سفیر پیشین آمریکا در پرو و استاد علوم سیاسی دانشگاه پنسیلوانیا گفت اطمینان ناپذیر بودن رییس جمهوری آمریکا و تزلزل در مواضع او، عامل شکست هرگونه پیشرفتی برای دیپلماسی میان تهران و واشنگتن بوده است.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

"دنیس جت" روز یکشنبه در گفت‌وگوی اختصاصی با ایرنا درباره خودداری رئیس جمهوری ایران از هرگونه تماس با رییس جمهوری آمریکا پیش از برداشتن تحریم های ضد ایرانی افزود این موضع ایران قابل درک است، زیرا ایرانی‌ها می دانند که ترامپ قابل اعتماد نیست.

مشاور پیشین وزارت خارجه آمریکا تصریح کرد: دو اشکال بنیادین در سیاست خارجی ترامپ وجود دارد؛ پیش بینی ناپذیر بودن و آشفتگی در سیاست گذاری آن.

مانور دیپلماتیک

جت درباره اینکه چرا روحانی و ترامپ در نیویورک تماسی با هم نداشتند، گفت: به نظر می رسد آقای روحانی بر این باور بود که سودی در دیدار و حتی گفت‌وگوی تلفنی با ترامپ وجود ندارد و نتیجه ای هم نخواهد داشت. یکی از سخنگویان ایران گفته است که عکس گرفتن و صحبت تلفنی باید در مرحله بعد باشد.

وی افزود: در مقابل ترامپ می خواهد از این فرصت برای مانور سیاسی و پیروزی سیاست خارجی خود بهره برداری کند. فکر می کنم موضع ایرانی‌ها قابل فهم باشد. آقای ترامپ پیش‌بینی ناشدنی است و نمی توان به وی اعتماد کرد.

این استاد دانشگاه پنسیلوانیا ادامه داد: ترامپ به دنبال یک پیروزی دیپلماتیک بود تا افکار عمومی را از مشکلاتش در داخل و موضوع استیضاح منحرف کند.

ایرنا پرسید اگر ترامپ تا این حد به دنبال گفت‌وگو است، چرا نمی خواهد تحریم ها را برای گام نخست کم کند؟

جت پاسخ داد: ترامپ فکر می‌کند بهترین مذاکره کننده است و نمی‌خواهد پیش از نشستن بر سر میز گفت‌وگو، کمترین امتیازی بدهد. ترامپ نخست می‌خواهد که پیروزی نمادین را داشته باشد و بعد به سمت برداشتن تحریم ها برود.

افزایش خطر جنگ با استیضاح 

استاد علوم سیاسی در دانشگاه دولتی پنسیلوانیا درباره تاثیر استیضاح بر سیاست خارجی آمریکا و رویکرد ترامپ به خاورمیانه گفت: دشوار بتوان گفت چه رخ خواهد داد. من نگرانم که او برای فرار از فشار خارجی، به سمت جنگ برود.

دنیس جت تصریح کرد: ترامپ به طور فزاینده‌ای زیر فشار است. او از سیاست خارجی به عنوان ابزاری برای انتخاب دوباره خودش بهره برداری می کند. این از نوع برخورد وی با اوکراین و چین مشخص است.

وی با اشاره به تاکتیک‌های ترامپ برای فرار از فشار داخلی اظهار کرد: یکی از تاکتیک‌های وی اتهام پراکنی علیه مخالفانش است. او با این کار تلاش می‌کند که حواس‌ها را پرت کرده و کارها را به تاخیر اندازد. او دوباره درباره نرخ پایین بیکاری صحبت کرده و گفته است که باید به این مسایل توجه کرد.

سفیر پیشین آمریکا در پرو ادامه داد: خطر اینجاست که ترامپ به دنبال انحراف افکار عمومی است و برای این کار شاید به سمت جنگ با ایران برود. البته خوشبختانه دیگر بولتون بر سر کار نیست اما خود ترامپ، پیش‌بینی ناپذیر است و نمی توان به وی اطمینان کرد.

