسی، با میل‌شان برای گرفتن کرسی‌های قدرت هم مشکل دارند و به همین حد بسنده نکرده‌اند و قصد دارند با اجاره‌ای‌خواندن کسانی که به عرصه انتخابات آمده‌اند، رفتارهای غیرمسئولانه خود را توجیه کنند.