​نماینده ویژه آمریکا در امور ایران بر ادامه تروریسم اقتصادی علیه مردم ایران تا رسیدن به یک توافق جدید و بهتر برای جایگزینی برجام تاکید کرد و گفت عربستان سعودی نخستین کشوری بود که از تصمیم خروج از برجام حمایت کرد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

برایان هوک روز جمعه در گفت وگو با شبکه وابسته به رژیم سعودی افزود: ایالات متحده با ارائه کمک های نظامی به متحدان خود در برابر حملات ایران پاسخ داده است.
وی ادامه داد: پس از به صفر رساندن صادرات نفت ایران ، تعدادی حملات به عربستان سعودی انجام شده است. ما [دولت ایالات متحده] از ماه مه و در ماه اکتبر تعداد سربازان خود را در این منطقه به ۱۴ هزار نفر افزایش داده ایم و در ماه اکتبر ، ۳۰۰۰ نیروی دیگر را نیز به تنهایی به عربستان سعودی اعزام کردیم.

نماینده ویژه آمریکا در امور ضد ایران اضافه کرد: کارزار فشار حداکثر محدود به ایران نمی شود بلکه شامل کشورهایی چون روسیه و چین هم می شود.

هوک با این ادعا که روسیه را به دلیل همدستی در کمک به انتقال غیرقانونی نفت ایران به سوریه تحریم کرده اند، گفت: برخی از شرکتهای خصوصی [چین] واردات نفت خام ایران را آغاز کردند و آنها از واردات آن نفت چشم پوشی نداشتند. بنابراین ما آنها را تحریم کردیم.

وی افزود: این پیامی است به هر کشور دیگر جهان ، اگر شرکت های آنها در صدد واردات نفت خام ایران باشند ، ارزش این خطر را ندارد.

هوک با طرح این مساله که تحریم های نفتی بی سابقه دولت ترامپ علیه ایران، "فروپاشی کامل بخش نفت ایران" منجر شد، گفت تحریم های ایالات متحده بخش های پتروشیمی ، فلزات صنعتی و فلزات گرانبها را نیز به هم ریخت. در همین حال دولت پنجشنبه اعلام کرد که تحریم هایی را برای بخش ساخت و ساز ایران اعمال کرده است.

وی خروج آمریکا از برجام را باعث ایجاد اهرمی بزرگ برای فشار به ایران دانست و در حالی که مقامات جمهوری اسلامی ایران بارها از عدم مداخله در امور داخلی کشورها سخن گفته اند، مدعی شد استراتژی ایران در یمن، پیاده سازی آن چیزی است که در ۴۰ سال پیش در لبنان و حزب الله انجام داده اند.

این مقام آمریکایی در فراری رو به جلو مدعی شد: ایران، کشورهای آمریکایی و عربی را به ایجاد ناآرامی در لبنان و عراق متهم کرده است ، زیرا تظاهرکنندگان در این کشورها خواستار اصلاحات و پایان فساد هستند.

 

 


 

آیا این خبر مفید بود؟