جت خاطرنشان کرد: این هم بد است که مذاکره دیپلماتیک میان دو کشور در جریان نیست و این موضوع می‌تواند به سوءتفاهم و برخورد بینجامد.

سیاست خارجی ابزاری علیه رقیبان

سفیر پیشین آمریکا در پرو  در پاسخ به پرسش دیگر ایرنا درباره چرایی درخواست کمک علنی ترامپ از چین برای تحقیق درباره رقیب دموکراتش، "جو بایدن" گفت: او می‌خواهد بگوید این درخواست‌ها از دولت‌های دیگر، روندی عادی است. پس از موضوع اوکراین، ترامپ احتمالا برای عادی سازی مساله تلاش می کند.

جت خاطرنشان کرد: او درباره اوکراین، دست به تهدید و باج گیری غیرقانونی زده است. او می خواسته است از اهرم کمک‌های نظامی برای فشار به اوکراین بهره‌برداری کند. پس از افشای موضوع، تلاش دارد با طرح علنی کمک از چین ثابت کند که این کارها عادی است.

وی تاکید کرد: به باور من، مردم آمریکا به طور فزاینده‌ای به خطرناک بودن موضوع پی برده و نمی‌خواهند چین  و روسیه در امور داخلی کشور مداخله کنند.

ایرنا پرسید، با این حال چرا از چین درخواست کمک کرده است که مورد هجوم تعرفه‌های ترامپ قرار داشته است؟

مشاور پیشین وزارت خارجه آمریکا  پاسخ داد: قاعدتا بحث این بوده که امتیازاتی در زمینه تجاری در برابر دریافت اطلاعات درباره بایدن، داده شود. من فکر می‌کنم همچنین، یکی از فرزندان بایدن با چینی‌ها کار تجاری می کند. ترامپ بر اساس نظریه توطئه، دنبال کشف سر نخ‌هایی درباره تبانی پسر بایدن و چینی‌هاست.

استیضاح قطعی است

این دیپلمات پیشین نزدیک به دموکرات‌ها، سمت و سوی استیضاح رییس جمهوری آمریکا را خوش‌بینانه ارزیابی کرد و گفت: ترامپ قطعا استیضاح خواهد شد. مجلس نمایندگان، مدارک و شواهد لازم را در پایان استیضاح به سنا خواهد داد و در آنجا روند محاکمه به جریان خواهد افتاد.

جت با اشاره به اکثریت جمهوریخواه سنا گفت: در آن مرحله، مشخص خواهد شد که کدام سناتورهای جمهوریخواه بر اصول خود می‌ایستند و در برابر رییس جمهوری هم حزبی قرار خواهند گرفت.

وی در پاسخ به این سوال که آیا در صورت شکست استیضاح، ترامپ قوی تر نخواهد شد؟ اظهار کرد: فکر نمی کنم. مشکل رای دهندگان آمریکایی این است که خیلی درگیر مسایل روزمره خود هستند اما این روند، فساد و ناکارآمدی دولت ترامپ را به آنها یادآوری خواهد کرد.

استاد علوم سیاسی دانشگاه پنسیلوانیا تصریح کرد: این مساله برای ترامپ گران تمام خواهد شد. ترامپ می گوید همه این اتهام‌ها تو خالی است اما در نهایت، ثابت خواهد شد که مسایل زیادی وجود دارد که بر انتخاب دوباره وی تاثیر خواهد داشت.

جت تاکید کرد: تردیدی ندارم که آمریکایی‌ها نمی‌خواهند خارجی‌ها در انتخاب داخلی آنها دوباره دخالت کنند.

 

آیا این خبر مفید بود؟

برای درج آگهی و رپرتاژ با شماره 09036344509 تماس حاصل فرمایید .