سخنگوی قوه قضائیه گفت: در ارتباط با سیل گذشته بررسی‌های جامعی توسط دادستانی‌ها انجام شد و ١۴٠ نفر از مدیران دوره‌های مختلف به هیات‌های تخلفات معرفی شدند و ١٠۵ مدیر دارای پرونده کیفری شدند و در یک بررسی اولیه ٢۴۵ نفر از مدیران ادوار مختلف در بروز حوادث سیل در مضان اتهام قرار گرفتند.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، غلامحسین اسماعیلی در نشست صبح امروز خود با خبرنگاران ضمن تسلیت ایام اربعین و ایام مصیبت اهل بیت (ع) گفت: به همین مناسبت لازم می‌دانم چند تشکر داشته باشم؛ تشکر اول از حضور حماسی و توام با بصیرت زائران اربعین است که با حضورشان تداوم بخش نهضت حسینی و اقتدار امت اسلام و موجب یاس دشمنان شدند. تشکر دوم از دولت و مردم عراق برای میزبانی و برگزاری مراسم اربعین است و تشکر از نیروهای امنیتی و بخصوص حشدالشعبی است. تشکر سوم از موکب‌داران و ستاد اربعین برای خدمت رسانی آنها است.

وی ادامه داد: اولین نکته بعد از مقدمه این است که بگویم یکماه از پاییز را پشت سر گذاشتیم و امیدواریم خداوند پاییز و زمستان را توام با بارش قرار دهد. یادمان نرود در روزهای پایانی سال ٩٧ بارندگی و سیلاب‌ها مشکلاتی را برای مردم ایجاد کرد که برخی ناشی از قصور مدیران بود که اگر وظایف خود را انجام می‌دادند، دچار آسیب نمی‌شدیم. در همان ایام ریاست قوه قضائیه گفتند تبدیل برکت به مصیبت باید آخرین بار باشد و به دلیل قصور مدیران، مردم دچار مشکل نشوند لذا اینک به عنوان اقدام پیشگیرانه یادآوری می‌کنم مسئولان به حوزه‌های خود نگاه ویژه داشته باشند و همچنین در خصوص لایروبی و مسیل‌ها اقدام کنند و وظایف خود را انجام دهند.

وی افزود: اعداد و ارقامی را خدمتتان عرض می‌کنم؛ در ارتباط با سیل گذشته بررسی‌های جامعی توسط دادستانی‌ها انجام شد و ١۴٠ نفر از مدیران دوره‌های مختلف به هیات‌های تخلفات معرفی شدند و ١٠۵ مدیر دارای پرونده کیفری شدند و در یک بررسی اولیه ٢۴۵ نفر از مدیران ادوار مختلف در بروز حوادث سیل در مضان اتهام قرار گرفتند.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: قوه قضاییه چه در برنامه‌های جامع خود چه سیاست تحولی و بررسی معضلات یافته‌های خود را در انجام ماموریت تا حصول نتیجه پیگیری می‌کند و این پیگیری‌ها آثار مثبتی دارد. دیروز دیدید با گذشت ١٨ روز از سفر ریاست قوه قضاییه به استان هرمزگان، دادگستری بشاگرد افتتاح شد و بیانگر این است که سفرها به دنبال حل مشکلات مرتبط با قوه قضائیه است.

وی افزود: در همان استان مجموعه پزشکی قانونی دچار مشکل بود و با تدبیر ریاست قوه قضائیه مشکلات در حال مرتفع شدن است. در سفر استان زنجان هم در حوزه غذا و مشکلات مختلف بررسی و مشکل کارخانه روغن نباتی جهان و هپکو مرتفع شد. در همین زمینه با مشکلات اراضی کشاورزی مواجه بودیم که ریاست قوه مهلت یک ماهه دادند و در  این مدت با تغییر وضعیت ١۵٠ مورد انجام شد و یکی از مدیران جهاد کشاورزی منطقه دارای پرونده قضایی شد.

اسماعیلی تاکید کرد: متقابلا یکی از مدیران که برای مساعدت افراد سودجو مقاومت می‌کرد با حمایت‌های صورت گرفته زمینه بازگشت به کارش مهیا شد. از موضوعات مهم زنجان مسأله پسماندها بود که مردم شکایت داشتند و پرونده‌ها تجمیع و با پیگیری از حدود دو هفته قبل پسماندها همان جا دپو می‌شد؛ زمینی برایش تخصیص پیدا کرد.

وی ادامه داد: اینها را به عنوان نمونه عرض کردم تا مشخص شود قوه قضاییه با جدیت ورود کرده و پیگیر به نتیجه رسیدن است.

