ایرنا - مسئول امور ایران در وزارت خارجه آمریکا با مصادره به مطلوب کردن تبادل زندانیان بین تهران و واشنگتن، گفت که کاخ سفید به‌دنبال تغییر نظام در ایران نیست.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

برایان هوک مسئول گروه اقدام علیه ایران در وزارت خارجه آمریکا در مصاحبه با بخش انگلیسی شبکه صدای آمریکا تلاش کرد طرح تبادل زندانیان میان تهران و واشنگتن را مصادره به مطلوب کرده و ایران را به عوام‌فریبی در این زمینه متهم کند.
وی مدعی شد که محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران بارها با مطرح کردن تبادل زندانیان بین خانواده‌های آمریکایی‌های زندانی در ایران امیدواری ایجاد کرده، اما بررسی‌های هوک نشان داده که چنین پیشنهادی از اساس وجود نداشته است.
هوک همچنین ادعا کرد که دیپلمات‌های ایرانی با آنکه علاقه‌مند به مذاکره با آمریکا هستند اما اختیارات لازم برای برخی مسائل از جمله تبادل زندانیان را ندارند.

این ادعاهای مقام آمریکایی در حالی است که ظریف اردیبهشت‌ماه سال جاری در مصاحبه با شبکه خبری سی‌بی‌اس آشکارا اعلام کرد که همه اختیارات لازم برای تبادل زندانیان ایرانی و آمریکایی را دارد و آماده مذاکره برای چنین کاری است.

ظریف گفت: ایران اتهامات زندانیان خود در آمریکا را ساختگی می‌داند و آمریکا هم اتهام زندانیان خود را در ایران را ساختگی می داند. پس بیایید زندانیانمان را تبادل کنیم. من آماده این کار هستم و اختیار کافی برای انجام آن را دارم.

وی همچنین در این گفت‌وگو تاکید کرد که ایران شش ماه پیش از آن پیشنهاد این مبادله را داده، اما مقام‌های آمریکایی هیچ پاسخی به این پیشنهاد نداده بودند.

وزیر خارجه ایران همچنین مهرماه نیز به خبرسازی آمریکایی‌ها که مدعی پیشنهاد مذاکره برای تبادل زندانیان بودند واکنش نشان داد و در گفت‌وگوی اختصاصی با ایرنا گفت که تاکنون هیچ پیشنهادی از واشنگتن در این زمینه دریافت نکرده است.

هوک در بخش دیگری از مصاحبه خود با صدای آمریکا با بیان اینکه واشنگتن در پی تغییر نظام در ایران نیست و سیاست کاخ سفید تغییر در رفتار تهران است، بار دیگر 12 شرط مورد ادعای مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا برای رفع تحریم‌ها علیه ایران را تکرار کرد.

اظهارات هوک در حالی است که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا اردیبهشت‌ماه سال گذشته به رغم پایبندی کامل ایران به برجام، به صورت یکجانبه و غیرقانونی از این توافق خارج شده و همه تحریم‌های رفع شده به واسطه آن را علیه ملت ایران بازگرداند.