اسماعیلی افزود: جلسه گذشته در خصوص استرداد بیت‌المال آماری را عرض کردم و در این جلسه به عملکرد یکی از نواحی تهران اشاره می‌کنم که در این یک ناحیه و صرفا در ٩١ فقره پرونده دادسرای ویژه رسیدگی به جرائم اقتصادی قریب به ٧ هزار میلیارد تومان به خزانه دولت و بانک‌ها بازگشت و علاوه ٨٧ میلیون یورو نیز به خزانه عودت داده شد و ١٢ میلیون دلار استرداد و ٢٩۴ میلیون درهم امارات ارزهایی است که از متهمان وصول کردیم. این مصیبت ما است که دیگران گوشت را به گربه می‌دهند و بعد از ما می‌خواهند این بگیریم.

سربازان گمنام امام زمان همدستان روح الله زم را هم در اختیار دارند

سخنگوی قوه قضائیه درباره دستگیری روح الله زم و همدستان وی در داخل و خارج گفت: بار دیگر این اقدام دقیق، هوشمندانه، اطلاعاتی و عملیات فریب را به سربازان گمنام امام زمان عج الله تبریک می‌گویم.

وی تاکید کرد: این سربازان کسی که تحت الحمایه کشورهای مختلف بود را توانستند دستگیر کنند و باید بگوئیم همدستان وی را هم در اختیار دارند.

اسماعیلی تاکید کرد: تا امروز غیر از خود روح الله زم فرد دیگری در دولت، قوه قضائیه، سازمان‌های نظامی نهادها و دستگاه‌های دیگر دستگیر نشده است. بی‌جهت گمانه‌زنی نشود.

انگشت اتهام به سمت دیگر روانه نکنیم

وی ادامه داد: به اشخاص و جریان‌های سیاسی توصیه می‌کنم انگشت اتهام به سمت دیگر روانه نکنیم.

به گفته سخنگوی قوه قضائیه دستگاه‌های امنیتی و قضایی اطلاعات بسیار ذی قیمتی در این خصوص در اختیار دارند.

وی  گفت: هیچ دستگیری جدیدی انجام نشده است، بله سابقا اتفاقاتی رخ داد که سال گذشته در مستند ایستگاه پایانی دروغ گفته شد که این کار صورت گرفته اما امروز دستگیری نداشتیم.

وابستگان داخلی و خارجی روح‌الله زم به مردم بازگردند

سخنگوی قوه قضائیه بیان کرد:البته کار اطلاعاتی و قضایی دقیقی صورت گرفته است و به فریب خوردگان کسانی که در داخل و خارج با اعتماد به سرویس‌ها دلگرم هستند و به حمایت و  پشتیبانی آنها امید دارند می‌گویم از این قصه درس عبرت بگیرند.

وی افزود: در هوا پهپاد دشمن را شناسایی کردیم، فردی که تحت حمایت کشورهایی دیگر بود را دستگیر کردیم بنابراین به  افراد وابسته بیگانه گوشزد می‌شود با ریسمان دول خارجی و سرویس‌های خودشان را به چاه نیندازند چراکه در آینده نه چندان دور سرنوشتی همچون روح الله زم خواهند داشت.

اسماعیلی گفت: روح‌الله زم بزرگ آن‌ها بود که به دام افتاد، وابستگان داخلی و خارجی دست از اعمال خرابکارنه بردارند. اطلاعات ما ذی قیمت است چه زمانی و چگونه بهره‌برداری کنیم کار مدیریت شده‌ای است از این افراد می‌خواهیم این کار را ادامه ندهند و بیایند به مردم بازگردند.

قوه قضاییه هم برخورد با فساد و هم برخورد با مفسد را لازم می‌داند

اسماعیلی در خصوص تاکید رییس قوه قضائیه بر لزوم شفاف‌سازی در نظام اداری گمرکات و بانک‌ها گفت: ما در این ارتباط اولا از شفافیت استقبال می‌کنیم و معتقدیم به اعتماد کمک می‌کند. هر اقدامی که به اعتماد مردم کمک کند، مورد حمایت ما است و بخشی از این اعتماد در گرو راه‌اندازی برخی سامانه‌ها است. به سازمان بازرسی اعلام کردیم تکالیف مندرج در برنامه ششم و تعزیرات حکومتی و قوانین دیگر را بررسی کنند که آیا دستگاه‌ها به تکالیف خود عمل کردند یا نه و هرجا قصوری بوده آنها را ملزم کنند. ورود دستگاه قضایی بر این مبنا است که همه تکالیف خود را انجام دهند و گام دوم فسادهایی است که به وقوع می‌پیوندد. قوه قضاییه هم برخورد با فساد را لازم می‌داند و هم برخورد با مفسد را لازم می‌داند.

بهورز روستای لردگان آزاد شده است

اکثر کسانی که در لردگان اقدامات خرابکارانه انجام داده بودند آزاد شدند

وی در رابطه با ورود دستگاه قضا به ماجرای لردگان گفت: در ارتباط با حوادث لردگان اولا خود دولت ورود پیدا کرده و بررسی کرده است و همچنین اقدامات مجدانه برای درمان در جریان است و خوشبختانه با پیشرفت علم این بیماری قابل علاج است. قوه قضائیه هم تیمی تشکیل داده اما گزارش تیم ما تکمیل نشده است. به‌ورز مورد اشاره آزاد شده که براساس شکایت صورت گرفته بود. برخی که اقدام خرابکارانه انجام داده بودند بازداشت شدند و در حال حاضر اکثرا آزاد شده‌اند و یکی از وابستگان دولتمردان طاغوت هم جزو آنها بود.

شهرام جزایری به ٧ سال حبس محکوم شده است

اسماعیلی در رابطه با آخرین وضعیت پرونده شهرام جزایری گفت: حکم پرونده جدید شهرام جزایری صادر و او به ٧ سال حبس محکوم شده است و جریمه مالی هم دارند.

سخنگوی دستگاه قضا در خصوص پایان مهلت ثبت اموال مسئولان گفت: اجرای این قانون گام بلندی برای اعتمادسازی است و افتخار می‌کنیم قانونی که دچار تأخیر شده بود عملیاتی کردیم. خوشحالیم که بخش‌های مختلف از این سامانه استقبال کردند و بخش‌های مختلف خواستند سامانه در محل آنها مستقر شود. سامانه دچار محدودیت بود و افراد برای ثبت نام باید به مراکز آمار و فناوری ما مراجعه می‌کردند لذا با ارتقا سامانه لازم بود افراد از هرکجا اقدام به ثبت اموال خود کنند و از این هفته سامانه توسعه یافته فعال شد و مهلت یک ماهه از زمان ایجاد این سامانه محاسبه خواهد شد.

حکم بدوی جعبه سیاه پرونده بابک زنجانی صادر شده است

اسماعیلی درباره اینکه آیا حکم  پرونده زیباحالت منفرد معروف به جعبه سیاه پرونده بابک زنجانی صادر شده است؟ گفت: در این پرونده حکم بدوی صادر شده و منتهی به محکومیت شده و محکومیت سنگین است.

وی افزود: از آنجا که پرونده جزو پرونده‌های عادی بود و جزو پرونده‌های ویژه اقتصادی دادگاه انقلاب نبود و قطعیت نیافته، از بیان جزئیات معذوریم. ان‌شاءالله با قطعی شدن حکم توسط دیوان عالی اطلاع‌رسانی می‌شود.

شأن رسانه‌های ما دنباله‌روی از جاعل نیوزها نیست

اسماعیلی در خصوص پرونده موسوم به ترور دانشمندان هسته‌ای و تخلفات صورت گرفته در آن مبنی بر صدور حکم اعدام و حبس گفت: خواهش من این است که از صحت سوال مطلع باشید و اگر اطلاعاتی دارید به ما بدهید که ببینیم منبع اخبار شما کدام جاعل است. شأن رسانه‌های ما دنباله‌روی از جاعل نیوزها نیست. آنچه لازم بود وزیر اطلاعات گفتند و من هم آمادگی قوه قضائیه را اعلام کردم.

مایه تأسف است که به بهانه حمایت از کارگر برخی حرف‌ها زده شود

وی در رابطه با دستگیری برخی کارگران هفت تپه که در مسیر تهران بودند، گفت: این خبر از اساس کذب بود و یک روزنامه آن را تیتر یک کرد. ما پاسخ دادیم اما رسانه به وظیفه قانونی خود برای انتشار پاسخ در صفحه اول عمل نکرد. این افراد شاکی داشتند و مدافع حقوق کارگران نبودند و جلوی خط تولید را گرفته بودند و مانع فعالیت خط تولید شدند و به همین جهت مدیران شرکت از آنها شکایت کردند. جالب است که ما بررسی کردیم و دیدیم آنها حقوق خود را گرفته‌اند و حتی حقوق زندانیان هم برایشان واریز شده است. البته همه آنها با تودیع قرار آزاد شدند. این مایه تأسف است که به بهانه حمایت از کارگر برخی حرف‌ها زده شود؛ حقوق کارگر در فعالیت کارخانه است. ما تکلیف خود را در این زمینه انجام دادیم.

آیا این خبر مفید بود؟

برای درج آگهی و رپرتاژ با شماره 09036344509 تماس حاصل فرمایید .